banner28

Mültecilere Sağlık Hizmetleri Anlatıldı

Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği tarafından göçmenlere yönelik İngilizce ve Arapça içerikle hazırlanan Hasta Bakım Rehberinin dağıtımı yapıldı. Mültecilerin katıldığı programda, ülkemizdeki sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanacakları anlatıldı.

Mültecilere Sağlık Hizmetleri Anlatıldı
banner3

Sakarya Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği tarafından “Göçmenlerin Toplumsal Kabulü ve Sosyo - Sağlık Entegrasyonu” konulu program Serdivan Belediyesi Konferans Salonu’nda yapıldı. Programa, Vali Yardımcısı Hikmet Dinç, İşkur İl Müdürü Tekin Kaya, Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam, İdari Hizmetler Başkan V. Dr. Hasan Bektaş, Tıbbi Hizmetler Başkan V. Opr. Dr. Özcan Öktem, Mali Hizmetler Başkan V. Ahmet Kemiksizoğlu, Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilgün Sazak, kamu hastanelerinin yöneticileri, mülteci aileler ve sağlık çalışanları katıldı.

Ülkemizde göçmenlerin toplum ve sağlık alanında entegrasyonuna yönelik ilk kez gerçekleştirilen programın konuşmacıların anlattıkları İngilizce ve Arapça tercüme edildi. Programın açılış konuşmasını yapan Genel Sekreter Doç. Dr. Sağlam, “Biz dil, din, ırk, ülke ayrımı yapmadan yardıma muhtaç olan insanlara kucak açan bir ülkeyiz. Bende birçok kez bu anlamda ülke dışında yardıma muhtaç insanlara sağlı hizmeti götürmüş bir hekimim. Sizlerin ülkemizde iyi bir sağlık hizmeti almanızı arzuluyoruz. Bu doğrultuda ilk kez düzenlediğimiz bu programla ülkemizdeki sağlık hizmetleri konusunda sizleri bilgilendirmek istedik.” dedi.  

Yeryüzü Doktorları adına Dr. Necip Yariz, mültecilere sağlık hizmetlerinden faydalanma noktasında asla çekinmemeleri gerektiğini dile getirdi. Bu konuda bilinçlenmenin önemine vurgulayan Yariz, mültecilerin sorunlarını anlamak için öncelikle onları dinlemek gerektiğini ifade etti. Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Aydın Aktay “Göçmenlerin Sosyal Entegrasyonu” konusunda bilgiler verdi.  Aktay, mültecileri kabullenme konusunda ülkemizde toplum içerisinde çeşitli refleksler oluştuğunu belirterek “Bu olumsuz reflekslerin giderilmesi için mültecileri toplumdan soyutlamamak kültürel iletişimi sağlamak gerekiyor. Onları kabullenmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Kamu Hastaneleri Birliği tarafından mültecilerin sağlık hizmetlerinden yararlanmaları yönünde hazırlanan kitapçıkla ilgili Genel Sekreterlik Eğitim Şube Koordinatörü Deniz De Asis tarafından “Yabancı hastalara ve göçmenlere sağlık hizmeti” konusunda bilgiler verdi. Programın son bölümünde Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencileri tarafından Türkçe ve Arapça şarkılar seslendirildi.  Programa katkıda bulunanlara teşekkür belgesi takdimimin ardından mültecilere özgü yöresel lezzetlerin ikramı ile İngilizce ve Arapça içerikle hazırlanan Hasta Bakım Rehberi dağıtıldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2016, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER