Sakarya Fuarı Açıldı. Fuarda Ortak Hedef "Gelişen Sakarya"

Sakarya 2. Tarım ve Hayvancılık Makinaları Teknolojileri ve Yem Fuarı ziyaretçilere kapılarını açtı. 180 markanın sektördeki son yenilikleri sergilediği fuar ilk günden ziyaretçi akına uğradı. Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir “Fuarlar tüm ülkenin geleceğini belirler. Sakarya da tarım ve hayvancılıkta Türkiye'nin geleceğidir” dedi.

Sakarya Fuarı Açıldı.  Fuarda Ortak Hedef "Gelişen Sakarya"
banner3

GL Platform tarafından Hendek Çok Amaçlı Fuar Alanı’nda düzenlenen fuarın ilk gününe, kadın çiftçilerin kıyasıya yarışı damga vurdu. Son iki yarışmacının berabere kaldığı yarışmanın sonucu kura ile belirlendi. Sakarya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Kadın Çiftçi Yarışması”nın galibi Adapazarı ilçesinden Rukiye Erdem oldu. Erdem, ödülünü Vali Ahmet Hamdi Nayir’ın elinden aldı. Açılışta sahne alan Sakarya Ticaret Borsası Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencilerinin ritm gösterisi ise alkış yağmuru aldı.

“Daha iyisini yapacak imkanımız var”

Açılış töreninde konuşan Vali Nayir, tarım ve hayvancılığın yeni teknolojilere ve gelişmeye muhtaç olduğunua dikkat çekerek “Dışarıya olan bağımlılığı azaltmak, üretimi daha verimli hale getirmek, nüfusu kırsalda tutabilmek için çiftçilerin mutlaka desteklenmesi gerektiğinin altını çizen Nayir “Daha iyi üretim yapmak için hepimiz çiftçinin yanında olmalıyız. İnanıyoruz ki biz gerekli destekler sağlandığında daha iyisini yapacak imkanlara sahibiz” diye konuştu. Vali Nayir, fuarların üreticiyi yeniliklerle buluşturduğunu da ifade ederek "Daha iyiye ulaşmak için gereken tüm etkenler fuarlardadır ve fuarlar tüm ülkenin geleceğini belirler. Sakarya da tarım ve hayvancılıkta Türkiye'nin geleceğidir” dedi.

Güvenli gıdanın anahtarı "tarım"

Fuarın "yeni fikirlerle çiftçinin ufkunu açtığını" söyleyen Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu da hedeflerinin çiftçiyi teknolojiyle buluşturmak olduğunu belirtti. Babaoğlu "Üretim odaklı projelerin hayata geçirilmesi adına her zaman üreticinin yanında olmaya devam edeceğiz. Kurduğumuz Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü de tarıma verdiğimiz önemin en büyük kanıtıdır. Hepimizin hedefi sürekli büyüyüp gelişen Sakarya” dedi.

“Akademisyenler odalarından çıksın”

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı, şehirleşme oranının yüzde 75’lere ulaştığı dönemde tarım ve kırsal kalkınmanın daha çok üzerine düşülmesi gerektiğini söyledi. Sarı köyde yaşam alanları oluşturarak tarım ve üretimin korunması gerektiğini belirterek "Akademisyenlerin odalardan çıkıp tarlalarda olması kaçınılmaz hale geldi. İnsana katkı sağlamayan ilim hiçbir işe yaramaz” diye konuştu.

"Silah vermeyen gıda da vermez"

Sakarya Ziraat Odası İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar ise Türkiye'nin üretmek zorunda olduğuna dikkat çekti. Bayraktar “Kimin dost, kimin düşman olduğunun belli olmadığı bir dönemden geçiyoruz. Bilin ki şimdi silah vermeyen, ileride gıda da vermeyecek. Bu yüzden ülke olarak, devlet olarak gerekli desteklerle üreticiye sahip çıkmalıyız. Üretici kazanırsa, Türkiye kazanır. Bunun için de çiftçilerimize destek çıkmak zorundayız” dedi. TOBB Başkan Vekili Ayhan Zeytinoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Erhan Fidan da fuarın tarım ve hayvancılık sektörünün tüm aktörlerine "bolluk" getirmesini diledi. Fuarın açılışının ardından heyet, standları ziyaret etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER