Eğitim-Bir-Sen Taraklı'da Üyeleri ile Buluştu

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Taraklı’da okulları ziyaret ederek üyeleri ile bir araya geldi. Ziyaretler sonunda okul temsilcileri ile teşkilat toplantısı düzenledi. Toplantıya Sakarya Şube Yönetiminin yanı sıra Taraklı İlçe Temsilcisi Emre Çelik ve İlçe Yönetimi katıldı.

Eğitim-Bir-Sen Taraklı'da Üyeleri ile Buluştu
banner3

Ziyaretlerde konuşan Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen; 2023 Eğitim Vizyonu’nun, boşlukların tamamlanarak, yol haritasının belirlenerek hayata geçirilmesinin, eğitim çalışanlarının önlerini görebilmeleri açısından önemli olduğunu söyledi.

Mengen; Üyeleriyle sık sık bir araya geldiklerini, sorunları yerinde tespit ederek çözüm önerileri geliştirdiklerini belirterek, “Eğitim, sadece kendisine dair olanların değil, bütün oluş ve olguların hatta insan ve hayatla ilişkili istisnasız her alanın birikiminin neşet ettiği hem ilk hem de daimi bir insani eylem ve disiplindir. İkamesi imkânsız bir alan olan eğitim, sorunlarından arındırılmadıkça; eğitimciye, hak ettiği değer verilmedikçe, ya yerimizde sayarız ya da geri kalmışlık tuzağına saplanıp kalırız” şeklinde konuştu.

Sendika olarak, hem miras aldıkları medeniyetin ilke ve değerlerini hem de yaşadıkları çağın gereklerini ve önceliklerini birlikte ele alarak çalışmalar yaptıklarını kaydeden Mengen, şöyle devam etti: Öğretmene değer, eğitime dair yönetim süreç ve sistemlere önem vererek yol alıyoruz. Sorunları görme ve çözme, doğruları bilme ve ifade etme noktasında güçlü sesi çıkarmanın, özlü sözü ortaya koymanın, örgütlü gücüyle eğitime dair her konunun doğal tarafı ve yok sayılamaz muhatabı olmanın gereklerini hakkıyla yerine getirme iradesiyle hareket ediyoruz. Eylemlerimiz ve eğitime dair görüşlerimiz üzerinden üyelerimize, ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa ‘daha iyisi, daha doğrusu, daha adili mümkün ve gereklidir’ mesajını veriyor, bunun gerçekleşmesi için ter akıtıyoruz.

Öğretmeni bir hizmet sınıfı içinde ele alan sistemin, toplumun meslekten ve meslek mensuplarından beklentilerini karşılamasına imkân verecek esnekliği ve özerkliği sağlamadığını dile getiren Mengen; Mesleğin bütün yönlerini kapsayan sistematik bir düzenleme yapılmadan, mevcut yapı altında öğretmenlik mesleğinin statüsünün yükseltilerek niteliklerinin geliştirilmesinin temin edilmesi pek mümkün görünmemektedir. Öğretmenliğin bir kariyer mesleği, yöneticiliğin ise profesyonel bir meslek olarak değerlendirilmesini ve mesleki standartlara kavuşturulmasını sağlayacak olan, bir meslek kanunudur. İsteğimiz ve beklentimiz, kanun hazırlanırken, eğitim paydaşlarının, öğretmenlerin önerilerinin dikkate alınmasıdır, çabamız da bu yöndedir ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2019, 09:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER