Deprem Müzesin'nde Uygulamalı Eğitim Verildi

Sakarya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Eğitim Uzmanı Servet Akdeniz tarafından Deprem Müzesi’nde “Afetin Tanımı ve Afet Bilinci” konulu eğitim verildi.

Deprem Müzesin'nde Uygulamalı Eğitim Verildi
banner3

Adapazarı Belediyesi ile Sakarya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yapılan işbirliği ile 17 Ağustos ve Karaman İlk okulu 3-4 sınıf öğrencilerine yönelik, Deprem Müzesinde uygulamalı eğitim verildi. Eğitime İl Afet ve Acil Durum Müdürü Hüseyin Kaşkaş da katılarak çocuklara deprem konusunda bilgi verdi.

 

Bireylerin afet eğitimi alarak kendilerini geliştirmesi gerektiğini kaydeden Eğitim Uzmanı Servet Akdeniz “Sakarya 1.deprem bölgesi olması nedeniyle afetlere dirençli yapıların olması gerek. Tehlikeleri tespit edip riskleri azaltmak gerek. Koridorlardaki portmantoları sabitleyelim. Yaralanmaların yüzde 20’si eşyaların insanların üzerine devrilmesinden kaynaklanıyor. Burada bulunan çocuklarımız henüz deprem gerçeği ile karşılaşmadı. Ancak olası bir deprem vakasında neler yapabileceklerini bilmeleri hayati önem taşıyor”dedi. Acil durumlarda sağlam nesnelerin yanında durmak gerektiğini belirten Akdeniz, “Ayakları metal olan masanın yanında yada altında durun. Afet anında Çök+Kapan+Tutun taktiği yapılmalı” diye konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER