AYDINLAR'DA HAYIR PİLAVI

Geyve İlçesi Aydınlar köyünde geleneksel hayır pilavı çevre il ilçe ve köylerden gelen binlerce kişi ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan yardımcısı Hasan Ali Çelik’in katılımıyla yapıldı.

AYDINLAR'DA HAYIR PİLAVI
banner3

Geyve köylerinin kültürlerinin adeta birer simgesi olarak günümüze kadar gelen pilav etkinliklerine yoğun ilgi gözlerden kaçmıyor. Pilav etkinliklerinin gelecek nesillere kültür mirasımızı aktarabilmek adına yerel kültürün bir parçası olarak kaynaşma ve tanışma bereketi olarak simgelendiği hayır pilavında kurulan pazar ile vatandaşlar alışveriş yapma imkanı da buluyorlar.Bugün Aydınlar Mahallesinde gerçekleştirilen hayır pilavı da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan yardımcısı Hasan Ali Çelik, Geyve Kaymakamı İlyas Memiş, Ak Parti İlçe Başkanı Muhittin Irmak ve bölge insanının yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. 

Aydınlar Köyü Hayır Pilavı Kur’an-ı Kerim ile okutulan mevlüt ile manevi anlamda hayırlara vesile olurken, pilavın ardından yöre gençlerinin centilmence tuttukları ata sporumuzun olmazsa olmazlarından güreşler bir hayli zevkli ve çekişmeli geçti.Pilava katılan misafirler uzun zamandır görmedikleri, dostları ile kaynaşarak, yayla havasında sohbet etmenin keyfini yaşadı. Öğle Namazı sonrasında Aydınlar Mahallesi gençliği tarafından gelen davetlilere pilav ve ayran ikramı yapıldı.

Geleneklerimizin devam ettirilmesi açısından yaptıkları hayır pilavı etkinliğine Bakan Yardımcımız Hasan Ali Çelik’inde katılımından dolayı onure olduklarını ifade eden Muhtar Şaban Tetik; Geyve köylerinde Pilav etkinlikleri Gelecek nesillerimize kültür mirasımızı aktarabilmek adına yerel kültürün bir parçası olarak kaynaşma ve tanışma bereketi olarak simgeleniyor. Birlik-beraberliğimizi yaşamak, gelenek ve kültürümüze sahip çıkabilmek adına yaptığımız etkinliğe katılan herkese teşekkür ederiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2017, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER