Yerli WhatsApp Geliyor

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı dünyanın 1 numaralı haberleşme yazılımı Whatsapp’ın yerini alacak bir sistem üzerinde çalışıyor. Bakanlık müsteşarı Galip Zerey “Hedefimiz Türkiye’de kullanılan dataların yurt dışına gidip gelmemesi” dedi.

Yerli WhatsApp Geliyor
banner3

ÜÇ ÇALIŞMADA SONA GELİNDİ

Bu alandaki önemli çalışmalardan birinin de BiP uygulaması olduğuna işaret eden Zerey, “Bu uygulamayı ben de kullanıyorum. WhatsApp’ın yaptığı her şeyi yapıyor. İstenirse Vodafone ve Türk Telekom aboneleri tarafından da kullanılabiliyor. Bunun dışında PTT’nin bir çalışması var. Bu çalışmalar da bitmek üzere. Üçüncü olarak da Türk Telekom Argela’nın çalışması var. Bu da sonuçlanmak üzere. Yani yakında belki 3 tane WhatsApp’ımız olacak.” şeklinde konuştu.

“VERİ YENİ PETROLDÜR”

Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Paul Doany, Türk Telekom olarak, verinin artık yeni petrol olduğunu ve büyük veri kaynaklarını yönetmenin dijitalleşen dünyada en değerli varlıkları olduğunu düşündüklerini aktararak, “Hâlihazırda Ankara ve İstanbul’da yer alan uluslararası standartlarda, güvenli, yedekli ve yüksek hızlarla erişilebilir veri merkezlerimiz ve bulut ürünlerimizle, Türkiye’nin verisinin Türkiye’de depolanmasında önemli bir rol üstleniyoruz. Yüzyıllardır Doğu ve Batı arasında kıtalararası bir üs konumunda olan Türkiye’nin, bölgesinin veri merkezi üssü olması yolunda da sağlam adımlarla ilerlediğine inanıyoruz” diye konuştu.

“Büyük Etki için Büyük Veri” panelinde konuşan Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın “Ulusal Veri Havuzu” geliştirme fikri için “Çok şahane bir fikir. Bakanlığın diğer fikirleri de Türkiye’nin 2023 vizyonu açısından çok mühim. Fiber altyapı ve erişilebilirlik meseleleri gelecekteki bilgi çağı açısından çok önemli” dedi. TÜRKSAT AŞ Genel Müdürü Cenk Şen ise büyük veriden yararlanmak için çeşitliliğin farkına vararak, uygulanacak yöntemlerin belirlenmesi gerektiğini söyledi. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Serhat Demir ise data merkezleri nerede kurulursa kurulsun, tüm teknoloji yatırımlarının stratejik yatırımlar olarak kabul edilmesi ve ona göre bir modelle teşvik edilmesi beklentisi içinde olduklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2017, 15:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER