SOĞUK GERİLİM AY'A TAŞINIYOR

ABD ve Rusya arasındaki uzay yarışı hız kesmeden sürüyor. ABD Başkanı Trump'ın Yıldız Savaşları Projesi'ni raftan indirmesi sonrası iki ülkeden de Ay'da üs kurmaya yönelik adımlar atılacağı haberleri geldi.

SOĞUK GERİLİM AY'A TAŞINIYOR
banner3

ABD'nin eski Başkan Ronald Reagan'ın Yıldız Savaşları Projesi'ni raftan indirmesi sonrası ABD-Rusya arasındaki rekabet Ay'a taşındı. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Başkanı Jim Bridenstine, Ay'a bir üs kurma planları olduğunu açıkladı.

Webtekno'nun haberine göre, Bridenstine, talimatın doğrudan ABD Başkanı Donald Trump tarafından verildiğini ve her iki partinin de bunu desteklediğini söyledi.

İLK RUS ÜSSÜ 2035’TE

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) çatısı altındaki TsNIIMash Makine İnşa Araştırma Enstitüsü’ne ait bir belgede ise, Rus kozmonotların 2031’de Ay’a ilk kez ayak basacağı belirtildi.

Ay’a götürülmesi planlanan Rus kozmonotlar, Rusya Bilimler Akademisi’nin verdiği görevleri yerine getirecek. Ay’daki ilk Rus üssünün inşasına ise 2034 yılında başlanacak, proje 2035’te devam edecek.

 

 

ABD Başkanı Donald Trump

ABD uzay ordusu kuruyor

  • ABD Başkanı Trump, geçtiğimiz Haziran ayında ABD Silahlı Kuvvetleri'nin 6. kolu olarak uzay gücü kurulması için talimat verdiğini duyurmuş, "Uzayda Amerikan hakimiyetine sahip olmak zorundayız'' diyerek, uzayı fethedilecek yeni sınır ilan etmişti. Trump, Aralık ayında ise Uzay Kuvvetleri Komutanlığı'nın kurulması için gerekli tasarıyı imzalamıştı.

 

 

 

Yıldız Savaşları

Eski ABD Başkanı Ronald Reagan, ABD'yi Sovyet füze tehdidine karşı korumak için "Yıldız Savaşları" olarak adlandırılan projeyi hayata geçirmişti. Sovyetlerin uzun menzilli stratejik füzelerini, uzaydan atılacak füzelerle etkisiz hale getirme çalışmalarını içeren bu proje ile Sovyetler’in kıtalararası stratejik füzelerdeki üstünlüğünün kırılması hedefleniyordu.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 09:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER