banner28

BAKKAL KREDİ BEKLİYOR

Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Bakanı Ahmet Akdardağan, daralan ekonomide iyice bunalan bakkal esnaflarının can suyu kredisi beklediğini söyleyerek, hükümetin işsiz kalan esnafı yaşatmak adına hayata geçirdiği 'Ahilik Fon' uygulamasını da yerinde bulduklarını belirtti.

BAKKAL KREDİ BEKLİYOR
banner3

Daralan ekonomi nedeniyle can suyu olacak kredi beklentisi içeresinde olduklarını söyleyen Başkan Akdardağan, "Ekonominin çarkı, mahallelerimizin kültürleri olan bakkallarımız daralan ekonomi nedeniyle zor günler geçirmekte. Veresiye defterlerinin kabardığı bugünlerde bakkal esnafımız borçlanmış ve geleceği adına endişe duyar hale gelmiştir. Hükümetin esnafa yönelik yaptığı düzenlemeler ile azda olsa nefes alabilirken, özellikle bizim gibi küçük esnaflarımız kendilerine bu dönemde can olacak, kan olacak, nefes olacak bir kredi beklentisi içerisine girmişlerdir. KOSGEB ve diğer kanallar ile dağıtılan kredilerden bakkal esnafı olarak pek yararlanamadık. Hükümetimizden bu konuda adım daha atmasını bekliyoruz. Umut ediyoruz ki, küçük esnafımızın bu haklı isteği karşılık bulacaktır." diye konuştu.

Akdardağan, "Esnafımızın merak ettiği ve detaylarını öğrenmek istediği 'Ahilik Sandığı Fonu' da kurulmuştur. Ocak 2018'de faaliyete başlayacak olan ve bizim gibi esnaflığın merkezinde bulunun bakkallarımız bu fon ile adeta sigortalanacaktır. Edindiğimiz bilgilere göre, zorunlu bir sigorta kolu olan 'Esnaf Ahilik Sandığı' primi, sigortalının prime esas aylık brüt kazancından % 2 sigortalı ve % 1 devlet payından oluşmaktadır. Esnaf Ahilik Sandığı, İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları ile aynı usul ve esaslar çerçevesinde İŞ-KUR tarafından değerlendirilecek bir fondur. Esnafımız bu fonun detaylarını haklı olarak merak etmektedir. Ekonomik nedenlerle iş yerini kapatmak zorunda kalan esnaf ve sanatkarlarımız, 705 ile 1.411 TL maaşlar ile bu fondan yararlanabileceklerdir. Esnaf yeniden iş kurduğunda ise fondan yapılacak ödemeler geri alınacaktır." dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2017, 15:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER