TELEFON BAĞIMLILIĞINIZ YÜZÜNDEN PARMAKLARINIZDAN OLMAYIN

Çin’de yaşanan bir olay telefon bağımlılığının nasıl kötü sonuçlar doğurabileceğini gözler önüne serdi. Bir hafta boyunca elinden cep telefonunu düşürmeyen kadın, parmaklarını hareket ettiremez hale geldi. Gittiği hastanede tendonları kaplayan zarın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan tenosinovit teşhisi konuldu. Telefon bağımlılığı üzerine yakın zamanda paylaşılan bir araştırmanın sonucu Türk halkının potansiyel birer tenosinovit hastası olabileceğini gösteriyor.

TELEFON BAĞIMLILIĞINIZ YÜZÜNDEN PARMAKLARINIZDAN OLMAYIN
banner3

Telefon bağımlılığı sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın ortak sorunu. Bunun bir örneği geçtiğimiz günlerde Çin’de yaşandı. Çalıştığı kurumdan 1 haftalık izin alan kadın, tatil yapmak için gittiği yerde gezmek yerine telefonu elinden bırakmayınca parmaklarını hissedemez hale geldi.

Gittiği hastanede parmak tendonlarını kaplayan zarın iltihaplandığını öğrenen kadın, yaşadığı bağımlılık yüzünden psikolojik destek alacağını söyledi.

Parmaklarınız kilitlenebilir

Uzmanlar, cep telefonunu aralıksız kullanımının parmaklarda kilitlenmeye ve geri dönüşü olmayan parmak felçlerine neden olabileceğini söylüyor.

Peki, Türkiye’de telefon bağımlılığı ne durumda?

Deloitte araştırma şirketinin gerçekleştirdiği araştırma, ülkemizin telefon bağımlılığı konusundaki içler acısı sonucunu ortaya çıkardı. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 33 ülkeden 53 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, ülkemizdeki mobil kullanıcılar günde ortalama 78 kez, yani her 13 dakikada bir cep telefonu ekranına bakmaktan kendini alamıyor.

#ItCanWait 'Bekleyebilir'

Telefon bağımlığının sadece Türkiye'de değil tüm dünyada bir sorun haline geldiğini söylemiştik. Güney Afrika'da geçtiğimiz yıl #ItCanWait 'Bekleyebilir' isimli bir kampanya başlatıldı.

Uyumuyoruz

Araştırmalar, Türk insanının yatmadan önceki son 15 dakikasını cep telefonuyla ilgilenerek geçirdiğini ortaya koyuyor. Bu oran Avrupa’da yüzde 53 iken Türkiye’de yüzde 72 seviyelerinde. Bu durumun uyku kalitemizi olumsuz yönde etkilediğini hatırlatalım.

Telefonu geceleri neden kullanıyoruz?

Türk halkının %85’i uyku için ayrılan zaman içinde bir şekilde telefonlarını kullandıklarını belirtiyor. Kullanım nedenleri arasında ise %51 ile saate bakmak, %46’ ile sosyal medya bildirimlerini kontrol etmek ve %33 ile anlık mesaj/SMS uygulamalarının kullanılması ilk üçte yer alıyor.

Telefonu fazla kullandığımızı biliyoruz

Türkiye’de mobil kullanıcıların %66’sı telefonlarını gereğinden daha fazla kullandıklarını kabul ederken, yarısı mobil telefon kullanım sürelerini sınırlamaya çalıştığını ifade ediyor.

Sonuç?

Akıllı telefon kullanımını sınırlamaya çalışan kesimin ise ancak yarısı başarılı olduğunu söylüyor.

Telefon bağımlılığından ağaç dikerek kurtulun

Kulağa tuhaf gelebilir ama telefon bağımlılığınızdan ağaç dikerek kurtulabilirsiniz. Bunun için eğlenceli bir uygulama biliyoruz! Akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz Forest: Stay focused isimli uygulama sayesinde bağımlılığın önüne geçebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2018, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER