banner28

Sağlıklı Böbrekler İçin Sağlıklı Yaşam

"Sağlıklı Böbrekler İçin Sağlıklı Yaşam" temasıyla 9 Mart ve takip eden hafta süresince Dünya Böbrek Günü etkinlikleri çeşitli aktivitelerle devam etti.

Sağlıklı Böbrekler İçin Sağlıklı Yaşam
banner3


Halk Sağlığı Müdürlüğü Kronik Hastalıklar, Yaşlı ve Engelliler Birimi ile Kaynarca Toplum Sağlığı Merkezi işbirliğiyle böbrek sağlığının önemine dikkat çekmek amacıyla stant açıldı.

Sağlıklı Yaşam Aracından yaralanılarak Kaynarca ilçesinde açılan stantta, vatandaşlara tansiyon, kan şekeri ölçümü yapıldı. Diyetisyen tarafından vatandaşların tanita cihazıyla boy, kilo endeksinin de  hesaplandığı stantta, ölçüm sonuçlarına göre sağlıklı beslenme eğitimi ve yönlendirmeler yapıldı.

Etkinlikler kapsamında, açılışını İl Sağlık Müdürü Doç.Dr.Aziz Öğütlü'nün yaptığı böbrek hastalıkları ve korunma yolları konulu konferansa Nefroloji Uzmanı Dr.Savaş Sipahi konuşmacı olarak katıldı.

Hafta boyunca gerçekleştirilen etkinliklerde Kronik Böbrek Hastalığının (KBH) dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olduğu, erken belirlendiğinde sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir hastalıklardan olduğu vurgulandı. Ancak, farkındalığın ve erken tanısının düşük olması halinde  birçok vakada erken teşhisle tedavi imkanını engellediği belirtildi.

Sağlıklı Beslenin Ve Vücut Ağırlığınızı Koruyun

Etkinliklerde Obezite, Diyabet ve Yüksek Tansiyonun Kronik Böbrek Hastalığının (KBH) başlıca risk faktörlerinden olduğuna dikkat çekilerek;

"Düzenli egzersiz yapın,

Tuzu azaltın,

Yeterli sıvı alın,

Sigara içmeyin,

Ağrı kesici ilaçlardan kaçının,

Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürün,

Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirin" uyarılarında bulunuldu.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2017, 17:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER