Havaray bu bölgeyi uçuracak

İstanbul trafiğini rahatlatmak ve raylı sistemleri birbirine entegre etmek planlanan havaray hatlarının hazırlıkları hızla yürütülüyor.

Havaray bu bölgeyi uçuracak
banner3

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2014'ün nihai günlerinde İstanbul trafiğini rahatlatacak yeni projelerini açıklamıştı. Bunlar içinde en dikkat çekicileri yeni havaray hatlarıydı. İstanbul'un iki yakasındaki iki havaray hattının ön hazırlıklarını tamamlayan belediye, 8 yeni hat için de çalışma başlatıldığını duyurdu. 

HAVARAY HATLARININ İKİSİ İHALE EDİLDİ

Ön çalışmaları biten hatlar ise Tuzla'da D-100-Sahil hattı ile Küçükçekmece-Başakşehir hattı idi. İmar planları tamamlandıktan sonra proje ihalesine çıkılan bu iki hattın hazırlıklarında nihai afhaya gelindi. Küçükçekmece-Başakşehir hattı hem hitap ettiği nüfus sayısı, hem de güzergah üzerinde etkilenecek ev projelerinin fazlalığıyla öne çıkıyordu. 

Projesi tamamlanmak üzere olan bu hat için önümüzdeki aylar içinde inşaat ihalesine çıkılması bekleniyor.

KÜÇÜKÇEKMECE-HALKALI-BAŞAKŞEHİR HATTI

11,6 kilometrelik havaray hattında yekün 16 istasyon yer alacak. Hattın başlangıcı var metrobüs hattının Sefaköy durağından olacak. Yapımına yakın bir gelecekte başlanacak olan Bakırköy Beylikdüzü Metrosu'nun Sefaköy Durağı da bu hatta bağlantılı olalcak. Sefaköy'ü boydan boya geçecek olan havaray hattı Halkalı Caddesi boyunca devam ederek Halkalı Meydan'a ulaşıyor. Sürekli yerleşim alanları içerisinden geçecek hat Fatih Caddesi (Sakarya Caddesi) Köprülü Kavşağından geçip, Atakent 1. Etap 1. Bölge önüne ulaşacak. Hürriyet Caddesi Köprülü Kavşağından yine Halkalı Caddesine girip kuzeye devam eden havaray hattı Arenapark alışveriş merkezi AVM ve IETT İkitelli Otobüs Park alanlarının da önünden geçecek. Tem otoyolunu aşacakk olan hat Basak Şehir 1. Etap kavşağı ve Başak Konutları Metro İstasyonu önünde sona erecek.

HAVARAY GEÇTİĞİ YERİ UÇURACAK

Başakşehir ve yeni yapılacak Bahçeşehir Metrolarını, Metrobüs hattının yanında başka metro hatlarıylı da bağlantılı hale getirmesi planlanan havaray hattını bölgedeki yatırımcılar da merakla bekliyor. Çünkü bölgenin en mühim sorununu ulaşım olduğu biliniyor. Buna karşın ev projelerinde çok iyi prim yapan bölgede fiyatların havarayla beraber uçuşa geçebileceği belirtiliyor.

Mayıs ayına kadar inşaat ihalesinin tamamlanması halinde 2015 seneyi içerisinde bitirilebilecek olan havaray hattı Halkalı Toplu Konutlar, Sefaköy ve Başakşehir gibi yoğun nüfuslu 3 yerleşim yerine rahat bir soluk aldıracak. 

Kaynak : Emlaktasondakika

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2015, 09:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER