Başkan Sarı'nın Projeleri TOBB Konseyinde Heyecan Uyandırdı

STB Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Borsalar Konsey Başkan Yardımcısı Adem Sarı, Ticaret Borsaları Konsey toplantısına katıldı.

Başkan Sarı'nın Projeleri TOBB Konseyinde Heyecan Uyandırdı
banner3

Ticaret Borsaları’nın sorun ve çözüm önerilerinin ele alındığı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı, TOBB Başkanı M.Rıfat Hisarcıklıoğlu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi.

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu toplantının açılışında yaptığı konuşmada tarım ve hayvancılık sektöründe yaşanan iş gücü ihtiyacına dikkat çekti. Hisarcıklıoğlu, “Çobandan tutun da, fındık, kayısı toplamaya, adam bulamıyoruz. Yabancılar çalışıyor artık bu işlerde. Köylerde çocuk sesi de kalmadı zaten. İşte bu yüzden tarım ve hayvancılıkta yeni bir sosyal güvenlik sistemine ihtiyaç var. Bu sektörlerin şartlarına göre düzenlenmiş, insanlara gelecek vadeden bir sistemi, sizlerin desteğiyle hayata geçirmeliyiz” dedi.

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise konuşmasında, "Hedeflere ulaşabilmek için de politikaların doğru belirlenmesi gerektiğine işaret eden Pekcan, bu süreçte doğru kişilerle ve sahada elini taşın altına koyanlarla istişare edilmesi gerektiğini dile getirdi. Bu kapsamda ticaret borsalarının sorunlarını, talep ve önerilerini dinleyecek olmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, "Bakanlık olarak, politika oluşturma süreçlerimizde sizlerin görüş ve önerilerini önemsiyor ve dikkate alıyoruz. Bakanlık olarak ticarette yeni bir anlayışın temellerini atıyoruz. Ülkemiz, bölgemiz ve dünya hem politik hem ekonomik açıdan çok önemli bir dönemden geçmektedir." diye konuştu.

 

Adem Sarı toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, “Türkiye’de çiftçiliğin ve tarımın profesyonelleşmesi, Türkiye'nin kısa vadede tarım ürünü ihraç eden ülke haline dönüşmesine vesile olacaktır. Kırsal alan tanımı yeniden yapılarak, köylü ile çiftçi tanımı ve ayırımı gerçekleştirilmelidir. Çiftçi ve çiftçilik profesyonel bir meslek haline dönüştürülmeli, bu amaçla bölgesel işletme büyüklükleri, işletme kapasite ve nitelikleri belirlenerek profesyonel çiftlikler kurulmalıdır. Ülkelerin zenginliği ve tarımın devamı, kaynaklarınız ve bu kaynaklarınızın korunmasıyla doğrudan ilişkilidir. Ülkemiz tarımında gerekli reformlar yapılabilirse mevcut kaynaklarımız, tüm dünya ülkelerini besleyecek yeterlilik ve niteliğe sahiptir.

 

Ticaret Borsaları bölgelerde desteklemek amaçlı kurulmuş kalkınma ajansları yönetimlerinde yer alamadıkları için tarım ile ilgili proje başlıkları oluşmuyor bu sebeple borsalar kalkınma ajanslarında yer almalıdır, ayrıca Borsaların Organize Sanayi bölgelerinde yetkisi olmadığından tarım arazileri tam korunmamakta ve organize besi ve gıda ihtisas bölge kuruluşları için ilgili girişimi yapamamaktadır. Bu sebeple organize bölgeler kuruluşlarında veya kurulmasında Borsalarımızda yetkili olmalıdır.” dedi.

 

Konsey Toplantısında Lisanslı Depoculuk ve Tarımsal Uygulama Merkezi Projelerinin Sunumunu yapan Adem Sarı; bu projelerimizi ve birçok projemizi hayata geçirmek için heyecanlıyız, bu heyecanımıza ortak olarak projelerimize beğenilerini ileten TOBB Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu, Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan, Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin de aralarında bulunduğu tüm Borsalar Konsey üyelerimize teşekkür ediyorum. TOBB camiası olarak tarımın geleceği için var olan projelerimizi hayata geçirmek için var gücümüzle çalışacağız ”dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2018, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER