YENİ HAL AÇILMADAN MAHKEMELİK OLDU! 35 ESNAF MAĞDURUZ DİYE...
Reklam

YENİ HAL AÇILMADAN MAHKEMELİK OLDU! 35 ESNAF MAĞDURUZ DİYE MAHKEMEYE GİTTİ!

Sakarya Büyükşehir  Belediyesi tarafından Sakarya Hal İşletmeciliği İnş Tic Aş’ ye yapım ve işletim hakkı ihale ile devredilen “Yeni Sebze ve Meyve Hali” henüz açılmadan mahkemelik oldu. Sebze ve Meyve Halinde faaliyet gösteren esnaf kendilerinin mağdur edildiği ve dayatma yapılarak yüksek kira ve geçiş ücreti istendiği gerekçesi ile işletmeci şirketi mahkemeye verdi.

20 Ocak 2019 - 17:15
Reklam

Yeni Hal Açılmadan Mahkemelik Oldu!

Hak Sahibi Esnaf Mağdur!

ADETA KANDIRILDIK!

Erenlerde bulunan Sebze ve Meyve Hali uzun süre boyunca yeni yeni yerine taşınması ile gündemdeydi. Büyükşehir belediyesi, halin taşınması ile ilgili yer arayışlarını tamamladıktan sonra hal esnafı ile görüşerek onların hiç bir hak kaybı olmadan yeni yere taşınmalarının sağlanacağı yönünde görüşmeler yapmış ve mutabık kalınan şartlar dahilinde Yeni Hal’in tesis ve işletim devri için ihaleye çıkmıştı. Yapılacak ihale hal esnafları tarafından kurulan şirkete verilecek ve sonrasında yapımı tamamlanıp işletmeye açılacaktı. 

 

İddialara göre ilk önce hal’de hak sahibi olan 60 esnaf tarafından hakları oranında eşit hisselerle kurulan şirket ihaleye katılmış ancak daha sonra çıkan maliyetler sebebi ile şirketin işi yapamayacağı ve  tasfiye edileceği ifade edilerek hisselerini devretmeleri istenmişti.

Bunun üzerine Şirketin kapanacağını zannederek hisslerini devreden hal esnafı ilerleyen günlerde ise büyük bir şok yaşadı. 

35 ESNAF AYRI AYRI DAVA AÇTI!

Büyükşehir Belediyesinden ihaleyi alan ve yeni hal inşaatını yapmaya devam eden şirket yapımı tamamlanmak üzere olan tesise geçiş esnasında hak sahibi esnaftan yüksek meblağlı geçiş parası ve belirlenen bedelden çok daha yüksek kira istemesi üzerine esnaf tarafından mahkemeye verildi. 

60 esnafın 35’i tarafından mahkemeye verilen şikayet dilekçelerinde yaşadıkları mağduriyeti dile getiren esnaflar “Büyükşehir belediyesi yetkilileri yeni hal’e geçiş süreci öncesinde yaptığımız görüşmelerde hiç bir hak sahibinin, hiç bir esnafın herhangi bir hak mağduriyeti yaşayamayacağı, kira bedellerinin de aynı oranlarda olacağını bize ifade ettiler. Ayrıca hal yerleşkesindeki mevcut yerlerimize göre iş yeri dağılımı yapılacağı konusunda da beyanları oldu. Bizler de kurulacak şirkete ortak olduk. Ancak ihaleden daha sonra ortaya hesapta olmayan bir maliyet çıktı ve bize bu işin olmayacağı, dolayısı ile şirketten ayrılmamızın doğru olacağı bir kısım çevrelerce bildirildi. Biz de bunun üzerine şirketten ayrıldık. Fakat bu esnada bizim devrettiğimiz hisseler hali hazırda yönetimi elinde bulunduran kişiler ve yakınları tarafından devralındığını ve de işin vazgeçilme nedeni olan maliyetinde Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandığını öğrendik. Süreç başında mağdur edilmeyeceğimiz ifade edilse de hal’in bitimi yaklaştıkça bizden yüksek miktarda geçiş ücreti ve kira bedeli ile ve de kendi yerlerimizin lokasyonuna uygun olmayan, işletmeci firma yetkililerinin isteklerine göre dağıtımı yapılan dükkanlara geçişe zorlanmaktayız. Bu haksızlıklara karşı  60 hak sahibinden 35’ olan bizler de yaptığımız tüm başvuru ve görüşmelerde sonuç alamayınca yaşadığımız mağduriyetin giderilmesi için konuyu mahkemeye taşıdık.” dediler.

 

YÜKSEK GEÇİŞ ÜCRETİ VE KİRA İSTENİYOR!

 

Öte yandan Yeni Hal’in yapım ve işletme hakkını elinde bulunduran Sakarya Hal İşletmeciliği İnş Tic Aş yetkilisi Tahsin Çuhadar dün akşam saatlerinde Sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak tesisisin Pazartesi günü hizmete gireceğini bildirmiş ve  “Çalışma şartları tüm tarafların memnuniyeti esas alınarak dizayn edilmiştir.” demişti.

 

Bu konuya da tepki gösteren hal esnafı “Sayın Çuhadar her ne kadar tesislerin Pazartesi açılacağını ve herkesin memnuniyeti esas alındığını bildirmişse de mesele böyle değildir. 60 hak sahibinden 35’i mağdur edilmekte ve adeta yüksek bedel bizlere adeta diretilmektedir. Bunun yanısıra biz hal esnafının tamamına yer devri yapılmamış sadece ilave olarak yapılan 20 işyerini satın alanlar ve şirkete  ortak olanlara anahtarları verilmiştir. Ayrıca da olay mahkemelik olması ve de inşaatın tamamlanmaması nedeni ile Yeni Hal’de hizmet verilmemesi gerekir. Mahkemeye bu konuda da başvurduk. Dolayısı ile tesis tamamen bitmeden hizmete açılmamalı. Mahkemeden bu  yönde bir karar da beklemekteyiz.” Dediler.

 

İŞTE MAHKEYEYE GİDEN ESNAFLARIN İSİMLERİ

 

Yeni Hal’in faaliyete başlayacağının açıklanması öncesinde mağdur edildikleri gerekçesi ile 35 Hal esnafı konuyu yargıya taşıdı. Sakarya 3. Sulh Hukuk Mahkemesine ayrı ayrı dava açan esnaflar şu isimlerden oluşuyor ;

 

Gülümse Kınalı

Murat Kınalı

Mesut Kınalı

Engin Eren

Vedat Eren

Cem Demir

Ahmet Kınalı

Cemre Ekolojik

Erkan Uysal

Emin Canbulat

Cemil Canbulat

Abdülhamit Çelik

İsmail Çelik

İdris Toska

İlhan Akman

Ayhan Akman

Yaşar Karataş

Yusuf Deniz

Kadir Deniz

Hakan Türkoğlu

Adem Sümer

Muhammet Vatan

Akmizan Tarım

İrfan Sobacı

Volkan Balbağ

Yusuf Köseoğlu

İsmail Köseoğlu

Aydın Köseoğlu

Recep Genç

Yasemin Kınalı

Hasan Çoban

Yavuz Parmaksızoğlu

Mesut Akyol

Burak Paspal

 

ÇUHADAR NE DEMİŞTİ?

 

Büyükşehir Belediyesinin yaptığı ihale ile Yeni Hal Tesislerinin İşletmecisi olan Sakarya Hal İşletmeciliği İnş Tic Aş yönetim kurulu başkanı Tahsin Çuhadar sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak Yeni Hal’in pazartesi günü hizmete açılacağını ifade etmişti.

 

Çuhadar’ın açıklamasının tamamı şöyle;

 

Sakarya Büyükşehir Belediyemiz ile bölgenin en modern halini inşa ettik.

İnşallah Pazartesi günü yeni halde satışlar başlıyor.

Sakaryamıza hayırlı olsun.

Sakarya'nın yeni hali modern bir anlayışla inşa edildi ve aynı şekilde en modern yöntemlerle işleyetilecek

 

Türk ekonomisinin yeni paradigmasının finansal modeliyle inşa edilen yeni sebze ve meyve hali ülkemizin tarım politikalarına katkı verecektir.

 

Hükümetimiz tarım politikalarını üreticiyi koruma yaklaşımı ile desteklemekte.

Ve buna uygun modeller üzerinde durmakta.

Bölge halimiz bu politikalara katkı sağlayacaktır.

 

Yeni hal hem üretici hem de esnaf açısından çalışma şartları itibariyle insan odaklı bir yaklaşımla inşa edilmiştir.

Çalışma şartları tüm tarafların memnuniyeti esas alınarak dizayn edilmiştir.

 

Yeni hal Erenlerde araç trafiği azaltacak,

Şehir trafiğine de büyük katkı saglayacak.

Pazartesi günü yeni halde sebze ve meyve satışlarımız başlıyor.

Yeni hal hizmete giriyor.

Sakaryamıza hayırlı olsun.

Esnaf kazanacak Sakarya büyüyecek.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 4221 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 12 Yorum
 • NECATİ HOCA
  1 ay önce
  ŞAHIS OLARAK GELİP MESELA KİLOGRAM ABZINDA YADA KASA OLARAK SEBZE MEYVE ALABİLECKMİYİZ.
 • Hakan
  1 ay önce
  Küçük esnafı dinleyen kim dinlenmek için ya yandaş olcan yada bizden sakaryada bu mlaesef böyle öyle olduğu için bitmemiş hale ziyaret ya haldeki şirkete para ödiyemiyen çaycı kaveci onlarda yok. Böyle bi zhniyet ne siyelim allaha havale bunlatımgörmek isteeyen yok maleaed
 • Ismail koseoglu
  1 ay önce
  YAPILANLARI USULSUZLUKLERI GORMEZDEN GELEN ZEKİ TOÇOGLU VE YANDASLARI YAPTIKLARINIZI GORECEK KIMSE OLMASADA ALLAH GORUYOR VE GOSTERECEK HALDEKI KAHVEYE GELDIGINDE KONUSTUKLARINI NE ÇABUK UNUTTUN SIMDI HESABINIZI KIME VERIRSINIZ BILEMEM
 • Ismail koseoglu
  1 ay önce
  Usulsüzlüğün en üst düzeyde olduğu yapım aşamasında belediyenin bütün araçlarını kullanıldığı hali açıyorlar biz yaptık diye
 • Kınalı
  1 ay önce
  Sayın sbb başkanı zeki toçoğlu yeni hal kompleksine geçen arkadaşları ziyerete gidiyorda sıkıntı yaşayan esnafı neden ziyaret etmiyor yada bizim kaldığımız hale gelipte bizleri dinlemiyor ziyaret etmiyor ? Bunların amacı gider ayak yaptığı bence vurgundur esnafı silmek yandaşlarına rant sağlamktır ama mahkemeler herşeyi belirler göklerden gelen bir karar vardır herşeyi bilir yüce allahım....
 • Ayhan Akman
  1 ay önce
  İHALE ŞARTLARINA UYGUN YAPILMAYAN VE YASALARDA BELİRTİLEN HAL KRİTERLERİNE UYGUN OLMAYAN BİR HAL OLAN BU YENİ HALİ SAKARYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE Sİ HANGİ KOŞULLARA ŞARTLARA GÖRE TESLİM ALIYOR HAL AŞ DEN ?? BUNLARIN ÇOK DETAYLI İNCELENMESİ ARAŞTIRILMASI GEREKİR .....!!!!!!
 • Murat
  1 ay önce
  1983 Yılında yapılan Erenlerdeki Hal binası 35 yıl Sakaryaya hizmet vermiştir.1990 Lı yılların son çeğreğinde ,Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Sn.Aziz Duranın ,Tarım Bakanlığı na ait olan ,Arifiye de bulunan 99 dönüm arazi yi ,Sakarya Büyükşehir Belediyesine kazandırmıştır.20 Yıldır Sakarya yerelinde İdarecilik yapanlar, Malesef Şehrimize önceki idarecilerden miras kalan Bu Taşınmazları ,Halkın ortak hizmetine sunamayıp, Hal esnafını ve Erenler Patates hali esnafını 3 e bölüp Adliye koridor larına savurmuşlardır. Sakarya Yetkililerimizden bu kanayan yaraya acilen parmak basmalarını Arzu ediyoruz.
 • Ayhan Akman
  1 ay önce
  Sn.Zeki Toçoğlu Gider Ayak AKP HÜKÜMET İNE BÜYÜK YANLIŞ YAPARAK GİTMEYİMİ DÜŞÜNÜYOR ACABA ? YADA YENİ ADAYLARIN ÖNÜNÜMÜ KESMEK İSTİYOR GERÇEK HAK SAHİBİ SAKARYA LI OLAN ESNAF LARI MAĞDUR EDEREK ? YASALAR DER Kİ KİRALARI BELEDİYE BELİRLER VE HÜKÜMET İN ALDIĞI KİRA ZAM ORANI OLAN TÜFE Yİ HİÇE SAYMAK KENDİ PARTİSİNİN AYAĞINA ÇELME TAKMAK DEĞİLMİDİR ??
 • Ayhan Akman
  1 ay önce
  Gerçek Hak sahipleri Varken Hak sahibi olmayan SAKARYA DIŞINDAKİ KENDİ MÜŞTERİ LERİNE ÇIKAR SAĞLAYAN BU HAL AŞ Yİ KINIYORUM BUNA MÜSADE EDEN ZEKİ TOÇOĞLUNU DA KINIYORUM GERÇEK HAK SAHİBİ ESNAFLAR MAĞDUR OLMAKTADIR VE BU ESNAFLAR SAKARYANIN EN ESKİ ESNAFLARIDIR..SN.CUMHURBAŞKANIMIZ SAKARYA YA GELDİĞİNDE KORKULARINDAN DURUMU KENDİLERİNE İLETEMEDİLER .YOKSA NİYE CUMHURBAŞKANI MIZ GELDİĞİNDE AÇILIŞ YAPMADILAR ?? Buda muhamma olduğunu gösterir
 • Murat
  1 ay önce
  Benim Merak ettiğim bir konu var ; Cumhur başkanımız Recep Tayyip Erdoğan ,geçen hafta aday tanıtımı için buraya geldiğinde ,yeni Hal kompleksinin açılışını neden yaptırmadılar.
 • Abdurrahman sumer
  1 ay önce
  Yalanlarin üzerine konusulup rant hesabı yapilarak inşa edilmiş bir hal burası
 • Muhammed vatan
  1 ay önce
  Anlatılanların tamamı doğrudur. Ne esnafa nede kamu yararına bir şey yapılmadı. Yapan şirketin kasasını doldurmak için çabası esnafı mağdur etmekte .
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Raketlerin Madalya Sevinci
Raketlerin Madalya Sevinci
TÜBİTAK BİLGEM'den Uygulamalı Eğitime Destek
TÜBİTAK BİLGEM'den Uygulamalı Eğitime Destek