banner28

Telefona Gelen Reklam Mesajları Nasıl Engellenir?

Cep telefonu kullanıcılarını bıktıran reklam SMS'leri ile ilgili yasak dönemi 1 Mayıs 2015 tarihinde başlıyor. Cep telefonlarına gelen reklam mesajları nasıl önlenir, işte detaylar.

Telefona Gelen Reklam Mesajları Nasıl Engellenir?
banner3

Cep telefonu kullanıcılarını bıktıran reklam SMS'leri ile ilgili yasak dönemi 1 Mayıs 2015 tarihinde başlıyor. Cep telefonlarına gelen reklam mesajları nasıl önlenir. Reklam mesajlarını önlemek için neler yapılmalı. İşte 1 Mayıs'ta yürürlüge girecek SMS yasağının ayrıntıları.

Borç hatırlatma, kullanım ve teslimat SMS'leri onay gerektirmeyecek. Bunun haricindeki her türlü SMS'te ise müşteri onayı aranacak.

SMS'te yasak dönemi 1 Mayıs'ta başlıyor. Uygulamanın detaylarına göre, borç hatırlatma, kullanım ve teslimat mesajları dışındaki her türlü ticari ileti için vatandaş onayı şart olacak. Vatandaşın sessiz kalması, reklam mesajına onay verdiği anlamına gelmeyecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Elektronik Ticaret Kanunu kapsamında, her türlü ticari iletinin alıcının onayına bağlı olması şartını getirirken, taslak da tamamlandı. SMS yasağı şöyle uygulanacak:

TİCARİ İLETİYE DE ONAY 

- Reklam SMS'leri yanında, telefon, çağrı merkezi, faksla gelen her türlü ticari ileti, alıcının önceden onayı alınarak gönderilebilecek. 
- Vatandaş, daha önce onay vermiş olsa dahi, hiçbir gerekçe göstermeden ticari ileti almayı reddedebilecek. Ret hakkının kullanılması, her türlü onayı geçersiz kılacak. Vatandaşın ret bildirimi kolay ve ücretsiz olacak. Ret mesajının ardından üç gün içinde reklam mesajları duracak.

Esnaf iletileri kapsam dışı

- Mesaj gönderilecek alıcının esnaf ya da tacir olması halinde, önceden onay alınmadan ticari ileti gönderilecek. Esnaf da isterse onay hakkını kullanacak. 
- Onaysız olarak birden fazla ileti gönderilirse, ceza üst limiti de 50 bin lira olacak.

Reklam amaçlı kısa mesajların yasaklanmasına yönelik 1 Mayıs’ta uygulamaya girecek düzenlemeye ilişkin ayrıntılar ortaya çıktı.
Buna göre, borç hatırlatma, kullanım ve teslimat dışındaki her türlü ticari mesaj (ileti) için vatandaşın onayı alınacak.

Hemen her gün gelen reklam amaçlı ses kaydı aramaları da bu kapsamda değerlendirilecek. Vatandaşın sessiz kalması, reklam mesajına onay verdiği anlamına gelmeyecek. Kutlama mesajları da 'onay' gerektirecek. Vatandaş, onay vermezse 3 işgünü içinde söz konusu mesaj trafiği duracak. 

RET BİLDİRİMİ KOLAY VE ÜCRETSİZ

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bu konuyu düzenleyen yönetmelik taslağı hazırladı. Elektronik Ticaret Kanunu kapsamında her türlü ticari ileti, alıcının onayına bağlı olacak. Ret hakkının kullanılması, her türlü onayı geçersiz kılacak. Vatandaşın ret bildirimi kolay ve ücretsiz olacak. Ret mesajının ardından 3 gün içinde mesajlar duracak.
Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 05:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER