FAR CRY 4 Oyun İncelemesi

CRYTEK firmasının çok ses getiren oyun serisi FarCry’ın son sürümü FarCry 4’ü bu hafta inceleyeceğiz. Öncelikle CRYTEK hakkında biraz bilgi verelim. Firma 3 Türk kardeş olan Faruk Yerli, Avni Yerli ve Cevat Yerli tarafından 1999 yılında kuruldu. Almanya, Ukrayna, Macaristan Bulgaristan, Güney Kore, Çin, ABD ve Türkiye’de şirketin ofisleri bulunmaktadır.

FAR CRY 4 Oyun İncelemesi
banner3

Oyunun ana konsepti olan ada ve vahşi yaşam, son sürümde de devam etmekte. Kahramanımız AJAH GHALE, diktatör PAGAN MİN’e karşı isyan etmiş bir adamın oğludur ve adaya annesinin vasiyetini yerine getirmek üzere gelir. Ve yine karşımıza adadaki iç savaşla karşı karşıya olan bir kahraman çıkar.

Aslında oyun konsept olarak diğer seriden çok fazla kopmuş değil. Bu noktada dikkat çeken en büyük özelliği ise oyundaki vahşi hayvanlarla etkileşim içine girebilmeniz. Örneğin filleri araç gibi kullanabilir ve saldırıya geçirebilirsiniz.

Geniş Harita

Harita’da tam anlamıyla Himalayarı yaşayabileceksiniz. Bir anda karşınıza olmadık yırtıcı hayvanlar ve kurtarılmayı bekleyen rehineler çıkabilir. Bunun yanı sıra düşmanla her an karşı karşıya gelebileceksiniz. Bununla birlikte haritada eski sürümlerdeki gibi açık denizler yer almamakta. Fakat doğal havuzlar ve nehirler oldukça yüksek grafik kalitesiyle oyuna renk katmakta.

C:UsersCOZDAMARDesktop532569.jpg

Yüksek bölgelere çıktıkça oksjien tüpü takmanız gerekiyor ve görüş mesafesi oldukça azalıyor.

 

Gelşimiş Araç Efektleri

Oyundayken birden karşınıza bir helikopter çıkabilir ve bulunduğunuz bölümün izin verdiği yüksekliğe kadar çıkıp baskınlar düzenleyebilir ve seyahat edebilirsiniz. Hovercraft ile hem suda hem karada ilerleme şansına sahipsiniz.

C:UsersCOZDAMARDesktopfarcry-4-coop.png

 

C:UsersCOZDAMARDesktopBuzzer_glamour_shot.PNGEn zevkli ve bir o kadarda zorlanacağınız araç ise WingSuit… Sadece serbest düşüşte kullanabildiğiniz wingsuit ile, kollarınız ve bacaklarınız arasındaki ufak perdeciklerle süzülerek aşağı inebilirsiniz.
 

Silahlar ve Takedown Efektleri

C:UsersCOZDAMARDesktopfar-cry-4-signature-weapons-1.jpg

Daha önceki sürümlerden farklı olarak mayın ve signature weapon dediğimiz gelişmiş silahlar oyunda yer almakta. Silahlara susturucu, arttırılmış şarjör ve dürbün takabiliyorsunuz. Bu da çoğu görevde size kolaylık sağlıyor. Aynı zamanda sadece bıçakla birçok düşmanınızı, sırayla ve sessizce arkasından yaklaşarak etkisiz hale getirebiliyorsunuz.

FarCry4, gerçekten bitirilmesi uzun süren ve şu ana çıkmış en iddaalı FPS oyunu diyebiliriz.


 
Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2015, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER