Bakkal Esnafı 2016'dan Umutlu

Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, 2015 yılının beklentilerle ve azda olması iyileştirici düzenlemelerle geçtiğini, 2016 yılından ise ümitli olduklarını söyledi.

Bakkal Esnafı 2016'dan Umutlu
banner3

İşbirliğimiz sürecek

Başkan Akdardağan, “Temsil ettiğimiz gurubun içerisinde yer alan meslek erbapları adına 2015 yılının pekte beklediğimiz gibi geçmediğini gördük. İki seçimin yaşandığı, siyasilerin esnaf merkezleri projeler üretmediği, azda olsa destek gördüğümüz yoğun bir yılı geride bıraktık. Geride bıraktığımız yılda esnafımızın sorunlarının çözümü konusunda milletvekillerimiz, valimiz, kaymakamlarımız ve yerel yöneticilerimiz ile işbirliğimizi arttırdık. Özellikle kaçak sigara ve ürünler konusunda emniyet güçlerimizle diyaloglarımızı arttırdık, arttırmaya da devam edeceğiz. Sorunlarımızın çözümü için çalışmalarımızı sürdürürken, azda olsa iyileştirilmelerin yapıldığı düzenlemelerin takipçisi olacağız” dedi.

 

AVM’lere sınırlama getirilsin

Birçok ilçede yeni açılacak olan alışveriş merkezlerine karşı alınan önleyici kararlara sevindiklerini belirten Başkan Akdardağan, “Böylelikle ilçelerdeki esnaflarımız bir nebzede olsa rahatlamıştır. İlçelerin belediye meclislerinde, yeni açılacak marketlere ruhsat verilmemesi veya sınırlama getirilmesi kararları alınmıştır. Talebimiz Sakarya Büyükşehir Meclisinde de bu konunun kararaçıkmasıdır.AVM’ler ve süpermarketlere karşı esnafımızın dik duruşunun belediyelerimizce desteklendiğini görmek bizleri mutlu ediyor. Yeni yılda da en büyük beklentilerimizden biri budur” dedi.

 

Beklentilerimiz

Başkan Akdardağan, yeni asgari ücrete verilecek devlet desteğinin Bağ-Kurlu esnafa da verilmesi, yeni yılda hükumet tarafından kaybolmaya yüz tutan mesleklerin desteklenmesi kapsamına bakkal esnaflarının alınması, sosyal gelir destek primlerinin tamamen kaldırılması, yeni işyeri açan esnafın 3 yıl boyunca vergiden muaf tutulması, faizsiz kredi verilmesi, esnafa verilen 30 bin liralık faizsiz kredinin kapsamının yeniden düzenlenerek borcu olsun, olmasın tüm esnafa verilmesi,esnaf enflasyonunun önlenmesi, çıraklık eğitiminin güçlendirilmesi ve ekonomik istikrarın sürmesi temennisinde olduklarını söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2016, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER