banner28

ADNAN MENDERES 57. SENE-İ DEVRİYESİNDE ANILDI

9. Başbakan olan Adnan Menderes Tüm Türkiye’de eş zamanlı AK Parti tarafından yapılan basın açıklamalarıyla ölümünün 57. Yılında anıldı.

ADNAN MENDERES 57. SENE-İ DEVRİYESİNDE ANILDI
banner3

AK Parti tarafından düzenlenen basın açıklamasında 17 Eylül 1961 yılında idam edilen 9. Başbakan Adnan Menderes  Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığının önünde Sakarya Büyükşehir Başkanı Zeki Toçoğlu ve İnsan Hakları Başkanı Cengiz Can Çetin katılımıyla ölümünün 57. Yılında Cengiz Can Çetinin açıklamalarıyla anıldı.Açıklamalar bulunan Çetin;’’ Merhum Menderes, fabrikalar, yollar, baraj lar, köprüler ve daha pek çok teknik ve mimari projeyle dönemin Türkiye'sine çağ atlatmıştır. Dini yasaklamaların ve zulümlerin telafisine girişerek ilk önce Türkçe okunan ezanı aslına döndürmüştür. Hem düşünce hem de ibadet özgürlüğünün önünü açan; insan odaklı hamleleriyle milletin takdirini kazanan merhum Adnan Menderes ve çalışma arkadaşlarının çığır açan bu icraatları bazı çevreleri rahatsız etmeye başlamıştır. Asılsız iddialarla itham edilen seçilmiş hükümete yönelik başlatılan algı operasyonuyla darbeye ortam hazırlanmıştır.

Ezan Okundukça Hatırası Yaşamaya Devam Edecek

Açıklamalarına devam eden Çetin;’’7 Eylül 1961 günü Türk milletinin iradesini küçümseyen vesayetçi zihniyeti tarih silip süpürmüştür. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde aziz milletimiz, 15 Temmuz gecesi darbe zihniyetini bir daha geri dönmemek üzere ortadan kaldırarak tarihin seyrini değiştirmiştir. Anadolu topraklarında ezan okunduğu sürece aziz hatırası yaşayamaya devam edecek olan Adnan Menderes ve arkadaşları, milletimizin gönlünde sonsuza dek şerefli bir davanın şehitleri olarak tarihe geçmişlerdir. Bu vesileyle demokrasi şehitlerimiz merhum Adnan Menderes ve yol arkadaşlarını rahmet ve minnetle yad ediyoruz’’diyerek sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2018, 15:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER