TROL ORDULARI İLE SEÇİM KAZANILMAZ! YAŞADIK GÖRDÜK!

AK Parti 31 Mart yerel seçimleri öncesi seçim kampanyasında kullanacağı en önemli argümanın sosyal medya olduğunu belirterek çevreci bir kampanya yürütüleceğini açıklamıştı.

Bizzat Cumhurbaşkanı, Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan bu karar dijital medyanın hayatımızın her alanında var olması neticesi ile son derece iyi düşünülmüş, isabetli bir karardı.

Dijital Medya yayın organlarında yapılan paylaşımlar doğru kullanılan bir habercilik dili ile hedef kitleye ulaşması, seçmeni etkilemede en önemli silahtı zira…

Ancak bu kararın uygulanış şekli isabetli olmadı.

Sebebi ise öncelikle dijital medya alanlarını kullanımdaki teşkilatların bilinçsizlikleri, sonrasında ise habercilik dilinin hedefe ulaşması konusunda yetersiz kalması.

Açalım biraz…

Dijital Medya alanlarının en fazla kullanılan tarafı günümüzde sosyal medya.

Ülkemizdeki kullanım sıralamasındaki yeri ilk olmasa da etki anlamında bence ilk Twitter ardından Facebook ve de İnstagram

Siyasi mesaj paylaşımlarının hedef kitleye gitmesi bu mecralar üzerinden oldukça etkili. Tabi ki burada kullanılan mesajın içeriği de önemli.

Peki toplum olarak son derece meraklı olduğumuz ve hayli fazla kullanıcı sayısına sahip sosyal medya alanlarında AK Parti başarılı olmuş mudur?

Son yerel seçim sonuçlarına bakıldığında bunun başarı sayılmayacağı ortada.

Bu alanda eğitilmemiş teşkilat mensupları ve de bu mecralarda daha parti kurumsal adını yazmayı bilmeyen bir ağ ordusu var.

Paylaşımlardaki ifadeler bakalım,

Gönüllere girdik,

Oraya gittik,

Burada çay içtik,

Çalınmadık kapı, sıkılmadık el bırakmadık,

Edeceğiz, yapacağız, not aldık…

Bir mesajdan çok bir raporlama, üstlerine ana temadan mesajın olmadığı, harf kalabalığından ibaret bir içerik gösterme çabası bu.

Bir de kimin ne dediğine bakmadan adeta emir almışçasına RT ve fav etmeler…

Tabi bunun da dışında bazı partililer de var ki, seçim çalışmasını sadece elde telefon twit atmak, facebook da yorum yazmak ve de instagram da hikaye paylaşmak ya da Erdoğan’ın sosyal medyayı etkin kullanacağız demesini sadece burada olacağız zannettiklerinden olsa gerek, halkı unuttular.

Öyle ki gönüllere girdik yazdıklarında gerçekten insanların ne istediğini anlayıp, onu çözmüş olsunlar ve de memnun halkın oyu onlara gelsin ...

Böyle bir düşünce hakim oldu.

Tabi böyle olmadığını alınan sonuçlarda gördük.

Gerçeği görelim ki dijital medya kullanımında AK Partinin rakipleri çok daha ileride.

Aslında gezi eylemleri sürecinden bu yana bu mecraların hayatımıza yansıyacağı net şekilde görülmüştü.

Evet, önce gezi, ardından dershanelerin kapatılma süreci, daha sonrasında ise hain darbe girişimi öncesi ve sonrasını bir düşünelim…

Her türlü bilgi kirliliği bu alanlardan yayılarak etkiledi toplumu.

Bu alanlardan yapılan tezviratlarla oynadılar beyinlerle.

Binlerce tv / radyo ve dahi haber portallarına konu oldu, tartışıldı sosyel medyadan yayılan yalanlar.

Ancak buna rağmen Dijital Medyayı kullanımdaki bilinçsizlik ve de eğitimsizliğe çare bulunmadı.

Bu yazıya benzer bir nevi uyarı yazısını seçimlerden önce de yazmıştım.

Şimdi neden gündeme tekrar getirdiğimi ifade edeyim.

Malum İstanbul seçimleri yenileniyor.

23 Haziran için kolları sıvayan Cumhurbaşkanı Erdoğan son MKYK toplantısında seçim kampanyasına dair yeni mesajlar verdi.

En başta 94 ruhuna vurgu yapan Erdoğan kampanya boyunca sosyal medyanın yanı sıra yüz yüze bire bir temasla halkın içinde olunması talimatını verdi.

Şöyle dedi Cumhurbaşkanı;

“Sosyal medya önemli ama seçmenle doğrudan ilişki kurmayı ihmal edemeyiz. Seçmenlerle yüz yüze, ruberu görüşeceğiz. Kapısını çalacağız, ayağına gideceğiz”

Ben bu açıklamadan bu yazıya konu anladığım şu ki, yukarıdan itibaren bir kısmını yazmaya çalıştığım sebeplerden dolayı sosyal medya alanlarının yanlış kullanımından dolayı istenen alınamadı ve de aslında bu alanlara yoğunlaşılması asli olanı, yani insanla birebir teması ötelediğini gördü Erdoğan ve buradaki talimatını daha açıklayıcı şekilde iletti teşkilatına.

Bundan sonra eğer dijital medya üzerinde bir farkındalık yapmak istiyorsa parti teşkilatları, oturup bol keseden boş boş twit atan hesapları rt etmekten daha çok bu alanda eğitim almayı öncelemeli.

Zira görüyoruz ki trol orduları ile seçim kazanılmıyor.

Vesselam.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ferdi aytunç
ferdi aytunç - 2 ay Önce

Yeni b.şehir başkanımız bilborlara 'Hayırlı Ramazanlar Sakarya' döşedi. Makama, belediye başkanlığına gelen çiçekleri bağışlayıp, resim çektirdi. Yapma be başkan, sağ elin verdiğini sol el duymayacak, bunu en iyi siz bilirsiniz, bilmelisiniz. Sonra o çiçekler şahsınıza değil.Vergi memuruna gelen hediyeleri soran memura, Peygamberimizin ne dediğini iyi bilmelisiniz. Bilbortlar da reklam da doğru mu*Kurumun adı olmalı o reklamlarda, sizin adınız ve resminiz değil. Sonra bunlar israf işler. Tüysüz yetimin hakkı bir koca resime harcanmamalı. Sonrab ekonomik darboğaz da var.Lütfen memnun olmadığımız eskiyi taklit etmeyiniz.