banner28

Normal Doğumun Faydaları Anlatıldı

Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Eğitim Birimi tarafından koordinasyonu gerçekleşen eğitim etkinlikleri kapsamında kamu hastanelerinde görev yapan ebe ve hemşirelere normal doğumun önem ve farkındalığını arttırıcı eğitim verildi.

Normal Doğumun Faydaları Anlatıldı
banner3

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. A.Serhan Cevrioğlu ve Yrd. Doç. Dr. Hilal Uslu Yuvacı tarafından SAÜEAH Merkez Kampüsü Konferans Salonunda gerçekleşen eğitime Genel Sekreterliğe bağlı 13 hastaneden 70 ebe ve klinik sorumluları katıldı.

Doğum eylemini yönetirken doğru bilinen yanlışlar, Doğum eylemi ile baş etme yöntemleri ve gebe eğitim sınıfları konularında bilgiler verilen eğitimde, anne adaylarının doğum öncesi eğitiminin önemine vurgu yapıldı. Eğitimde, fizyolojik bir eylem olan doğum eyleminin anne adayının psikolojisini rahatlatacak doğal koşullarda gerçekleşmesi için hastane ortamlarının hasta memnuniyetini arttırıcı konforda düzenlenmesi gerektiği belirtilirken, anne adayının kendisini evindeki rahatlıkta hissetmesinin önemi ifade edildi.

Prof. Dr. A.Serhan Cevrioğlu, Hollanda örneği ile yaptığı sunumda evde doğumun tercih edilmesinin nedenlerini ve Avrupa ülkelerindeki uygulama biçimleriyle ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Eğitimde evde doğumun ülkemiz şartlarında uygulanmasındaki sakıncaları değerlendirildi. Son dönemlerde sezaryen oranlarındaki artışla Sağlık Bakanlığı’nın bu tip eğitimlerle sağlık profesyonellerinin uygulamalarında, normal doğuma anne adayını özendirici ve destekleyici rolünü arttırmayı hedefliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2017, 12:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER