banner28

İKİNCİ EL OTO TİCARETİNDE YETKİ BELGESİ DÖNEMİ BAŞLIYOR

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nca, İkinci el motorlu kara taşıtları ticareti hakkındaki yönetmelik ile ilgili bir açıklama yapıldı.

İKİNCİ EL OTO TİCARETİNDE YETKİ BELGESİ DÖNEMİ BAŞLIYOR
banner3

Yapılan açıklamada Şubat ayında yürürlüğe giren yönetmelik gereği ikinci el Motorlu Kara Taşıtları ticareti ile iştigal eden firmaların 13 Mayıs 2018 tarihinden itibaren yetki belgesi şartı aranacağı bilgisi verildi.

Söz konusu Yönetmelik gereği; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenlemeye göre ikinci el araç satışında yeni bir dönem başladı. İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti artık işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılacak.  Bundan sonra ikinci el otomobil satacak kişilerin yetki belgesi alması gerekecek. Uygulamaya, 13 Mayıs 2018 tarihi itibariyle başlanacak olup bu belgenin geçerliliği beş yıl olacak. İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapacak işletmenin yetki belgesine sahip olup olmadığı işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce yetkili idareler tarafından kontrol edilerek ve yetki belgesi olmayan işletmelere ruhsat verilemeyecek.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ “Üyelerimizin bu konuda hassasiyet göstermelerini önemle rica ederim.” dedi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyet gösteren ve çoğunluğunu otomotiv ve yedek parça ticareti ile iştigal eden üyelerin oluşturduğu 21. Meslek Komitesi de yaptığı aylık olağan toplantıda bu konuyu gündeme aldı.

Yönetmelik maddelerinin incelenerek üyelerin bilgilendirilmesine karar verilen toplantının ardından üyeler mail yoluyla bilgilendirildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2018, 17:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER