banner28

Akıllı, 'Savaşta Kadın Olmak' Konferansını Değerlendirdi

MEB-DER Genel Başkanı Ali Akıllı Savaşta kadın Olmak Konferansı sonrası bir açıklama yaptı.

Akıllı, 'Savaşta Kadın Olmak' Konferansını Değerlendirdi
banner3

Ali AKILLI ; MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği  olarak bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördüğümüz Bi Dünya Kadın Projesi kapsamında Savaşta Kadın Olmak Konferansını gerçekleştirdik.

Konferansımıza Sayın Valimizin eşi Aylin Hanımefendi, Başbakan Yardımcımız Sayın Yalçın Akdoğan’ın annesi hanımefendi , Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeki Toçoğlu’nun eşi Hanımefendi , Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Şenay Sakal ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mevlüt Kuntoğlu ile protokolden bir çok isim katıldı. Sakarya  Ak Parti Milletvekilimiz Sayın Ali İhsan Yavuz Ankara’daki işlerinin yoğunluğu nedeniyle katılamayacağını bildiren bir telgraf gönderdi. 

Konuşmacılarımız daha önceden Reyhanlı ve Kilis ‘te mülteci kampları ve yetimhaneleri ziyaret etmiş, savaş mağduru bir çok kadın ile Reyhanlı, Kilis ve Sakarya’da tercüman aracılığı ile özel görüşmeler yapmış gönüllülerimiz idi.

Programımızın moderatörlüğünü yapan Şengül Morgül , şehrimizde yaşayan yaklaşık 2 bin kişilik  savaş mağduru Suriyeli mülteci var  ve bizler bu kentte onlara çok kolay kucak açabiliriz  şehir olarak onları mağdur etmeden sahiplenebileceğimizi düşünüyorum dedi. Suriyeli mülteci kadın ve çocukların dil bilmemeleri ve çekingen utangaç yapılarından dolayı evlerinden dışarıya çok çıkamadıklarını , maddi olarak çok zor şartlarda yaşadıklarını ve bizlerin o insanlara ensarlık yapmamız gerektiğini dile getirdi.

F. Zehra Toçoğlu , çözüm yolları üzerinde çalışmalar yapılması gerektiğini, artık savaş mağduru mazlum milletlerle bu ülkede birlikte yaşayacağımız gerçeğini göz önünde bulundurarak yaşamalıyız.  Mülteci kadınların sosyal risk olmaktan çıkarılmaları ve çocukların akademik eğitimlere kanalize edilmeleri gerektiğini söyledi. Savaşın en mağdurları kadınlar olduğunu, Bosna’da , Irak’ta, Bagladeş’te ve son olarak Suriye’de on binlerce kadına tecavüz edildiğini , evlerinden yurtlarından edildikleri acı gerçeğini dile getirdi.

TRT1 İyi Fikir Programı sunucusu ve sanatçı Züleyha Ortak, Reyhanlı ve Kilis'teki Suriyeli mültecilerin kaldığı kamplara bir çocuğun yarasını sarabilmek, gönlüne dokunabilmek ve feryadını duyup, hissedebilmek için gittiklerini söyledi. 

Savaşın hiçbir zaman bitmeyeceğine dikkati çeken Ortak, "Savaşsız bir dünyanın olabileceğini  tasavvur etmek mümkün değil. Dünyanın kuruluşundan bu yana var olan bir şey. Bizim yapmamız gereken tek şey, birbirimize sıkı sıkı sarılmak. Şunu artık kabullenmeliyiz. 'Biz göndereceğiz, kapılar açılacak ve gidecekler', yok böyle bir şey. Onlar bizim içimizdeler. Biraz empati kurmak gerekiyor. Biraz merhamet, şefkat gerekiyor" diye konuştu.

Züleyha Ortak, kadın bedeninin her yerde sömürüldüğünü vurgulayarak, "Her yerde sömürülen bir kadın bedeni varken bari böyle bir acı içerisinden bir istismar çıkarmasınlar. Bu İstanbul'da daha fazla" dedi.

Bir annenin evladına ekmek götürebilmek için her şeyi yapmaya göze aldığını belirten Ortak, şöyle konuştu:

"İşte bu her şeyden kastımız bu kadın istismarcılarının kadınların da bir şekilde maruz kaldığı ortam içerisinde bulunması. Bizim toplum olarak buna fırsat vermememiz gerekiyor. Buna ne dinimiz ne örf ve adetimiz ne geleneklerimiz   insanlığımız, vicdanlarımız hiç biri el vermiyor. Bizim daha çok fazla bunda özverili olup bunları daha dikkate almamız gerekiyor bir takım şeyleri. Evet sevelim, sayalım, destekte bulunalım ama paylaşmayı da unutmayalım. Bilelim ki bizler paylaştıkça bir takım şeyler çoğalacak. Savaşın mağduru kadınlar ve çocuklar. Bunu defaatle de söylemeye devam edeceğiz. Çünkü, çocuklar ki masum bedenler, konuşamıyorlar ve gözleriyle ifade ediyorlar bir takım şeyleri."

MEB-DER Genel Başkanı Ali Akıllı son olarak , başta konuşmacılarımız olmak üzere  konferansımıza katılan herkese çok teşekkür ederim dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER