BAŞKAN MENGEN REHBERLİK HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ HAKKINDA AÇIKLAMA YAPTI

Eğitim Bir-Sen Başkanı Murat Mengen, Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği taslağını değerlendirdi. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Mengen, “Yönetmelik taslağında bazı problemler var” dedi.

BAŞKAN MENGEN REHBERLİK HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ HAKKINDA AÇIKLAMA YAPTI
banner3

“OLUMLU KATKI SAĞLAYACAĞINA İNANIYORUZ”

Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği taslağını değerlendiren Eğitim Bir-Sen Başkanı Murat Mengen, “Rehberlik Öğretmenin birey ve eğitim hayatındaki önemli yeri nedeniyle, Psikolojik Danışma ve Rehberlik hizmetleri mesleğinin eğitim ortamıyla ilgili araştırma ve değerlendirme çalışması yapılarak yeni verilerin toplanması ve bu verilerin analizlerinin yapılması hem bu günkü durumun belirlenmesi hem de gelecekteki değişimin değerlendirilmesi amacını taşımaktadır. Rehberlik hizmetinin niteliği, eğitim ortamına etkisi, öğrenci merkezli olması, aile-öğretmen etkileşimine etkisi ve özlük hakları gibi birçok konuda araştırma yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucu, alandan toplanan veriler ışığında Rehberlik hizmetleri ile ilgili sorun alanlarındaki değişimi sağlayacak bilgilerin hazırlanması ve bilgilerin Psikolojik Danışma ve Rehberlik Yönetmeliğine eklenmesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik mesleğinin olumlu katkı sağlayacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

TASLAK ÜZERİNDEN ÖRNEK VERDİ

Hazırlanan taslak üzerinden örnekler veren Başkan Mengen, “Tüm meslektaşlarımın adil çalışma ilkelerine göre düzenlenmiş bir yönetmelikle, nitelikli ve üretken çalışmalar yapma fırsatına kavuşması, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri mesleğinin saygınlığının korunması, çocuklarımızın ve ailelerinin hak ettiği hizmeti alması açısından büyük önem taşımaktadır. 13’üncü maddenin a, b, c bentlerinde yer alan hizmetlerin tatil dönemine denk gelmesi ile Rehberlik öğretmenlerine ek görevlendirme karşılığı her gün için 5 saat ek ders ödenmelidir. 34’üncü madde e ve u bentlerinde yer alan "ilgililerle paylaşır’ ifadesi, ‘gizlilik ilkesinin ihlal edilmemesi şartı ile ilgililerle paylaşır’ ibaresinin bu bentlere eklenmesi, aynı maddenin i bendinde "tercih dönemlerinde görev alır" kısmına öncelikle istekli olanlar ibaresinin eklenmesi gerekirken 34 madde ff bendi yer alan sınav görevi, not verme ve ders geçme sürecini kapsadığı için Psikolojik Danışma ve Rehberlik hizmetleri temel ilkelerine aykırı düşmektedir. TEOG sınavlarında Psikolojik destek iç’in okulda görevlendirilmesi ve 5 saat ek ders ödenmesi, sadece merkezi sınavlarda görev alır ibaresinin eklenmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

 

“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Eğitim Bir-Sen’in konuyu takip edeceklerini belirten Başkan Mengen, “Psikolojik Danışma ve Rehberlik hizmetlerinin düzenlenmesi için ortaya atılan ve üzerinde çalışılan yönetmelik taslağının bazı maddelerin problemli olduğu görülmektedir. Yönetmeliklerin temel amacı üretilen hizmetlerden çocuklarımız, aileleri ve öğretmenlerimizinen iyi şekilde yararlanması olduğunu, Psikolojik Danışma ve Rehberlik hizmetlerinin nitelikli, etkin ve yararlı olması için bilimsel temele dayalı ve Psikolojik Danışma ve Rehberlik hizmetleritemel ilkeleri ile çelişmeyen ve en önemlisi öğrenci merkezli yaklaşıma dönük bir yönetmeliğin hazırlanması, bu yönetmeliğin de Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği olarak yürürlüğe konulması en büyük beklentimizdir. Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şubesi olarak Psikolojik Danışma ve Rehberlik hizmetlerinin temel ilkelerine uygun bir yönetmeliğin hazırlanmasının takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşırız” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2017, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER