banner28

Bir İle Bir Olmayı Hedef Ediniyoruz

Sosyal ve kültürel alanda yaptığı çalışmalarla birbirinden değerli isimleri Serdivan’da ağırlayan Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi bahar dönemi derslerine devam ediyor.

Bir İle Bir Olmayı Hedef Ediniyoruz
banner3

19 farklı programlardan biri olan Halk Edebiyatı dersinde öğrenciler, konunun duayen isimlerinden Marmara Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Aça ile her perşembe Fikir ve Sanat Akademisi’nde buluşuyor.

İslamiyet’in kabulü ile yeniden yoğrulan ve bir gelenek olan Türk Halk Edebiyatı’nın anonim ürünlerinin de ele alındığı derste Prof. Aça, kendine has anlatımıyla katılımcılarının edebiyat bilgilerini tazelerken Yunus Emre, Karacaoğlan ve Aşık Veysel gibi ozanların ölümsüz eserleriyle öğrencilerinin ruhuna hitap ediyor.

Günümüze Işık Tutan Edebiyatçılarımız

Prof. Dr. Mehmet Aça dersin nihai amacının, geçmişte ortaya koydukları edebi eserlerle günümüze kadar ışık tutan halk edebiyatçılarımızı yakından tanımak olduğunu belirterek mani, türkü, ağıt, atasözü gibi anonim ürünlerin yanı sıra “Bir İle Bir Olmayı Hedef Edinen Tasavvuf Edebiyatını” bir bilgelik ve kahramanlık öyküsü “Dede Korkut Kitabı” gibi eserlerle Türk Edebiyatı’nın asırlara uzanan yolculuğunu da ele aldıklarını ifade etti.

Halk Edebiyatımıza getirdiği yorumu ve samimi anlatımıyla Türk Edebiyatı’nın usta ismi Prof. Dr. Mehmet Aça, her hafta perşembe günü saat 19.00’da Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi’nde katılımcılarıyla buluşmaya devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2017, 18:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER