'Birileri Ekonomiyi Baltalamak İstiyor'

Sezon açıldı, ekonominin lokomotifi inşaatlar hızlanacak diye beklenirken beklenmedik gelişmeler olmaya başladı. Demire yüzde 20 çimentonun tonuna ise 25 lira zam gelince müteahhitler isyan noktasına geldi.

'Birileri Ekonomiyi Baltalamak İstiyor'
banner3

EKONOMİ TIKANIR

Ekonomi büyüsün istihdam artsın diye hükümet çeşitli teşvikler açıklarken inşaat sektörünün hareketlendiği dönemde arka arkaya gelen zamlar müteahhitlerin tepkisini çekti. Zamlara tepki gösteren Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak “Dünyada demir cevheri ve hurda fiyatları düşerken, demir anormal zamlanıyor. Çimento fiyatlarına adeta ayar veriliyor. Yapılan zamlar sadece inşaat sektörünün değil, ekonominin ve istihdam artışının da önünü tıkamaktadır” dedi.

EKONOMİYİ BALTALAR

İnşaat sektörünün temel ihtiyaçlarından olan demire, zam üstüne zam geliyor. Son 15 gün içerisinde demirdeki fiyat artışı yüzde 20’yi buldu. Sakarya Müteahhitler Birliği konuyu üst çatı kuruluşu TİMFED’e taşıdı. TİMFED yönetimi ise konuyu hükümet nezdinde gündeme taşıyarak çözüm talebinde bulundu. TİMFED Yönetim Kurulu Üyesi ve Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak demir ve çimentoya gelen anormal zamların ülkemizde en çok istihdam sağlayan inşaat sektörünün ilerlemesini sekteye uğratacağını söyledi.

GİRDİLER DÜŞÜŞ EĞİLİMİNDE

Başkan Bayrak “Arzın az, talebin fazla olduğu bir dönemdeyiz. Kaldı ki, demire zam yapmayı gerektirecek faktörler oluşmamıştır. Dünyada bütün emtia fiyatları düşüşte. Döviz kuru, petrol fiyatları, demir cevheri ve hurda fiyatları düşerken, ülkemizde demirin son 15 gün içerisinde yüzde 20 zam görmesi, çimento fiyatlarına ayar verilmesi sektörü baltalamaktan başka bir şey değildir. Bu artış sadece inşaat sektörünün değil, ülke ekonomisinin de önünü tıkamaya yöneliktir. Ayrıca fiyatların bu noktaya gelmesine rağmen, piyasa da üründe bulunmaması düşündürücüdür” dedi

OYUN İÇİNDE OYUN VAR

Başkan Bayrak bir yandan zam yapılırken diğer taraftan piyasada demir sıkıntısı yaşanmasının anlaşılır bir tarafının olmadığını belirterek “Ülkemiz birçok badire atlattı. Darbe girişimi, dünyada yaşanan ekonomik krizlere rağmen müteahhitler yatırım yapmaktan, istihdama katkı sağlamaktan geri durmadı. Ülkemizin ekonomik büyümesine katkı vereceğimiz dönemde yapılan zamların iyice araştırılması lazım. Birileri ekonomiyi baltalamak için fırsatçılık yapıyor. Bu durumun üzerine gidilmeli ve istihdam seferberliğinin olduğu dönemde sektörümüzün baltalanmasına izin verilmemeli”

FİYATLAR NORMALLEŞMELİ

Müteahhitler olarak beklentilerinin demir ve çimento fiyatlarının normalleşmesi olduğuna vurgu yapan Bayrak “ Ülkemiz zorlu süreçten geçiyor. Hepimiz elimizi değil vücudumuzu taşın altına koymalıyız. Bir yandan ekonomiyi ve istihdamı canlandırmak için teşvik paketleri açıklanırken diğer taraftan yapılan zamlar tezat oluşturmakta. İnanıyoruz ki hükümetin yetkili organları demir ve çimentoda ki anormal fiyat artışına dur diyecektir. Sektör temsilcilerinin beklentisi zamların geri alınması ve piyasayı bunaltmak için stokçuluğun önüne geçilmesi” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2017, 11:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER