'Borçla Yaşayan Bakkala da 30 Bin Lira Verilmeli'

Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, esnaf ve sanatkara verilecek olan 30 bin liralık faizsiz krediden sadece borcu olmayan esnafın faydalanabildiğini, diğer esnafların ise mağduriyet yaşadığını söyledi.

'Borçla Yaşayan Bakkala da 30 Bin Lira Verilmeli'
banner3

Esnafların dört gözle beklediği 30 bin liralık faizsiz kredinin beklentileri karşılamadığını belirten Başkan Akdardağan, “Bilindiği gibi 14 Aralık 2015 tarih ve 2015/8296 sayılı Kararname ile esnaflarımıza yönelik getirilen faizsiz kredi uygulaması yerinde ve çok güzel bir gelişme oldu. Esnafımız heyecan yaşadı, bakkal esnafı da dahil hesap, kitap yapıldı. Ancak bu kredinin detaylarını öğrenen esnafımız şoke oldu. Krediden sadece sicili temiz olan ve borcu olmayan esnaf faydalanabiliyor. Zaten bakkal esnafımız borç ile yaşıyor ve bu krediye çok ihtiyacı var” dedi.

 

Bu kredi için getirilen kriterler gereğince son 1 yılda esnaf kefalet kooperatiflerine borcu olmayanların başvurabileceğini hatırlatan Akdardağan, “2015 yılından kredi borcu olanlar bu kredi alamıyor. Yani hiç para çekmeyenler ve borcu olmayanlar bu krediyi kullanabiliyor. İstiyoruz ki, bütün esnafımız bu krediyi kullansın ve azda olsa nefes alabilsin. Kafa karıştıran bir diğer husus ise, kredinin KOSGEB tarafından verileceği söylemleridir. Hayır, bu krediler esnaf kooperatifleri aracılığıyla verilecektir. Zaten KOSGEB’ten kredi kullanan da bu krediyi alamıyor. Ya KOSGEB’ten kredi kullanmış ol, ya da kooperatif aracılığıyla, ikinci kez kredi alamıyorsun.  Bu konunun düzenlenmesini bekliyor ve esnafımıza can suyu olacak kredilerin verilmesini bekliyoruz” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2016, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER