Başkan Öztürk: Kentsel dönüşümden dönüş yok!

Mega Radyo’da, Adatavır Genel Yayın Müdürü İbrahim Bulut’un hazırlayıp sunduğu “Sözüm Söz”programına konuk olan Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk önemli açıklamalar yaptı.

Başkan Öztürk: Kentsel dönüşümden dönüş yok!
banner3

 Bulut’un sorularını cevaplayan Öztürk: “Aday olarak açıklandığım gün Erenler’de en az yüzde 50 ile seçimleri alacağımı beyan etmiştim. Öngörümüzde bu şekildeydi zaten 50 ile 60 arasında bir rakam bekliyorduk. Seçimlerden zerre şüphemiz olmadı” dedi.

   İŞTE BAŞKAN ÖZTÜRK’ÜN MEGA RADYO’DA YAPTIĞI AÇIKLAMALAR
Seçim öncesi bazı kesimler tarafından yeniden aday gösterilmeyeceğinize kesin gözüyle bakılan başkanlar arasında isminiz çok konuşuldu. Birçok kişi de Erenler'den aday adayı oldu. Her şeye rağmen tekrar aday gösterilmenizdeki ana etken neydi sizce?
   Erenler’de birilerine göre gerçekten güçlü isimler vardı, ancak gerçek şu ki biz her şartta Allah’a tevekkül ettik ve sonuçta Allah’a teslim olduk. Erenler’de asıl gücümüz 10 yıldır yaptığımı hizmetlerdi yani halkımızın gücüydü. Erenler’de aday adayları ile ilgili yapılan anketlerde Cavit Öztürk olarak hiçbir zaman yüzde 50’nin altına düşmedik. Bu anketler bizi oldukça güçlü çıkarmıştır. Çok da fazla konuşmaya gerek yok artık bu konuyu, Mevlam da nasip etti bir dönem daha Erenler Belediye Başkanlığına devam ediyoruz.
   Şunu her zaman söylemişimdir, siyasette hiçbir zaman yüzde yüz yoktur. Siyasette öyle bir an gelir ki bir doksan dokuzdan daha büyük olabilir. Biz kendimizden, yaptıklarımızdan, projelerimizden emindik. Bizim %65’lere varan anket sonuçlarımız oldu. Bildiğim kadarıyla anketlerde en düşük çıktığımız oran %48.7 idi.
Çok güçlü aday adayları vardı. Adaylık noktasında hiç umutsuzluğa kapıldığınız oldu mu?
   Hayatta bir düsturum vardır, benim için hayatta hiçbir zaman olmazsa olmaz yoktur. Hayatımı hep bu düstur üzerine kurdum. Alnımıza yazılanı silmeye veya değiştirmeye hiçbir faninin gücü yetmez. Biz o dönemde üzerimize düşen çalışmaları yaptık. Allah’a tevekkül ettik ve işi oluruna bıraktık. Takdir elbette AK Parti genel merkezinindi. Alnımızda yazılan buymuş, bizim için üçüncü yani ustalık dönemimizin devamına karar verilmiş ve zaten öyle de oldu. Hayırlısı olan demek ki buymuş.
Yeniden aday gösterilmeniz Şaban Dişli ve Çiğdem Atabek sayesinde mi oldu?
   Her ikisinin de mutlaka etkisi vardır. Hem Sayın Dişli’ye hem de sayın Atabek’e buradan açık açık teşekkür ediyorum. Bu süreçte her iki isim de bana destek oldular.
MHP ve Saadet Partisi'nin adayları geçmişte AK Parti'de siyaset yapmış isimlerdi ve kamuoyunda kendilerine çok şans veriliyordu. Seçimi bu kadar rahat alacağınızı tahmin ediyor muydunuz?
   Hem Saadet Partisi’nin hem de MHP’nin adayları AK Parti geçmişi vardı. MHP’nin adayı iki dönem AK Parti’den belediye başkanlığı yaptı. Saadet’in adayı da iki dönem meclis üyeliği ve Adapazarı Belediye Başkan Yardımcılığı yapmıştı.
   Neticede bu iki isim de bir dönem AK Parti camiasına mal olmuşlardı, her ne kadar partilerini değiştirseler de geçmişteki durumları böyleydi. Bu adayların mutlaka bizden bir şeyler alacakları kesindi. Dost ahbap ilişkilerinden bile üç beş bizden oy almalarını bekliyorduk ve bu gayet normaldi.
   Anacak, aday olarak açıklandığım gün Erenler’de en az yüzde 50 ile seçimleri alacağımı beyan etmiştim. Öngörümüzde bu şekildeydi zaten 50 ile 60 arasında bir rakam bekliyorduk. Seçimlerden zerre şüphemiz olmadı hem de hiç. Mesela seçim günü saat dörtte, daha sandıkların kapanmasına bir saat kala vurdum kafayı yattım. Saat beş gibi seçimi merak edenler aramaya başladı. Ben seçim günü dahi çok rahat ve kendimden emindim.
Tekrar başkan seçilmenizde Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nun da katkısı olduğunu düşünüyor musunuz?
   Bu tip yorumları hemen hemen her dönemde her siyasetçi için yaparlar. Birileri bu tip yorumları yaparak özellikle böyle bir durum varmış havası vermeye çalışıp kaşımaya çalışırlar. Fakat bunun gerçeklikle uzaktan yakından ilgisi yok. Mesela dün Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu ziyaretimize geldi, bu sayın başkanımızın dördüncü gelişiydi. Başkanımızla birlikte HES’i ve çok büyük ve başarılı olan Sakarya Park’ı birlikte gezdik.
   Sakarya Park Projesi Erenler’e ve Sakarya’nın tamamına çok ciddi katkısı olacak bir proje.
    Bazen bizim yakınımızda gibi görünen kişiler bu tip yakıştırmalar yapıp aramızın bozuk olduğu şeklinde söylentiler yayıp kaşımaya çalışınlar bu her dönemde olmuştur, zerre doğruluk payı yoktur. Zeki Başkanımızla en küçük bir problemimiz yoktur. Bundan sonra da çok daha yakın olacağız ve çok iyi çalışmaları gerçekleştireceğiz.
Seçim sonrası belediye içinde aleyhine çalışanlara yönelik operasyon yaptığınız doğru mu?
   Evet böyle bir çalışmamız oldu, bu da gayet doğaldır. Hem belediyenin ekmeğini yiyeceksin, hem sana bir makam mevki vereceğiz sen buna rağmen benim aleyhime çalışırsan o zaman ‘kusura bakma’ deriz. Bunu hangi belediye başkanı olursa yapar. Ama konuşulduğu kadar büyük bir personel revizesi yapmadım. Fakat bu çalışmalarımız devam edecek tamamen bitti diyemem. Müdürler düzeyinde yaptığım konuşmada, herkes haddini konumunu bilecek özellikle vatandaşa karşı kamuya karşı yanlış yapan gider.
Açıkladığınız 50 projenin tamamını 5 yıl içinde gerçekleştirebilecek misiniz?
      Açıkladığımız projeleri bitirmemiz 5 yılı bulmayabilir. 5 yıllık görev süremiz içinde yapacaklarımız kesinlikle 50 projede kalmayacaktır bu çok net olarak ifade edebilirim. Bu projeler asla 49 olmayacak, 60 olur 70 olur onu şimdiden bilemem.
Küpçüler'deki Kentsel Dönüşüm için "Rantsal Dönüşüm" benzetmeleri yapılıyor. Ne düşünüyorsunuz bu konuda?
   Evet bu bir rantsal dönüşümdür, bunu daha öncede söyledim ve o haberi yapan kuruluşa verdiğimiz cevapta da bu konuya detaylı olarak değindim. Meclis toplantımızda da MHP’li arkadaşlarımız bu konuda bilgi istediler kendilerine de aynı şeyi söyledim.
   Evet bu bir rantsal dönüşümdür ama küçük beyinli insanların anladığı gibi bir rantsal dönüşüm değil! Buradaki rantsal dönüşüm oradaki hak sahibi, hisse sahibi vatandaşlarımızın adınadır. Bu dönüşüm hak sahipleri için rantsal dönüşüm olarak sonuna kadar devam edecektir.
    Bunun rantsal dönüşüm olduğunu söylüyorum, ama onların yani işin altında başka şeyler aramak isteyenlerin anladığı türden değil. Küpçüler’deki seçim dönemindeki konuşmamda bunları anlattım bu dönüşüm vatandaşlarımız adına bir rantsal dönüşümdür ve öyle de devam edecektir. Vatandaşlarımız adına rant sağlayacak her şeyde varım.
   Seçim bittikten sonra kentsel dönüşümü rafa kaldıracaklar yapmayacaklar diye söylentiler de çıkardılar. Açık açık söyleyeyim ki Cavit Öztürk’ün orada bireysel olarak hiçbir menfaati yok. 77 sülalemi araştırsınlar o bölgede 1 metrekare bile yerimiz yok.
   Kentsel dönüşüm işlemleri yürüyor, Ankara’daki bürokratik işlemlerde de son noktaya geldik. Büyük bir sıkıntı çıkmazsa o bölgede ilk inşaatlara Eylül ayı itibariyle başlamayı hedefliyoruz.
   Kentsel Dönüşüm 15 Mayıs 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı ve kesinleşti. Kentsel dönüşüm de geri dönüşü olmayan bir yoldayız. Bizi Allah’ın haricinde de hiçbir güç durduramaz. Ayrıca neden durduralım, neden iptal edelim vatandaşın lehine olan bir durumu.
   Ayrıca Kentsel Dönüşüm yapılacak bölgede aldığımız oy oranı yüzde 70’tir. Bu oran bize vatandaşımızın kentsel dönüşüme nasıl baktığını da net bir şekilde göstermektedir.
Kentsel dönüşüm projenize devletin yeterince destek olmadığı iddiaları doğru mu? Dönüşüm için gerekli parayı bulabilecek misiniz?
   Geçtiğimiz hafta Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanımız İdris Güllüce ile Ankara’da bir görüşmemiz oldu. Bakanlık olarak kendilerinin de bu işin içinde olmasını istedik. Bu bölgeye 100 milyonluk bir kaynak aktarımını istedik. Bu aktarma da Erenler Belediyesi’nin bir bağlantısı yok. Erenler Belediyesi’nin kasasına giren bir para değil. O para yatırılıyor ve Erenler Belediyesi Kentsel Dönüşümü için bloke ediliyor.
   Biz hak edişleri imzaladıkça ilgili müteahhit de oradan parasını çekiyor. Bahsettiğimiz paranın kullanımı bu şekilde yapılıyor. Bu paranın sağlanması durumunda biz kentsel dönüşümü 100 milyon TL ile döndürebiliriz. Bakanla yaptığımız görüşmede bu parayı bie ödünç olarak ya da ancak faiz durumu olmamak kaydıyla dedik. Bakanımız bizden incelemek için süre istedi. Biz daha sonra kentsel dönüşümle ilgili olan Genel Müdürümüz ile de görüştük.
   İlk etap olarak 20 milyon TL ile başlayabiliriz. 20 Milyon TL’lik bir ödeneğin kentsel dönüşüme ilk etapta ayrılabileceğini düşünüyoruz. Bizim dönüşümümüz zaten kendi kendini dönüştürüyor. Sayın Bakanımız bu yönünü öğrenince projemize daha sıcak baktı.
   Buradaki bütçe kendi kendini döndürecektir. Bakanlığa ve müteahhit belediyeye bir tek kuruş yük getirmeden.
50 projeden hangisine öncelik vereceksiniz?
   İhale süreçlerine başlıyoruz yakında. Erenler Park Projemiz var mesela, içinde Trafik Park’ın da bulunduğu büyük bir park. Bu parkımızın ihalesine yakında çıkıyoruz. 5 projemiz birden ihaleye çıkıyoruz. Erenler’e bir anfi tiyatro sözümüz vardı bunu projelerimiz arasından çıkarıyoruz. Büyükşehir'de Erenler’de böyle bir proje uyguluyor ikinci bir anfi tiyatroya gerek duymadık. Bu tür değişiklikler zaman zaman olabilir. Bunun yerine başka bir projeyi hayata geçireceğiz.
Erenler merkez ilçe olmasına rağmen neden Serdivan kadar cazibe merkezi olamıyor?
   Erenler’de küçük ve büyük sanayi var, Erenler’de hizmet sektörü var. Erenler’de tarım ve her türlü ticaret var. Oysa Serdivan’a bakarsanız konut ve hizmet sektörü var. Eğer Erenler ve Serdivan’ı kıyaslayacaksanız eski Erenler ve eski Serdivan olarak kıyaslamak daha doğru olur.
   Serdivan’da Erenler’in merkezi kadar açık ve boş arazi var. Serdivan’a çok ciddi bir güç katan 70 bin öğrencili üniversitemiz var.
   Sakarya’nın iki girişi Erenler’de, hayvan pazarı ve kamyoncular garajı sorunumuz vardı yıllarca bunlarla mücadele verdim ancak sonuç alamadım. Çünkü yetki bizde değildi. Bu konuda kalben söylemek istiyorum ki Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu’nu minnettarım ve tekrar teşekkür etmek istiyorum.
   Büyükşehir Belediye Başkanımız önce hayvan pazarı gibi ucube bir görüntüyü oradan kaldırdı, yeri okullar bölgesi oldu. Biz de Erenler Belediyesi olarak bir imam hatip lisesi yapıyoruz o bölgede. Kamyon garajı kaldırıldı ve orayı hemen yıktım. Herhangi bir duruma pirim vermemek adına bu konuda özellikle aceleci davrandım. Biliyorsunuz Erenler Parkı bu bölgede yapacağız.
   Biliyorsunuz Et-Balık Kurumu ve Sebze Hali şehrin girişindeler. Bunları biz yapmadık bunlar zaten vardı. Bunların kaldırılmasını çok istedik. Et-Balık bakanlık kararıyla gidiyor yerine TOKİ o bölgeyi konut alanı olarak değerlendirecek.
   Kentsel dönüşümü tamamladığımızda Erenler mi yoksa Serdivan mı bunu bütün Sakaryalılar görecekler.
   Sebze Halinin bulunduğu arazi bize ait, ancak yeni çıkan yasa, hallerin bulunduğu alanların tümü, taşınır taşınmaz malların büyükşehire devrini emrediyor. Tabii biz elimizdeki malı kolay kolay vermek istemiyoruz. Ancak bu hak Büyükşehirin yasal hakkıdır ve bu hakkını elbette kullanacaktır. Yani iş uzatmaya giderse Büyükşehir bu alanı mahkeme kararıyla da alır. Bu konuyla ilgili olarak Zeki Başkanla konuşacağız, bizde Erenler adına Zeki Başkan’dan bir şeyler isteyebiliriz. Sonuçta hal başka bir bölgeye taşınır ve o bölge de bambaşka bir güzelliğe bürünür.
3 dönem kuralı gereği bu son döneminiz. Başkanlıktan sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz?
   2004 yılında belediye başkanlığını asla istemedim. Israrlara rağmen işimde dolayı bu görevi kabul etmedim. O süreçte oğlum daha askere gitmemişti yani küçüktü. Ben aday adayıyken o dönemde oğlum askere gitti. O dönemde oğlum askerden gelene kadar hem ailemi idare ettim, hem işyerine baktım hem de belediye başkanlığı yaptım.
   Oğlum artık 30 yaşını geçti ve işin başında artık o var. Dolayısıyla iş konusunda artık gözüm arkada değil. Allah ömür verirde 2019 yılını görürsek Erenler’de yokum, bunu daha önce de söylemiştim. İşime dönerim, evime dönerim daha önce de söylediğim gibi olmazsa olmazım yok.
Geride kalan 10 sene içerisinde keşke yapmasaydım dediğiniz şeyler oldu mu?
   Çok önemli bir durum olmadı yapmasaydım dediğim. Ancak bir konu var o da çöp konusudur. İlk dönemimde çöp konusunda çok radikal bir karar almıştım. Çöp konteynırlarını kaldırıp poşet uygulamasına geçmiştik. Bu uygulamadan o dönemde çok ciddi tepkilerle karşılaştım, hatta o dönemde çöp konteynırlarnı kaldırdığım için tehditler bile aldım.
   3,5 yıl sonunda, çöp konusunda geri adım attım. Hayatımda ilk defa yaptığım bir işten geri adım atmış oldum. O konuda keşke geri adım atmasaydım devam etmeseydim dediğim oluyor.
   Artık modern dünyada çöp konteynırları yer altına alınıyor. Bu konuda talimatlarımı verdim bu örnekler inceleniyor. Erenler için de bu projeyi düşünebiliriz. Ancak Erenler’in tamamında bu projeyi uygulamak hem de 5 yıl içinde bitirmek mümkün değil. Bu proje gerçekten çok büyük maliyetleri olan bir projedir.
Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adayı olmasını mı yoksa Başbakan olarak kalmasını mı istersiniz?
   Başbakanımız icracı bir insandır. Cumhurbaşkanlığı onun için yeterli değildir. Ben Başbakanımızın başkanlık veya yarı başkanlık gibi bir yetkiyle Cumhurbaşkanı olacağını düşünüyorum. Cumhurbaşkanının kullanmadığı bir çok yetkiler var. Başbakanımızın Cumhurbaşkanı olması durumunda bu yetkileri kullanacağına eminim. Ben de bu bu saatten sonra Başbakanımızın Cumhurbaşkanı olacağını düşünüyorum ve yürekten destekliyorum.
Bütün etkinliklerde yanınızda görmeye alıştığımız Vekil Hasan Ali Çelik'le aranız açık mı?
   İnsanlar arasında bazen fikir ayrılıkları olabilir. İki insan aynı anda aynı şeyi olumlu olarak düşünemeyebilir. Sayın Vekilimizle bazen bu tip fikir ayrılıklarımız oldu. Bunu da kamuoyundan saklama gereği duymuyorum. Her konuda tamamen aynı fikirde olduğunuz insanlarla birliktelik sanıldığı gibi kolay değildir.
   Ancak milletvekilimiz ile aramız kesinlikle açık değildir. Sakarya’ya her gelişinde mutlaka yanımıza uğrar kendileriyle görüşürüz. Aramızda bir sorun olması mümkün değildir. 
Meclis listesinde yapılan köklü değişim bir önceki üyelerin yetersizliğini mi gösteriyor?
   Böyle bir algı mı oluşturuluyor bilemiyorum. Anca bu durumun olması mümkün değil. Bu bir bayrak yarışıdır, kan değişimidir. Bir önceki arkadaşlarımız da çok kıymetliydiler tıptı şimdi meclis üyesi olan arkadaşlarımız gibi. Meclis üyelerimiz her aman önemli çalışmalara imza attılar bundan sonra da aynı şekilde çalışacağız.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2014, 15:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER