banner28

ÖZEL HAYATIMIZ MOBİL UYGULAMALARIN ELİNDE

Son dönemde özellikle akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasıyla mobil uygulamaların bir kısmı sağlık, ulaşım, eğitim gibi alanlarda hayatımızı kolaylaştırsa da, bazı uygulamalar kullanıcılar açısından telafisi mümkün olmayan zararlara yol açıyor.

ÖZEL HAYATIMIZ MOBİL UYGULAMALARIN ELİNDE
banner3

Kaynağı belli olmayan kimi uygulamaları telefonumuza yüklememiz halinde, kötü niyetli kişilerce ortam dinlemesi yapılabiliyor, telefondaki mesajlara erişilip bu mesajlar başkası tarafından yanıtlanabiliyor, banka bilgileri dahil kullanıcıların tüm veri ve bilgileri depolanabiliyor.

Apple mobil uygulama seçiciliğinde işi sıkı tutarken Android tarafında seçicilik konusunda sıkıntı var. Apple, Google’ın markete koyduğu uygulamaları sıkı kontrolden geçirirken Android tarafında bu işler sıkıntılı olduğu söylenebilir. O yüzden İOS kullanıcıları Android kullanıcılarına nazaran daha şanslı.

Android platforma market haricinde kolaylıkla başka bir yerden uygulamanın dosyasını bulup yüklemek mümkün. Google aslında biraz daha özgürlükçü bir yaklaşımla herkes uygulama yazabilsin, herkes dağıtabilsin dediği için bu sorunlar ortaya çıkıyor. Bu yaklaşım da ciddi bir sıkıntıyı beraberinde getiriyor, güvenlik risklerini artırıyor. Özellikle Android tarafında çok fazla hakka sahip şekilde çalışmak isteyen uygulamalara rastlıyoruz.

Mobil uygulamaların istediği izinler sakıncalı mı?

Günümüz de yaygın olarak kullanılan android telefonlar kullanıcılarına çok geniş imkanlar sunmaktadır. Google play store (eski adıyla android market) ile indireceğiniz her uygulama ile telefonunuzu geliştirebilir, daha iyi kontrol edebilir ve kişiselleştirebilirsiniz. Dünya da telefon piyasasının dörtte üçünü android telefonlar oluşturmaktadır ve bu android telefonlara indirilen uygulamalar Google’ın tarafından geliştirilen açık kaynak uygulaması sayesinde herhangi bir sınırlama olmaksızın herkes tarafından geliştirilebiliyor. Bu da indirilen uygulamaların hepsinin güvenilir olmadığını, bazı kötü amaçlı uygulamaların ortaya çıkmasına sebep oluyor.

‘İzin ver’ butonuna basmadan önce şartları okuyun

Eğer android bir telefonunuz var ve bir uygulama indirmek istiyorsunuz sizinde fark edeceğiniz üzere bir ‘Kabul et’ ya da ‘İzin ve’ butonu çıkmaktadır siz eğer bu butona tıklamazsanız uygulamayı indiremezsiniz. İzin verdiğiniz takdirde ise uygulamanın size sunduğu şartları kabul etmiş ve sizin bazı bilgilerinize ulaşmasına izin vermiş olursunuz.

Mobil uygulamalardaki izin isteklerine birçok kişi dikkat etmeden ve maddeleri okumadan kabul ediyor. Bu şartları okumak size zaman kaybı, gibi gelebilir. Bunu gereksiz ve zahmetli bir iş olarak görebilirsiniz lakin durum öyle değildir. Ancak izin şartlarını okuyarak kendi güvenliğinizi gizli bilgileriniz koruyabilir. Faturanızı tehlikeye atmayabilirsiniz.

Mobil uygulamaların verebileceği zararlar nedir?

Google play tarafından size sunulan milyonlarca mobil uygulama arasından zararlı olanları tespit etmeniz mümkün değildir. Bu uygulamalarda büyük bir güvenlik açığı olmasına rağmen siz şartları kabul etmediğiniz takdirde kişisel bilgileriniz ele geçirilemez sizin adınıza SMS gönderilemez. Size sunulan kullanım şartlarını değiştirmeniz mümkün değildir. Kötü yazılımlı android uygulamalarının size vereceği zararlar arasında internetinize erişmek sizin yerinize rehberinizdeki kişilere SMS göndermek, Konum takibi yapmak ve SD karta yazmak gibi güvenliğinizi tehdit edecek birçok durumla karşılaşa bilirsiniz.

İzinler zararsız görünebilir

Mobil uygulamaların güvenilirliğinden emin olmak için size sunduğu şartları iyi okunsa dahi birçok kişi bu şartların ne anlama geldiğini bilmiyor. Bir uygulamanın şartlarını okuduğunuzda size sorun yokmuş gibi gelebilir ama uygulamayı indirdiğinizde göründüğü kadar masum olmayabilir örneğin: birçok uygulamanın indirme şartlarında bulunan ‘cihazın konumuna ve kimliğine erişmek istiyor’ maddesi sadece reklam yayınlamak için istenen bir izinmiş gibi görünse de bu izin maddesi ile kişisel bilgilerinize ulaşılabilir. Konum takibi yapılabilir

Mobil Uygulamaların Avantajları Nelerdir?

Mobil uygulamalar, kullanıcılara web sitelerinden daha yakındır. Örneğin, yaptırmış olduğunuz bir web tasarımdan veya kullanmakta olduğunuz e-ticaret sisteminin mobil uygulaması da mevcut ise, kullanıcılarınıza ya da müşterilerinize anlık kampanya bildirimleri gönderebilirsiniz. Bunun dışında duyurularınızı, yeni ürün veya hizmetlerinizi bu şekilde daha hızlı iletebilirsiniz. Mobil uygulamalar her an kullanıma hazır bir şekilde menüde bulunduğundan, web sitelerine göre daha kısa bir süre erişilebilme imkânı sunar. Mobil uygulamalar, markalar için de bir imaj güçlendirme aracıdır.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2019, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER