AKYAZI'DA TRAFİK ve İLKYARDIM HAFTASI KUTLANDI.

Akyazı Kaymakamı, Akyazı Belediyesi ve Akyazı Milli Eğitim Müdürlüğü Trafik ve İlkyardım haftası kapsamında bir araya gelerek Akyazı Belediyesi Trafik Park’ta eğitim gören öğrencileri ziyaret etti.

AKYAZI'DA TRAFİK ve İLKYARDIM HAFTASI KUTLANDI.
banner3

Trafik ve İlkyardım haftası programına Akyazı Kaymakamı Ömer Kalaylı, Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan ve Akyazı Milli Eğitim Müdürü Recep Özdemir katıldı.

 

 

Trafik Park’ta çocuklarla verilen eğitim anlatımları ve Sinevizyon gösterimleri kapsamında yayalar için trafik kuralları da anlatıldı anlatılan kurallarda “ Cadde ve sokaklarda her zaman yaya kaldırımında ve sağdan yürümeliyiz. Karşıdan karşıya yaya geçitlerinden geçmeliyiz. Karşıdan karşıya geçerken önce sola, sonra sağa, sonra yine sola bakıp öyle geçmeliyiz. Yaya kaldırımı olmayan yerlerde yolun solundan yürümeliyiz. (Yani araçların bize doğru geldiği istikametten) Gece bu tür yollarda yürürken açık renkli parlak giysiler giymeliyiz. Trafik polislerinin işaretlerine uymalıyız. Trafik polisinin olmadığı yerlerde trafik işaretlerine dikkat etmeliyiz. Sadece trafik lambası yeşil yandığında karşıya geçmeliyiz. Karşıdan karşıya geçerken zikzaklar çizmemeliyiz. Duran bir taşıtın hemen önünden ve arkasından geçmemeliyiz. Taşıt araçlarından inerken taşıtın tam olarak durmasını beklemeliyiz. Taşıt araçlarına binerken sıramızı beklemeliyiz. Yolda top oynamamalıyız. Yolda gruplar oluşturup geçişe engel olmamalıyız. Taşıtlara hiçbir şekilde asılmamalıyız.” gibi önemli konular uygulamalı ve videolu bir şekilde öğrencilere anlatıldı.  

 

Eğitim anlatımı video gösterimlerinin sonrasında Akyazı Trafik park içerisinde Yuvalak ve İnönü ilköğretim öğrencileri günün anlam ve önemi anlamıyla ilgili hazırladıkları şiir ve metinleri Akyazı Kaymakamı Ömer Kalaylı, Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan ve Akyazı Milli Eğitim Müdürü Recep Özdemir’e okudular.

 

 

Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan “ Sevgili öğrenciler Ülkemizin hemen her yerinde her yıl binlerce trafik kazası yaşanmakta ve bu kazalarda nice canlarımızı yitirmekteyiz. Bu kazaları bitirmek aslında hepimizin elinde. Eğer trafik kurallarına uyarsak ve birbirimize yol verme alışkanlığını kazanırsak bu kazalar oldukça azalır ve tamamen biter. Bunu başarabilmek için hepimizin yapması gereken önemli sorumluluklar var. Trafik kurallarına uymak, Trafikte bilinçli olmak bu sorumlulukların en başında gelmekte. Sizler burada öğrendiklerinizle artık daha bilinçli hale geldiniz ve artık burada öğrendiklerinizi uygulayacağınızı tasdik ettiniz. Bizlerde sizleri artık trafikte bilinçli Trafik bireyleri olarak kabul ederek katılım belgesi ile ödüllendiriyoruz ve ödüllendirmeye de devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle hepimizin Trafik ve İlk yardım haftasını tebrik ediyorum.” dedi

 

 

Akyazı Kaymakamı Ömer Kalaylı Trafik haftası ile ilgili yaptığı konuşmasında “Trafik kazaların hiç yaşanmadığı bir ilçe, il ve ülke olmamız temennisi ile dilekleri sözlerime başlıyor ve ilk olarak hepimizin Trafik ve İlkyardım haftasını tebrik ediyorum. Trafikte bilinçli olmak, eğitimli olmak, anlayışlı, saygılı ve hoşgörülü olmak her şeyden önce Kurallara uymak çok önemlidir. Burada Akyazı Belediyesi tarafından öğrencilerimizi bilinçlendirmek ve Trafikte eğitimli olmak adına verilen eğitimler adına başta Belediye Başkanımız Sayın Hasan Akcan’a ve tüm Trafik park çalışanlarına teşekkür ediyorum. Unutmayalım! kazaları taşıtların değil insanların yapar.  Trafik kurallarına uyalım! Uymayanları ise uyaralım. Allah hepinizi ve hepimizi kazalardan korusun” dedi.

 

Trafik parkta yapılan programın sonunda öğrencilere Şapka, kek , Meyve suyu ikramı yapıldı. İkramlar sonrasında ise öğrencilere Katılım belgelerini metinleri Akyazı Kaymakamı Ömer Kalaylı, Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan ve Akyazı Milli Eğitim Müdürü Recep Özdemir takdim ettiler.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2017, 18:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER