APEK Tarafından Çiftçiler Bilgilendirildi

25 Ocak 2016 Pazartesi akşamı saat 19:00’da bir tohum firması ile birlikte Ramada Otelde yapılan ilk toplantıya 100 kadar kooperatif ortağı katıldı.

APEK Tarafından Çiftçiler Bilgilendirildi
banner3

Toplantıda söz alan kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aya,

Sakarya ilinin bir tarım ili olduğunu ve Sakarya da yaşayan birçok ailenin tarımla kalkındığını ve tarım ile geçimini sağladığını söyledi. Bu durum da şu şekilde rahatlıkla anlaşılabilir. 550 milyon TL. ile Sakarya ilinde tarımsal ürünlerin Gayri Safi Milli Hasıladaki (GSMH) payı % 39’dur. Çok açık görülmektedir ki, Sakarya ili Tarımsal faaliyetler ile büyümektedir. Sakarya ilinin Toplam arazisinin % 50’sini tarım alanları, % 42’sini orman ve fundalık, % 2’sini çayır ve mera ve % 6’sını da tarım dışı alanların oluşturduğunu söyledi.

Aya sözlerine şöyle devam etti;

İlimizde bir çok tarımsal ürünün rahatlıkla yetişebildiğini ama öncelikle mısır tarımının çok fazla bir şekilde yapıldığını, İlimizin de mısır ekimi yapılan Adana, Şanlıurfa, Mardin’den sonra yıllık yaklaşık 500 bin ton üretimle 4. sırada olduğunu Ülkemizin de dünyada yaklaşık 5.5 milyon ton ile yirminci sıralarda yer aldığını söyledi. Dünyada 875 milyon ton mısır üretiminin yapıldığı 275 milyon ton ile ABD’nin 1. sırada olduğunu, peşinden 208 milyon ton ile Çin ve sonra da 71 milyon ton ile Brezilya’nın geldiğini söyledi. Bizlerin bu ülkelerle rekabet yapabilme şansının bu kadar dağınık olan arazilerle çok zor olduğunu, bir an önce Sakarya ilinin tarımsal alanlarının toplulaştırılması gerektiğini söyledi. Ayrıca, Avrupa Birliği’nde gayri safi milli hasılanın (GSMH)  % 45’e yakınının tarımsal desteklere ayrıldığı, bizde ise bu oranın çok düşük olduğu ve bizde de tarımsal desteklerin Gübrede ve Yemde olduğu gibi genişletilmesi gerektiğini, Tarım bir ülkenin kalkınma lokomotifidir tarımsal sanayiye mutlaka önem verilmelidir diye sözlerine ekledi.

Aya;  çiftçilerin arazileri her yıl sular altında kalıyor,  bu konunun bir an önce çözülmesi gerekir sorusu üzerine de; evet son birkaç yıldır doğa olayları özellikle aşırı yağıştan dolayı arazilerin uzun süre sular altında kaldığı, ekimlerin geç yapıldığı, ya da mahsullerin sular altında kalması sebebi ile ciddi verim kayıplarının yaşandığı, bunun da hem çiftçimize hem de ülke ekonomisine ciddi zararlar verdiğini, kapalı olan arkların bir an önce temizlenmesi, arazilerde yağmur sularının birikiminin engellenmesi gerektiğini ve ilgililerin bu hususa da hassasiyetle eğilmesi gerektiğini söyledi.

Aya toplantıya katılan bütün ortaklara ayrı ayrı teşekkür etti ve bu bilgilendirme toplantılarının sıklıkla yapılacağını ve 2016 yılının Çiftçilerimiz için bol kazançlı ve hayırlı olmasını diledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2016, 12:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER