Batı'nın Gözünden Osmanlı

Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi’nde, Osmanlı İmparatorluğu’nun 18. ve 19. yüzyıl Avrupa kaynaklarında ele alınış biçimleri incelendi.

Batı'nın Gözünden Osmanlı
banner3

29 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahsin Görgün tarafından gerçekleştirilen “İslam Modernite ve Gelecek” adlı derste dünya tarihi; altı hafta boyunca antik ve modern dönem şeklinde iki farklı başlık altında değerlendirildi.

Fransız, İngiliz ve Alman aydınların Osmanlı İmparatorluğu’nu kaynaklarına yansıtma biçimlerinin irdelendiği ders kapsamında; batılıların Osmanlı İmparatorluğu’nu yakın bir şekilde takip ettiğini ortaya çıkaran eserler, orijinal metinler üzerinden tahlil edildi.

Batılı eserlerde yer alan çarpıcı bilgilerin gün yüzüne çıkarıldığı derste; Osmanlı İmparatorluğu’nun tüm dünyaya hükmedecek geniş topraklara sahip yönetim biçimi de Avrupalı aydınların üslubunca irdelendi.

19. yüzyılda batılılar tarafından yazılan coğrafi eserlerde, Osmanlı İmparatorluğu'nun tüm dünyaya hükmedecek geniş topraklara sahip olan yönetim biçiminin yanı sıra batılıların modern çağın başlangıcı olarak Hz. Muhammet (S.A.V) ‘i gördükleri yine bu kaynaklara yansıtıldığı şekliyle ele alındı.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2018, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER