banner28

AFA YIKILIYOR YERİNE MODERN KONGRE MERKEZİ GELİYOR

Başkan Toçoğlu tarafından şehre müjdesi verilen Kongre Merkezi için geri sayım başladı. Projenin ayrıntılarını paylaşan Toçoğlu, AFA’nın yıkılarak yeni merkezin mevcut alana bina edileceğini müjdeledi. Toçoğlu, “Proje ekibimiz gerek yurt içi gerekse de yurt dışındaki benzer çalışmaları yakından inceliyor. Hedefimiz: şehrimiz için en uygun Kongre Merkezi’ni hemşerilerimizin kullanımına sunmak” dedi.

AFA YIKILIYOR YERİNE MODERN KONGRE MERKEZİ GELİYOR
banner3

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, 30 Mart Yerel Seçimleri öncesinde kamuoyu ile paylaştıkları bir projede daha çalışmaların başlatıldığını müjdeledi. Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş’un AFA’nın yıkılıp yerine Büyükşehir eliyle Kongre Merkezi inşa edileceği belirtmesinin ardından sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Toçoğlu, proje ön çalışmaları ve Kongre Merkezi’nin ayrıntılarını takipçileri ile paylaştı.

 

Uluslararası Standartlara Uygun

Başkan Toçoğlu şu ifadelere yer verdi; “Sayın Valimizin kısa süre önce AFA’nın yıkılmasıyla ilgili gündeme getirdiği konu hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Hatırlanacağı gibi 30 Mart Yerel Seçimleri öncesinde kamuoyuyla paylaştığımız projelerimiz arasında bir Kongre Merkezi de yer alıyordu. O günlerde de ifade etmiştik: uluslararası standartlara uygun, en az bin kişi kapasiteli salonu olan bir merkezin sözünü şehrimize verdik. Büyükşehir Belediyesi olarak o günden bu yana bu projeyle ilgili hazırlıklarımız devam ediyor.”

 

AFA Güçlendirilemiyor

“Yer tespiti konusunda ilk akla gelen yer; halihazırdaki İtfaiye Teşkilatımızın bulunduğu alandı. Sayın Valimiz ve milletvekillerimizle de bu konuyu görüştük, istişarelerde bulunduk. Alternatif yer arayışlarımız da devam etti. Sayın Valimizin açıklamalarında da ifade ettikleri gibi; AFA mevcut haliyle ihtiyaçları karşılayamayan bir görüntü arz ediyordu. Deprem geçirmiş olması sebebiyle binanın güçlendirilmesi gerektiği fikri öne çıktı. Bu konuda ortak akılla bir ön çalışma yapıldı ancak güçlendirme işleminin maliyeti afaki rakamlara ulaşıyordu.”

 

AFA’nın Yerine Kongre Merkezi

“Konuyu Sayın Valimiz ve AK Parti Sakarya Milletvekillerimizle görüştük, analizleri değerlendirdik. Kendilerinden de tam destek aldık. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak AFA’yı yıkıp, yerine sözünü verdiğimiz Kongre Merkezi Projesi’ni inşa etmek için çalışmaları başlattık. İçerisinde en az bin kişilik salon, cep sinema, sergi salonu ve diğer alanların bulunduğu bir merkez için yola çıkmış durumdayız. Yeni merkez estetiği ve görünümüyle ulusal ve uluslararası ciddiyete sahip sanat buluşmalarına ev sahipliği yapacak.”

 

Sakarya İçin En Uygun Proje

“Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda üzerimize düşen ne varsa hızlı bir şekilde yerine getireceğiz. Geldiğimiz noktada; proje ekibimiz gerek yurt içi gerekse de yurt dışındaki benzer çalışmaları yakından inceliyor. Hedefimiz: şehrimiz için en uygun Kongre Merkezi’ni siz değerli hemşerilerimizin kullanımına sunmak. Proje ön aşamasındaki desteklerinden dolayı Sayın Valimiz ve milletvekillerimize teşekkür ediyoruz.”

 

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2016, 16:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER