banner28

Bi Dünya Kadın Serdivan'da Başlıyor

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği’nin İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen ‘’ Bi Dünya Kadın Projesi ‘’ Adapazarı ve Erenler’in ardından Serdivan’da devam ediyor.

Bi Dünya Kadın Serdivan'da Başlıyor
banner3

MEB-DER Genel Başkanı Ali Akıllı , Projemizin Serdivan etabında ; Kadınların Karar Alma Mekanizmalarına Dahil Edilmesi, Birey Olarak Kabul Edilmeleri,  Kadına Şiddet, Öncü Kadınlar, Anne , Kadınların Demokrasiye Katkısı ve Aile içi İletişim  konularında eğitimlerimiz olacak.

Adapazarı ve Erenlerde 10 dan fazla okulda 1000 den fazla öğrenciye eğitim seminerlerimizi verdik.  Aralık ayı içerisinde Serdivan ilçemizde  öğrencilere ve velilere  toplumsal bilinç ve farkındalık  oluşturmaya dönük  eğitimlerimiz devam edecek dedi.

 Ali Akıllı bu proje bizim için önemli çünkü  bir Hadis-i Şerif’te ; “Allah sizden, kadınlara karşı iyi ve hayırlı olmanızı ister. Çünkü onlar, sizin analarınız, kızlarınız veya teyzelerinizdir…”  buyurmaktadır.
Her kadın, bir erkeğin ya kızıdır, ya kız kardeşidir, yahut hanımıdır veya onu doğuran annesidir. Onun için kadınlara kötü şeyler reva görülmemeli, onlara layık olduğu değer verilmeli, hürmet edilmelidir.
Erkek eşi ile iyi geçinmeli, sinirli, hırçın ve ona karşı kırıcı olmamalıdır.  İslamiyet’in kadına verdiği bilmeyen birisinin islamın kadına bakışını tarifi, körlerin fili tarif etmesine benzer. Körün biri, filin bacağına dokunur. Fil direk gibi der. Biri karnına dokunur, Fil duvar gibi der. Diğeri de hortumuna dokunur. Fil yılan gibi der. Görenle görmeyen bir olmadığı gibi, bilenle bilmeyen de bir olmaz diye ifade etti.

 Ali AKILLI ,Kadınların sosyal hayata kazandırılmaları , sosyal risk grubundan çıkarılmaları , hak ettikleri saygınlık ve değeri kazanmaları için bu eğitimleri önemsiyoruz.  Bunları anlatırken kadınların demokrasiye katkılarından, öncü kadınlardan , ailedeki öneminden bahsediyoruz. Kadına yönelik şiddetin insani  hiçbir gerekçesinin olamayacağını , buna ne yasaların ne de dinimizin müsaade ettiğini belirtiyoruz. Gelecek nesiller için  eğitim yolu ile belki de büyüklerin yaptıkları hataları yapmamaları için önlem almış oluyoruz .

 Bi Dünya Kadın ve Savaşta Kadın Olmak Konferanslarımızın ardından yeni konferanslarla da projemizin amaçlarına hizmet etmeye devam edeceğiz dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2015, 09:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER