Baklavadan Kurabiyeye: Türk Mutfağının Vazgeçilmez Tatlıları

Zengin yemek kültürü ile bilinen biz Türklerin vazgeçilmez tatlarından biri de; yemek sonlarında sürpriz sonlu bir bitişe imza atmanızı sağlayacak, midelerinizi bayram ettirecek nefes tatlılar… Baklavadan kurabiyeye, revaniden sütlü tatlılara, kekten çikolatalı pastayı bin bir çeşit tatlı içerisinden en favori 5’liyi belirledik. Türk Mutfağının Vazgeçilmez Tatlılarını başlıklı haberimiz karşınızda. Keyifli okumalar!

Baklavadan Kurabiyeye: Türk Mutfağının Vazgeçilmez Tatlıları
banner3

1-Baklava

Tabi ki listenin en başında tüm dünyada Türk tatlısı olarak bilinen, bol şerbetli, ister cevizli ister fıstıklı mükemmel çıtırtısı ile baklava var! Güneydoğu illerimizden biri olan Gaziantep tatlısı baklava, Türkler tarafından en çok tercih edilen tatlı! Bir çok çeşidi bulunan baklava, misafirliğe giderken götürebileceğiniz, iftar sofralarını süsleyebileceğiniz, akşam vakti çay ve keyifli sohbetler ile tercih edebileceğiniz tatlılar arasında bir numara!

2-Aşure

Hani komşu komşu gezip sıcacık aşureler dağıtılır, paylaştıkça çoğalır, yedikçe lezzetlenir, bekledikçe güzelleşir ya! İşte aşure ayının gelmesini dört gözle beklememize sebep olan bu tatlı; içerisinde barındırdığı bin bir çeşitli malzeme ile hem göze hem de midelerimize hitap ediyor.

3-Sütlaç

Sütlü tatlıların, esnaf lokantalarının bir numaralı tatlısı sütlaç; fırından yeni çıkmış, üstü nar gibi kızarmış görüntüsü ile Türk mutfağına adını altın harfler ile yazdırmış bir tatlı. Hem hafif hem de şerbetli tatlılara göre daha sağlıklı olması sebebiyle orta yaş grubunun en çok tercih ettiği tatlılar arasında!

4-Helva

Yapımı çok basit olup, lezzeti fevkalade olan tek tatlı olsa gerek! İster un helvası, ister irmik helvası olsun hiç fark etmez! Sıcacık bir çay eşliğinde tercih edebileceğiniz bu tatlı hem hafif hem de pratik yapıma sahip.

5-Lokma

Son günlerde halkın neredeyse istila ettiği o meşhur tatlı lokmayı eklemesek olmazdı! Önceleri yalnızca tuzlu şekilde servis edilen lokma, artık içerisine farklı dolgularda çikolatalar eklenerek; meyve ve drajelerle süslenerek servis edilmeye başlandı. Özellikle Sakarya’da da adım başı lokmacı görmeniz mümkün. Son dönemde rağbetin arttığı lokma sektörüne özellikle genç kesimden ilgi büyük. Eğer denemediyseniz siz de mutlaka deneyin derim!

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2020, 15:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER