banner28

Böbreğinden 98 Parça Taş Çıktı

Sakarya Özel Adatıp Hastanesi’nde böbrek taşı ameliyatı olan bir hastadan tam 98 parça taş çıkarıldı. Tek operasyonda alınan taşların büyüklüğü ve sayısı şaşkınlık yarattı.

Böbreğinden 98 Parça Taş Çıktı
banner3

Özel Adatıp Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Osman Metin ve ekibi tarafından gerçekleştirilen operasyondan 4 ay önce böbreğinde taş olduğunu tesadüfen öğrenen Halil Özsipahi, “4 ay önce düşünce çekilen tomografide tesadüfen böbreğimin taş ile dolu olduğunu öğrendik. Taşın çok büyük olduğunu ve tek çözümün ameliyat olduğunu öğrenince hemen tedaviye başladım ve ameliyat olmak için arayışa girdim” dedi.

50 yaşındaki Halil Özsipahi araştırmaları sonucunda Op. Dr. Osman Metin’e ulaştığını belirterek sözlerine şu şekilde devam etti; “Aynı zamanda teknik alt yapısı olan bir hastanede ameliyat olmam tavsiye edildi.  Zaten ameliyattan çıktıktan 4 saat sonra ayağa kalkıp, ertesi gün de taburcu oldum. En başta doktoruma ve ekibine çok teşekkür ediyorum; ayrıca böyle bir teknolojiyi kazandıranlardan Allah razı olsun”

Ameliyatı gerçekleştiren ekibin başında olan Op. Dr. Osman Metin, bu tip operasyonları yapabilmek için tecrübeli bir ekip ve yeterli teknolojik alt yapıya ihtiyaç olduğunu belirterek, Türkiye’de sınırlı sayıda merkezde gerçekleştirilen bu tür kapalı böbrek ameliyatları (Perkütan Renal Cerrahi) sayesinde sadece taş hastalıkları değil, böbrek yolu darlıkları, tümör, kist gibi başka hastalıkların tedavisinin de mümkün olduğunu söyledi.

Vücutta herhangi bir kesik oluşturmadan tedavi edilecek bölgeye sadece bir delikten girilerek gerçekleştirilen pekütan renal cerrahi ile vücut yapıları fazla zarar görmediği için hastaların, 1 – 2 gün gibi kısa bir sürede hayata kaldıkları yerden devam edebildiklerini ifade eden Op. Dr. Osman Metin , “Önceleri bu tür ileri düzey operasyonlar için hastalar İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerdeki merkezlere gönderiliyordu. Şimdi ise bu şehirlerden merkezimize hasta kabul etmeye başladık” dedi. 

 
 
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2015, 12:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER