banner28

ÇİFTÇİNİN KABUSU SONA ERECEK

Pamukova’da Tarımsal ekipmanlar,sulama ve ilaçlama konusunda faaliyet gösteren Urgancıoğlu San. Tic. Ltd. Şti. bahar aylarında çiftçinin kabusu olan kırağı için geliştirdiği dumanlama (Sis Makinesi) sistemi ile üreticinin imdadına yetişmeye hazırlanıyor.

ÇİFTÇİNİN KABUSU SONA ERECEK
banner3

Bölgemizin meyve sebze ambarı olan Sakarya’nın Güney Ovası (Geyve-Pamukova) olarak adlandırdığımız bölgedeki meyve üreticilerinin bahar ayları ile gelmesiyle birlikte çektiklerini bir Allah, birde üreticinin kendisi biliyor.

Üreticinin Korkulu Rüyası

Ayvasından tutunda, Üzüm, Elma, Kiraz Şeftali, Armut, Erik ile neredeyse her türlü ürünün yetiştiği bölgede Bahar aylarında açan çiçeklerin korkulu rüyası olan Kırağı için çözüm olacak bir çalışma üzerinde sona geliniyor.Bahar aylarında gece sıcaklığının sıfırın altına düşmesi, meyve tomurcukları donup kararmasına neden oluyordu. İşte hasat zamanı meyve olacak bu gözlerin yanması,neredeyse bir sene boyunca ürünün olmasını bekleyen, geçimini bundan sağlayan üreticinin karabasan görmesine neden oluyordu.

Urgancıoğlu İlklere imza Atıyor

Pamukova Tarımsal satış ve çalışmalarda bulunan ve geçtiğimiz haftalarda ovada Jeotermal enerji için arama faaliyetlerine başlayan Urgancıoğlu San. Tic. Ltd. Şti. yönetim kurulu başkanı ve aynı zamanda Sakarya GİAD yönetim kurulu üyesi Ali Urgan; Tarım ürünlerini don olayından korumak için çok çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Her yörenin iklim durumu yapılan tarımın şekli, yetiştirilen bitkinin özelliği ile ilgili tarım işletmesinin imkanları göz önüne alınarak, bu yöntemlerden en uygun, en pratik ve en ucuz olanı seçilmelidir. Tek bir yöntemle önlem alınabileceği gibi, gereken durumlarda bir kaç yöntem birlikte uygulanarak don olayının zarar yapması önlenebilir. Önemli olan konu, doğru ve en etken olan yöntemin seçilmesi ve doğru şekilde uygulanmasıdır.

Kabus Sona Erecek

Üreticilerin merak ettiği Dumanlama makinası hakkın da bilgi veren Urgancıoğlu San. Tic. Ltd. Şti. yönetim kurulu başkanı Ali Urgan; Yıllardır üreticilerin kırağı önlemek için lastik yakmak ve saman yakmak derdi sona eriyor. Hem çevreye, hem sağlığa zarar veren bu ilkel yöntem yerine çok basit, pratik ve ekonomik bir çözüm üretmekte olan kırağı önleyici cihazımızı üreticilerimizin hizmetine sunduk. Kırağı önleme cihazımız mazot ile çalışmakta olup rezistanslarını ısıtmak için argon gazi tüp takviyesi ile alevlenmesi sağlanmaktadır. 2,5 litrelik yakıt deposu ile 2,5 saat kullanılmaktadır.400 ml gazı da 2 saat sürekli basıldığında kullanılmaktadır.Bir akşamlık ortalama yakıt ve gaz maliyeti 30 lira’yı geçmemektedir. Kesinlikle herhangi bir koku yapmamaktadır. Sağlığa ve çevreye de zararı yoktur” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2017, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER