ÜSTÜN DÖKMEN SKANDALININ ARKASINDAKİ VAHİM GERÇEKLER!

ÜSTÜN DÖKMEN SKANDALININ ARKASINDAKİ VAHİM GERÇEKLER!

Eğitim Bir Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen, kamuoyunda büyük tepki çeken Üstün Dökmen skandalının perde arkasını açığa çıkardı.

08 Mart 2019 - 10:04
Reklam

İşte yapılan açıklama şu şekilde;

Bilindiği gibi 04.03.2019 tarihinde ilimizde yaşanan Üstün DÖKMEN’in konuşmacı olarak katıldığı, yerel ve ulusal basında genel itibariyle “ÜSTÜN DÖKMEN SKANDALI”, “BAŞÖRTÜSÜNE HAKARET” olarak yer alan haberlerin ardından yapılan bazı açıklamalar ile beyanlar, kafa karışıklıklarına neden olmuştur. Hem basında çıkan haberlerin farklılığı hem gerçeklerin bir kez daha da hatırlatılması hem de konunun özünden çıkartılması ve çarpıtılmasını engellemek için, konu hakkında bir kez daha açıklama yapmamız, bizi zorunlu hale getirmiştir.

Öncelikli olarak belirtmeliyiz ki, 06.03.2019 tarihinde üyelerimizin teşekkür dönütlerine bile yetişemediğimiz,  sendikamızın yıllardır mücadelesini verdiği ve en önemli kazanımlarından biri olan “BAŞÖRTÜSÜNE ÖZGÜRLÜK” konusunda gösterdiğimiz hassasiyet, ülkemizin her tarafından takdirle karşılandı. Lakin aynı zamanda üzülerek gördük ki, bu çirkin olayın yaşanmasında sorumluluğu olanlar, gerçeği macunlamaya, saklamaya ve sorumluluğu birbirine atmaya çalışmışlardır.

Elimizdeki yapılan programındavetiyesinde, programın içeriğinde ve Üstün DÖKMEN’ in kendi sosyal medyasında ki beyanında da gözüktüğü üzere skandal konferans SAKARYA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ - SERDİVAN REHBERLİK ve ARAŞTIRMA MERKEZİ – SAKARYA YÖNDER OKULLARI tarafından düzenlenmiştir. Yani söylenenin aksine SAKARYA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ programda ev sahibi ve düzenleyicidir.

Bütün kurumlara yollatılan resmi üst yazıda belirtildiği şekliyle programın lokal olarak SERDİVAN REHBERLİK ve ARAŞTIRMA MERKEZİ’ nin,Serdivan İlçesinde düzenlendiği konferans olduğu söyleminin aksine,ilimizde ki bütün rehber öğretmenlerimizin SAKARYA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’ nün ’ in resmi üst yazısı ve onayı ile programa katıldığı gerçeği doğru olandır.

Programın içinde BAŞÖRTÜSÜ’ ne HAKARET edildiğinin canlı tanıkları mevcut iken program içinde ki tepkiler ve tepkilere dayalı öğretmenlerimizin salonu terk ettikleri gerçeği ortada iken, SAKARYA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’ nün salonda üst düzeyde temsil edildiği fotoğraflarda açıkken, bu vahim olayı küçültmeye çalışmak, kapatmaya çalışmak, SAKARYA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’ nün AÇIKLAMASINDA  herhangi bir kınama ve tepkinin olmaması skandallar zinciri olarak kayıtlara geçmiştir.

Sakarya Milli Eğitim İl Müdürü’nün olaydan bir gün sonra haberinin olduğu iddiasına karşılık bizde bulunan bilgi ise, program içindeki meydana gelen olaydan ve kendilerine yapılan hakarete öğretmenlerimizin gösterdikleri tepkinin, salonda bulunan temsil makamında ki yetkililerce İl Müdürü’ne bilgi notu olarak ulaştırıldığıdır. İl Müdürü’nün salona girdiğinde bu bilgiye sahip olduğu bilinmektedir. Bizim beklentimiz İl Müdürü’nün salona girdiğinde BAŞÖRTÜSÜNE HAKARET” edilen o sahnede fotoğrafa girmemesi ve fotoğraf çekilmesi için harcanan zaman diliminde hadsiz ithamlara itiraz etmesi, HADDİN’ bildirilmesiydi.

EĞİTİM BİR SEN Sakarya Şubesi olarak “BAŞÖRTÜSÜ’ ne HAKARET” içeren bu program için İlimize gelen sözde bilim adamı Üstün DÖKMEN’ in bu ilk vukuatı değildir. Daha önce defalarca farklı yerlerde farklı zamanlarda inançlı insanlara hakaretler ettiği biliniyor iken,“akıl tutulması neden yaşanmıştır, nerede hata ve hatalar yapılmaktadır”,  bunların incelenmesi, soruşturulması gerekmektedir. Çünkü biz biliyoruz ki bu ne ilk nede son olacaktır.

SAKARYA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’ nün  bazı yerel basın organlarında bu olaydan bir gün önce bir gezicinin İl Milli Eğitim AR- GE’ de “Gençlik Aşısı” projesinde görevlendirildiği haberleri çıkmıştır. Biz Eğitim Bir Sen Sakarya Şubesi olarak aylar önce SAKARYA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ’ne endişelerimizi iletmiş iken neden göz ardı edilmiş, görmezlikten gelinmiştir? Söz konusu kişinin sosyal medya da inançlı insanlara yaptığı hakaretleri bizzat Şube Başkanımız tarafından İl Müdürü’ne iletilmiş olmasına rağmen neden tedbir alınmamıştır. Aylarca bu konuda gösterilmeyen hassasiyet “BAŞÖRTÜSÜNE HAKARET” olayında olduğu gibi basın yayın organlarında yayınlandıktan sonra mı gösterilecektir?

Ezcümle bu olaylar “Eski Türkiye’nin” karakterini taşıyan üzücü hadiselerdir. Manevi değerlerimiz Millet olarakbedeller ödeyerek geçmişten bugünlere getirdiğimiz kazanımlardır. Ne kendini bilim adamı sanan Üstün DÖKMEN gibiler ne de gafletle içimize sokulan “GEZİ NESLİ” özlemi içindeki gezi kafalılara müsaade ederiz. Yeni Türkiye’yi 15 Temmuz işgal girişimine karşı ilk saatlerde üyelerimize attığımız mesajlarla meydanlara doluşan inanç kurmuştur. Bunu hiçbir GAFLETİN yıkmasına da müsaade etmeyiz.

Kamuoyuna saygıyla duyulur.

 

Murat MENGEN

Eğitim-Bir-Sen Sakarya 1Nolu Şube Başkanı

 

 

Bu haber 4224 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 28 Yorum
 • Sizi gidi menfaatçiler
  1 hafta önce
  Murat mengen gibi düşüneceksin. Başka çaren yok. O bir bilirkişi, o bir abide, o bir odunsman, o bir ermiş, o bir okul müdürü, o bir öğretmen?,o bir ....velhasılı kelam o bir her şeyi bilendir.
 • Ahmet Akyolculuk
  1 hafta önce
  Sayın Murat Bey, İl Milli Eğitim Müdiresi Fazilet Hanım anlaşılan eskisi gibi yapmadı, sizi dinlemedi. Bir yerden kuyruk acınız var bu yüzden Hanımefendiyi harcamak istiyorsunuz. Siz ilk önce yazı yazmasını öğrenin. Yazdığınız metinde bir çok yazım hatası var. Bağlaç olan "ki" lerle ek olan "-ki" leri ayırt edememişsiniz. Metinde geçen şu sözcüklerdeki ( "makamında ki içinde ki ilimizde ki) "ki" ler ayrı mı yazılır? Bunu çalışkan ortaokul öğrencisi bile bilir, ama siz öğretmen olduğunuz halde yanlış yazmışsınız. Hep Fazilet Hanım'dan bahsediyorsunuz da Sakarya'da bu şarlatana çiçek veren, onunla fotoğraf çektiren, daveti yapan Başta Serdivan RAM Müdürü, Serdivan İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Necmi Sağıroğlu'nu niye eleştirmiyorsunuz? Asıl suçlu bunlar... Bunlar o lafları söylerken salondaydılar ve tepki göstermedikleri gibi hoca müsvettesine plaket, çiçek taktim ettiler, birşey olmamış gibi. Nesri bey bir şeyler söylemek istedi ama o nu da susturdu bu şarlatan...
 • Camia
  1 hafta önce
  Camia, camia değil, .... çukuru olmuş. Ben de istifa ediyorum.
 • Keyif
  1 hafta önce
  Yiyin birbirinizi keyifle izliyoruz.
 • lazoğlu
  1 hafta önce
  GAFLET demişsiniz. tamam da orada oturup hiçbir tepki vermeyen başta GAFİL il müdür yardımcısı NECMİYLE semineri düzenleyen NESRİNİN niye adı geçmiyor. sizin adamlarınız diye onları kurtarmaya çalışıyor kendinizle çeliişiyorsunuz
 • Emrah aydın
  2 hafta önce
  Önce, burda sendikaya sallayıp ta hala üye olanlar,asıl iki yüzlü sizsziniz.sırf menfaat ve çıkar için, hiçte benimsmediğiniz sendikaya üyeliğiniz devam edip,buradan eleştirmeyin.sendikanın amacı şu anda zor durumda olan müdire hanımı savunmak değilimdir.,ne zaman sattınız hemen.atadığınız müdür ve öüdür yqrdumcıları,var bu adamdan daha ağır hakaretler ediyordu.bırkın bu işleri.kimi getireceksiniz onu söyleyin
 • Emrah aydın
  2 hafta önce
  Hemen sattılar müdire hanımı,sanki sendika meb atamalara hiç müdahil olmamış gibi,bırakın kardeşim b işleri,bu başarızılık tüm sendika ve meb in hatasıdır
 • SANTRAL
  2 hafta önce
  ANLAŞILAN O Kİ EĞİTİM BİR SEN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNÜ YEMEYİ AKLINA KOYMUŞ. ACABA HANGİ TALEPLERİ REDDEDİLDİ Kİ MÜDİRE HANIMI YEMEĞİ İSTİYORLAR. KUSURA BAKMASINLAR. ADAMIN NE SÖYLEYECEĞİNİ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ NEREDEN BİLSİN. MİLLİ EĞİTİM MÜDİRESİNİ MENFAAT ÇATIŞMALARINA YEM ETTİRMEYİZ.
 • Gazi orhan
  2 hafta önce
  Rezaletin sorumlusu müdiredir.Orda okul muduru yada ogretmen olsaydı hemen koyun gibi kurban edilirdi.istifa etmesi camia için daha hayırlıdır.
 • gözcü
  2 hafta önce
  ayıptır günahtır. bir densizin ettiği lafı müdire hanıma fatura etme çabası hakikaten çok çirkin. geldi geleli çalışmaya çalışan, ben yürüyorum herkes gelsin arkamdan diye yol açan, gördüğüm en gayretli müdürü ilin. çalışmaya çalışan derken etrafındakilere rağmen olduğunu da belirtmek isterim. ama gel gelelim sendikaya prim vermiyor, akıl danışmıyor, peşkeş çekmiyor diye bu kadar çamur atmak vicdansızlıktır... vesselam..
 • Geyveli
  2 hafta önce
  Başkanım sonuna kadar haklı.Lakin bu açıklamayı beğenmeyen malum muhalifler hala seçim havasında.Murat başkanımın dediği olayın vahametinin farkında değiller. 1-İl müdüresi sendikaya saldıracağına prof kılıklıya yüklenseydi. 2-Bana haber vermediler diyor fakat vermeyenlere hesap soruyor mu? 3-İldeki rehber öğretmenlere programa katılma yazısı yazarken nasıl haberim yok diye sıyrılırsın. 4-Bir insana bedensel eksikliği nedeniyle "kekeç" diye hakarette bulunan kişi kendini bir sorgulasın.Bunu bir mü'minin söyleyebileceğine inanmıyorum.Mevlam bunu yazanı bedensel bir kusurla imtihan etmez inşaAllah.
 • Vicdani sorumluluk
  2 hafta önce
  Baskan'a sorarim. Bu aciklamayi yaparken bir mu'min olarak hesap gununu dusundu mu? Hesap gununde Alemlerin Rabbi huzurunda "1. 8 mart 2019'da kaleme aldigin yazida asil amacin ustun dokmeni elestirmek mi yoksa kisisel hirslariniz icin muduru mu hedef aldin? 2. Bu kadin 28 subatta bedel oderken sen ne yaptin?" sorularina ne cevap vereceksin?
 • SÜSLÜ
  1 hafta önce
  bırak başkan murata yalakalık yapmayı.sendikayı iki paralık etti sizin gibi yalakalar sayesinde.
 • Vallahi EBS liyim
  2 hafta önce
  Başörtüsünü kullanarak kendi ayakoyunlarınıza bizi vesile kılmayın. Yeter artık Sivil toplum örgütü ne zamandan beri iftira atma yeri oldu Allahtan korkun
 • sendikacı
  2 hafta önce
  ooooo müdürü yeme bay kekeci getirme çalışmaları başlamış sabırsızlıkla bekliyorum geleceği günü sabırsızlıkla benim müdürüm o. elini öpecem onun.
 • bilirkişi
  2 hafta önce
  Ayyyy başkan çok güldürdün beni çoook. önceki açıklamanla bunu yan yana koy oku bakayım ne anlıyorsun anlamazsın ama neyse...necmi adamınız değil miydi deme dimi size müdür o sözler söylenirken burada yoktu diye heeeee demedi miii
 • 5461sakarya
  2 hafta önce
  Sayın başkan;Adalet taraftarı olan müdüre hanımı bu olay üzerine harcamaya çalıştığınızı biliyoruz.Elbetteki olayı desteklemiyoruz.Ama siz önce şu yola çıktığınız arkadaşlarınıza bir bakın.Önceden Eğitim Bir Sen e,AKP küfreden,Gezi eylemlerini destekleyen kaç kişiyi müdür yaptınız veya görevlendirdiniz.Önce onların bir muhasebesini yapın.
 • Öğretmen
  2 hafta önce
  Mesele Üstün DÖKMEN'in hakareti olmaktan çıktı,birilerinin hesaplaşmasına döndü.Ayıptır beyler ayıp.Temsil ettiğiniz makamın ağırlığını taşıyın lütfen.Davetiyede İl Milli Eğitim Müdürlüğünün adı varmış,dolayısı ile suçludur anlayışı yanlıştır.Olayı bilmesine rağmen Müdire hanım tepki göstermemiş ise yanlış yapmıştır.Basın açıklamasında olaya vakıf olmadığını belirtmiştir.Teamül gereği kurumların düzenlediği proğramlarda ilçelerde İlçe kaymakamının ,yerine göre İlçe Milli Eğitim Müdürünün adı da yer alır.İlde de durum böyledir.Bunu sağa sola çekmeye,birileri ile hesaplaşma vesilesi yapmaya gerek yok.
 • EBS li
  2 hafta önce
  MEVCUT SENDİKA YÖNETİCİLERİ HEMEN İSTİFA ETMELİDİR
 • Ozur kabahatinden buyuk
  2 hafta önce
  3.bizi asil yaralayan mudire hanimin tepkisizligi olmustur.bizi temsil ettigini dusundugumuz mudire hanim hala cikipta bu aciklamayi kinamadi.diyelimki olayı 1 gun sonra ogrendi.o zaman ogrendikten sonra cikip acik acik niye kinamadi. 4.daha birde gezici ogretmen gorevlendirmek, baska problemli birini konusmaci olarak getirmek nedir?etrafindakilere ve bu durumu savunanlara bakiyorumda uzuluyorum.ne demis atalarimiz.dogru yolda olup olmadigini anlamak istiyorsan etrafindakilere bak.mudire hanima tavsiyem etrafindakilere ve etrafina toplanip menfaat elde etmeye calisanlara dikkat etsin.
 • Ozur kabahatinden buyuk
  2 hafta önce
  1.mudire hanimin salonda olmamasi bu olayin yasanmadigi anlamina gelmez.salonda md yrd necmi hoca onu temsil ediyor.konusmaciya tepki gosterecegine ona haddini bildirecegine kalkip mudire hanim adina tesekkur ediyor plaket veriyor.o kadar insanin tepki gosterdigi salonu terk ettigi bir ortamda haberim yoktu diyerek olayi kapatmak komik. 2.olaya karsi basina yapilan aciklamada konusmacinin tepki gosterilen konusmasi degistirilmis yumusatilmis.biz salonda o cumleleremi tepki gosterdik.adam resmen basortusune dil uzattı.icindeki pisligi kustu.sakarya memin aciklamasini okursaniz konusmacinin sozlerine karsilik nesri beyin insani tavir olmaz diye tepki gosterdigi konusma gercek degil.zaten oyle olsa nesri bey niye tepki versin, insanlar salonu neden terketsin.
 • Vadettin
  2 hafta önce
  Böylelerini çok gördük. Böyle zamanda görmek acıtıyor.
 • Ender TOPAL
  2 hafta önce
  Sizin gibi şube başkanımızın olmasından utanıyorum. 28 subat mağduru Müdürümüze takıldığınız tavır kişiliğinizin aynası sanırım. Sizden daha eski Eğitim Bir-Sen üyesi olarak tavsiyem, Silkelen kendine gel Eğitim Bir-Sen üyelerinden özür dile.
 • karasulu
  2 hafta önce
  sevgili medyarota okurları bu kişi ender topal genel merkezi tarafından arkadaşlarıyla görevden alınan birisidir,yorumu sizindir.
 • Ender TOPAL
  2 hafta önce
  karasulu rumuzuyla yazan emir eri. Ender TOPAL Önceki il müdürüne ziyaret yaptığı için, Hakkında 28 tane mahkemesi olan Belediye başkanını eleştirdiği için, Okullara dağıtılmak üzere sendika ilçe gözlerine yirmişer adet sakarya kent gazetesini ne karşılığında dağıtıyor dediği için, mesai Görevli olduğum saatte sendikanın faaliyetine katılmadığım için, Nereye ne kadar para harcıyorsunuz dediğim için, Özetle haksızlıklara karşı susmadığım için, kŕal çıplak dediğim için yani senin gibi pısırık ve korkak olmadığım için ilçe temsilciliği görevinden alındım. Bu arada Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır
 • karasulu
  2 hafta önce
  sevgili medyarota okurları birde bu terbiyeli ender topal sosyal medyada ebs il başkanına fındık faresi derrrrr.varınn gerisini siz düşününnnn.başka terbiyeli şeylerini söylemeye dilim varmıooo bu nassı insan dersinizzzz
 • Malesef EBS li
  2 hafta önce
  Sayın Sendika temsilcileri sizi şu mübarek günde kalpten buğuz ediyorum. ve bu sendika üyesi olmaktan çok utanıyor ve üzülüyorum. size gelen teşekkürler sizin yağdanlıklarınız onun haricinde tüm haberlerin yorumunu okursanız millet size lanet ediyor. İnançlarına bağlı çalışkan ama sizin dediğinizi yapmayan Müdüremizin sonuna kadar arkasındayız. gerekirse imza kampanyası başlatırız. yeter artık haddinizi bilin.
 • gururla EBSLİ
  2 hafta önce
  noooolur başlat.şer olanı kınama bir de ders vermeye kalk."tüm haberlerin yorumunu okursanız...":))))nasıl da ele veriyorsunuz şebekenizi.hepsini biz yaptık diyorsunuz yaniii:)))))töööbe edin töööbee ama nerde sizde o onurrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İŞTE YÜCE'NİN SAKARYA VİZYONU
İŞTE YÜCE'NİN SAKARYA VİZYONU
Mbd Ortaöğretim Denemelere Ve Kitap Okumalara Hız Verdi
Mbd Ortaöğretim Denemelere Ve Kitap Okumalara Hız Verdi