banner28

ESAT GİTMEDEN SURİYE'YE BARIŞ GELMEZ

Sakarya’da yaşayan Suriyeli mülteciler, ABD ve Rusya tarafından başlatılan barış görüşmelerini inandırıcı bulmuyor. ESAT GİTMEDEN SURİYE’YE BARIŞ GELMEZ...

ESAT GİTMEDEN SURİYE'YE BARIŞ GELMEZ
banner3

Sakarya’da yaşayan Suriyeli mülteciler, ABD ve Rusya tarafından başlatılan barış görüşmelerini inandırıcı bulmuyor.

ESAT GİTMEDEN SURİYE’YE BARIŞ GELMEZ

Amerika ve Rusya’nın Suriye için yürüttükleri barış görüşmeleri Sakarya’daki mültecileri tatmin etmedi. Görüşmeleri ‘oyun’ olarak gören Suriyeli sığınmacılar, “Silahlar susmaz! Esat gitmeden de Suriye huzur gelmez” dediler.

MÜLTECİLERİN NABZI
ABD ve Rusya’nın Suriye’de 1 ay içinde barış sağlanacağına ilişkin açıklamaları Sakarya’daki mültecileri hiç tatmin etmedi. Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuretin Eryılmaz, Suriyelilere gıda ve eşya yardımı yapan Sakarya Cihan Derneği Başkanı Davut Taşdemir ile birlikte sığınmacıların nabzını tuttu. 

SAVAŞ PSİKOLOJİSİ
Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeliler, savaşın bıraktığı izleri üzerlerinden hala atamadı. Sakarya’da yaşayan binlerce Suriyeli, savaş psikolojisiyle evlerinin perdelerini kapatarak oturuyor. Adapazarı Akşam Haberleri Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Eryılmaz’ın kamerasını gören çocuklar ise kamerayı silah zannederek evin bodrumuna kaçıyor. Sığınmacılar uzun bir süredir Sakarya’da olmalarına rağmen hala iç savaşın dehşetini unutamıyor.

ATEŞKES İHTİMALİ
Hızırtepe’de Suriyeli ailelerin kaldığı bir eve konuk olan Nurettin Eryılmaz, sığınmacıların barış görüşmeleri hakkındaki fikirlerini sordu. Evlerinde sürekli dua ederek, iç savaşın bitmesini bekleyen Suriyeli aile, önümüzdeki günlerde barış olacağı ihtimaline de temkinli yaklaştı.

BİR MUHALİF
Muhaliflerle birlikte çatışmalara katılan ve adının Muntaz olduğunu belirten sığınmacı, Suriye’deki yakınlarını arayarak bölgedeki son durumu gazetemiz için öğrendi. Yaptığı telefon görüşmeleri sonrasında bölgedeki iç savaşın tüm şiddetiyle sürdüğü bilgisini veren Muntaz, ateşkes görüşmelerinin ise herkes için bir umut olduğunu söyledi.

’ESAT GİTMEDEN SAVAŞ BİTMEZ’
Esat güçlerine karşı muhaliflerle birlikte cephede savaştığını anlatan Muntaz, “Ben cihatçıydım. O cephede Esat’a karşı savaştım. Esat gitmediği sürece savaşın biteceğine inanmıyoruz. Her yer bombalanıyor, çocuklar aç, herkes aç. Ben de çocuklarımı aldım ve Türkiye geldim” dedi.

‘SURİYE’YE DÖNECEĞİZ’
Savaşın bitmesi durumunda ülkelerine muhakkak döneceklerini belirten Muntaz, “Yaşadığımız yerler yıkıldı. Ateşkes olsa bile yaşayacak bir yerimiz kalmaması nedeniyle Suriye’ye dönüşümüz 2 yılı bulur. Topraklarımızda güvenlik sağlandığında, yiyecek bulabileceğimiz, başımızı sokabileceğimiz bir evimiz olduğunda ülkemize mutlaka döneceğiz” dedi.

RUSYA VE ABD’NİN OYUNU
Suriye’nin İdlip kentinden Sakarya’ya gelen ve günde 30-40 TL ücretle inşaatlarda çalışarak ailesine bakmaya çalışan Suriyeli sığınmacı Nuh da ülkesinde barış olacağından pek umutlu değil. Ülkelerindeki savaşın sona ermesinin en büyük dilekleri olduğunu söyleyen Nuh, “Savaş biterse silahlar susarsa elbette seviniriz. Ama bunun olacağına inanmıyoruz. Rusya’nın Amerikan’ın bir oyunu bu… Silahlar susmaz, Esat gitmeden huzur Suriye’ye gelmez” dedi.

ESAT GİDERSE BELKİ…
Yine İdlip kentinden Raci de, barış olasılığından pek umutlu değil. Diğer mülteciler gibi inşaatlarda çalışan Raci, “Ailelerimizin bir kısmı Suriye’de, burada çalışarak onlara para yolluyoruz. Silahların susacağına inanmıyoruz. Esat giderse belki inanırız” ifadelerini kullandı.

TAŞDEMİR: ‘BARIŞI HAYAL EDİYORLAR’
Suriyeli sığınmacıların beklentileri konusunda Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Sakarya Cihan Derneği Başkan’ı Davut Taşdemir de barış olasılığının zayıf olduğu görüşünde. Suriyelilere her yardımda bulunduğu için sığınmacılarla sıcak bir diyalog geliştiren Taşdemir, “Sürekli Suriyeli mültecilerin içindeyim şimdi silahların susacağı ve barış görüşmelerin başlayacağı gündemde. Mülteciler hep barışın geleceğini, savaşın biteceğini hayal ediyorlar. Ülkelerine dönecekleri günü beklediklerini anlatıyorlar” dedi.

‘HİÇ ÜMİTLERİ YOK’
ABD ve Rusya arasındaki barış görüşmelerinin Suriyeliler tarafından bir ‘Oyun’ olarak nitelendirildiğinin altını çizen Davut Taşdemir, “Barış olacağına hiç ümitleri yok. Ama ülkelerini çok çok özediklerini hep belirtiyorlar. Burada bekledikleri hayatı bulamadılar. Geri dönmek istiyorlar ama silahlar sussa bile dönüşleri bir yıldan daha fazla zaman alacak. Bu nedenle de burada çalışıp para biriktiriyorlar” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2016, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER