Doğum Gününe Özel: Türk Edebiyatının Ustası Necati Cumalı

MedyaRota olarak araştırdık ve tarih kategorimizde bugün, Türk Edebiyatı’nın önemli isimlerinden Necati Cumalı’nın doğum günü olduğunu gördük! Bu büyük ustaya doğum gününde güzel bir içerik hazırlamak ta bize düşerdi. İşte Necati Cumalı’ya özel hazırladığımız haberimiz…

Doğum Gününe Özel: Türk Edebiyatının Ustası Necati Cumalı
banner3

13 Ocak 1921’de serüveni başladı…

Şiirden hikayeye, romandan tiyatro yazarlığına bir çok alanda eser vermiş olan Necati Cumalı, 13 Ocak 1921’de Yunanistan’da doğdu. Ailesi Türkiye-Yunanistan Mübadelesi ile Türkiye’ye göç eden Necati Cumalı’nın, yeni yaşam yeri İzmir-Urla oldu. Yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamlayan Cumalı, 1941 yılında bölümünden mezun oldu.

Üniversite yıllarında ilk şiirini yazarak sanatsal anlamdaki ilklerini de yaşamış oldu. Nurullah Ataç, Orhan Veli, Oktay Rıfat, Cahit Sıtkı gibi önemli isimlerle tanışarak edebi hayatında bir yer edinmeye başladı.

Askerlik görevini Ezine’de yapan yazar, ilk kitabını 1943 yılında yayınladı: Kızılçullu Yolu. Mesleki hayatında edebiyat alanı dışında memurluk ve avukatlık yaptı. Özel hayatında ilk atılımını 1960 yılında Berin Teksoy ile gerçekleştirdiği evlilik ile yaptı. Yaşamının 1963’ten sonraki kısmını edebiyata ayırarak, roman ve oyun yazarlığı ile ilgilendi. Gezi yazıları yazması ise, ABD, Sovyetler, Almanya, Bulgaristan, İran, Sovyetler Birliği, Çekoslovakya, Finlandiya gibi ülkeleri gezmesi ile gerçekleşti.

Kazandığı ödüller ile edebiyat dünyasındaki yerini tescilleyen Necati Cumalı’ya 2000 yılında Tiyatro Yazarlar Derneği tarafından “Onur Ödülü” verildi. İşte Necati Cumalı’nın kazandığı ödüller:

“1957 Sait Faik Hikaye Armağanı (Değişik Gözle adlı kitabıyla)
1969 Türk Dili Kurumu Şiir Ödülü (Yağmurlu Deniz adlı kitabıyla)
1970 Sait Faik Hikaye Armağanı (Makedonya 1900 adlı kitabıyla)
1984 Yeditepe Şiir Ödülü (Bütün Şiirleri I ile)
1995 Yunus Nadi Ödülü (Viran Dağlar romanı ile)
1995 Orhan Kemal Ödülü (Viran Dağlar romanı ile)
1995 1. Ömer Asım Aksoy Ödülü (Viran Dağlar romanı ile)
2000 Tiyatro Yazarlar Derneği Onur Ödülü (Türk tiyatrosuna katkılarından dolayı)
2001 P.E.N Yazarlar Derneği Şiir Büyük Ödülü”

Ömrünün 80. Yılında yakalandığı karaciğer kanserine yenik düşen değerli yazarımız, 10 Ocak 2001’de hayata veda etti. Ölümünden sonra da “Şiir Büyük Ödülü”ne layık görülen Cumalı’nın Urla’da çocukluğunu geçirdiği ev bugün halen “Anı ve Kültür Evi” olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. MedyaRota ekibi olarak Türk Edebiyatının Ustası Necati Cumalı’yı saygıyla anıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2020, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER