'Akran Arabulucuğu' Yapmayı Öğrendiler

Adapazarı Belediyesi Bilgievi Müdürlüğü tarafından 8. Sınıflara yönelik “Akran Arabulucuğu Ve Çocuk Hakları” konulu eğitim verildi.

'Akran Arabulucuğu'  Yapmayı Öğrendiler
banner3

Adapazarı Belediyesi Bilgievi’nde düzenlenen ilk eğitimde konuşmacı olarak katılan Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Vekili Halil Kalabalık, “Çocuk Hakları”yla ilgili eğitim verildi. Nefes alan her bireyin devlete sorumluluğu olduğunu belirten Kalabalık, çocukların da kendi haklarını bilmeleri gerektiğini kaydetti.

 

İkinci eğitim programı olan “Akran Arabuluculuğu”konulu eğitim semineri ise Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doç.Dr. Murat Erdem tarafından verildi,Erdem, iki yaşıt arasında çıkan tartışmada üçüncü bir kişinin onlara arabulucuk yapması gerektiğini belirterek, “Okulda farklı kültürden öğrenciler var. Dolayısıyla kültürel çatışmalardan sorunlar çıkıyor. Ayrıca erkek öğrenciler arasında güç gösterileri, kız öğrenciler arasında daha basit konulardan, birbirlerine söyledikleri herhangi bir sözden anlaşmazlık çıkabiliyor. Bu konuda hepiniz birbirinizden sorumlusunuz. Aranızdaki anlaşmazlıkların çözümü için şiddet yâda başka yollar yerine önce arabuluculara başvurunuz” dedi.

Erdem, “ Öğrenciler eğitim sonrası barışı şiddete tercih ediyorlar”

Arabuluculuk eğitimi sonunda öğrencilerin daha sakin ve verimli iletişim kurduklarına değine Erdem, “Arabuluculuk eğitimi alan öğrenciler hoşgörülü olmayı ve verimli iletişimin yöntemlerini öğrenir ve uygular. Arkadaşlık ilişkilerini pekiştirirler ve yaratıcı fikirler üretirler.Ergenlik dönemi sorunlarını daha kolay atlatırlar ve kendilerini doğru ifade etme yeteneği kazanırlar.En önemlisi de barışı, şiddete tercih ederler” dedi. Seminer sonunda Kütüphane Müdürü Tarkan Demirbaş, Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Vekili Halil Kalabalık’a plaket takdim etti. Bilgi evi öğretmenlerinden Nalan Sinan da Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doç.Dr. Murat Erdem’e plaket takdim etti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2015, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER