banner28

Eğitim-Bir-Sen Antalya'dan Döndü

Eğitim-Bir-Sen 10. Türkiye Buluşması Toplantısı Antalya’da yapıldı. Türkiye ve dünyadaki gelişmelerin değerlendirildiği toplantıya Eğitim-Bir-Sen 1 ve 2 nolu şube yönetimleri ile ilçe temsilcilerinden oluşan 40 kişilik bir ekip  katıldı. 16 farklı ülkeden 20 sendika temsilcisinin de olduğu toplantıda Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da bir konuşma yaptı.

Eğitim-Bir-Sen Antalya'dan Döndü
banner3

Açılış konuşmasında Genel Başkan Ali Yalçın, müfredat, yeni anayasa, darbe kalıntısı mevzuat, ek ders esaslarındaki adaletsizlikler, öğretmen açığı, istihdamda güçlük çekilen yörelerde yapan eğitim çalışanlarının çalışma şartları iyileştirilmesi, İLKSAN, yetim projesi, uluslararası faaliyetler ve mültecilere yardım başta olmak üzere birçok konuda açıklamalarda bulundu.

 Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen ; Gençlik ve kadın çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiğini vurguladı.  “Bu konularda öncü olalım, çalışmaları destekleyelim. Kadınların sendikal mücadeleye daha etkin katılmaları, başarımızı kalıcı hale getirecektir” dedi. 

Darbe ürünü kılık-kıyafet yönetmeliğinin değiştirilmesi konusunda yürüttükleri eylemin devam ettiğini hatırlatan Mengen, “Bedel ödemeden hak alınmaz. Bu konudaki kararlılığımız sürecek. Darbe kalıntısı kılık-kıyafet yönetmeliğini uygulamakta direnen mülki idare amirleriyle mücadeleye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Toplantı sonunda yapılan Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirgesinden de bahseden Mengen;

Yeni anayasa ve mevzuat, YÖK Kanunu, Kredi ve Yurtlar Kurumu,  Reform süreci, Karma eğitim dayatması, Şûra kararları, Kariyer basamakları, 28 Şubat mağdurları, ek ders esasları, Okullara bütçe , Eğitim kurumlarında iş sağlığı ve iş güvenliği, Ek tazminat,  Öğretmen açığı,  Öğretmen yetiştirme, mesleğe hazırlık, hendek mağduru öğrencilerin eğitimi gibi önemli konular ele alındı. Ayrıca;

 Müfredat

Toplumun beklentilerine cevap veren, çocuklarımıza milli, manevi ve evrensel değerler ile çağın gerektirdiği bilgi ve becerileri, toplumsal sorumluluk, şahsiyet ve karakter kazandıracak özgün müfredatın geliştirilmesi için ilgili Bakanlık birimlerinden somut adımlar beklediğimizi; bu hususta talep beklemeksizin katkı sunacağımızı ifade ediyoruz. Öğretim programları geliştirilirken yurt dışından ithal programlar yerine milli, kültürel ve medeniyet değerlerimize uygun, özgün programlar, bunlara uyumlu müfredatlar geliştirilmeli, ders kitaplarında uygulanmaya konulmalıdır. 

İş güvencesi

Yeni anayasa süreciyle Türkiye’nin geleceğini güvence altına almanın mücadelesinin verildiği bir ortamda kamu görevlilerinin iş güvencesini tartışmaya açmaya niyetlenilmesini asla doğru bulmadığımızı; yapılmak istenene asla sessiz kalmayacağımız bir kez daha deklare ediyoruz.

 Kılık-kıyafet yönetmeliği

Darbe kalıntısı kılık ve kıyafet yönetmeliğini uygulamakta direnen mülki idare amirlerini, temel hak ve özgürlüklere, sendikal haklara saygılı olmaya, riayet etmeye davet ediyoruz. Söz konusu mülki idare amirleri, sendikal eylem kararları konusundaki AİHM ve Anayasa Mahkemesi kararları doğrultusunda hareket etmeli; kamu görevlilerinin kılık ve kıyafetiyle uğraşmak yerine halka hizmet etmeyi düşünmelidir.

 İLKSAN

İLKSAN, kanunun arkasına sığınarak sandık üyelerine, eğitim çalışanlarına dayattığı zorunlu üyelik garabetini sürdürmekten vazgeçmelidir. Zorunlu üyeliğin kaldırılması ve  eğitim çalışanlarının üzerindeki yükün alınması için mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

Yetim projesi ve Mülteciler

Eğitim-Bir-Sen olarak, “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesine paydaş olmaktan ve bu projeyi bugüne kadar başarıyla yürütmekten onur duyuyoruz.  Suriye’de Esed ve IŞİD zulmünden kaçan insanları, insanî sorun olarak değil, mali yük olarak gören, küresel ekonomik aklın işgali altındaki dünyaya inat, insan ve Müslüman olmanın gereğini devletçe ve milletçe yerine getirmeye çalışıyoruz.

Uluslararası faaliyetler

Dünyanın farklı ülkelerindeki eğitim sendikalarıyla, eğitim ve iş birliği anlaşmaları imzalama, tecrübe paylaşımı kulvarları oluşturma çabalarımız artarak devam edecektir. Bu çabalarımızı, uluslararası eksende hak merkezli güç birliği ve iş birliği ağının tesisi için elzem görüyoruz dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2016, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER