banner28

SÖZLEŞMELİ ZULMÜ

Kıymetli okurlarım;

Bugün ki  konumuz Milli eğitim camiasının kanayan yarası sözleşmeli istihdamı.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu 4. Maddesi’ne göre istihdam 4 şekilde yapılmaktadır.

4/A, 4/B, 4/C ve 4/D

4/A  kadrolu devlet memurlarının istihdam edildiği şeklidir. ( 2400000 kişi bunun yaklaşık 900000’i öğretmen olarak çalışmaktadır.)

4/B  sözleşmeli personel istihdamının yapıldığı şeklidir.

4/C ise süreli çalışan personel istihdam şeklidir. Özel düzenlemeleri vardır. Kamuda genelde özelleştirilen yerlerin çalışanlarının devlet çalışanı olmalarını sağladığı maddesidir. Bunlar son dönemde 4/B statüsüne özel bir protokolle alınmışlardır.

4/D ise kamuya işçi istihdamının yapılış şeklidir.

Bütün bunları izah etmemin sebebi kamuda çalışanların nasıl istihdam edildiklerinin daha iyi anlaşılabilmesi içindi.

Bir süredir özellikle Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen alımında sözleşmeli istihdamını tercih etmektedir.

Bunun bir çok sebebi var…

En önemlisi “ bu öğretmenleri göreve başlatmadan önce kpss yi kazananlar arasından güvenlik soruşturmasını yapıp mülakata alarak, aldıkları puan ile tercihlerinden bir tanesine atamalarını yaparken” terör örgütlerine üye olanlarını eler.

Diğeri ise Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinin Öğretmen ihtiyacını gidermektir. Ayrıca yine aynı bölgelerde mazeret tayini ile Batı bölgelerimize gelen öğretmenlerimizin daha fazla süre kalmalarını sağlamaktır.   Üzücü olanı az ücretle daha fazla sürede o bölgeler de çalıştırılmalarıdır.

Ülkemiz her on yılda bir darbeler yaşamış,  en acısı ve acımasızını 15 Temmuz 2016 yılında Fetöcü teröristlerin gerçekleştirmeye çalıştıkları o hain darbe ülkemizi derinden etkiledi. Bu nedenle kamuda çalışacak personelin seçiminde daha dikkatli olmak adına Kpss sınavından sonra öğretmen adayları mülakata tabi tutulmaya başlandı.

Ancak şu unutulmamalıdır ki bu usul Fetöcü, pkklı ya da diğer alçak terör örgütlerinin mensuplarının kamuda çalışmalarını engelleyemeyebilir. Bunun en kolay yolu Devletimizin istihbarat mekanizmasını kullanarak ortaya koyacağı güvenlik soruşturmasıyla herhangi bir terör örgütüne mensup birinin kamuda istihdamı engellenmiş olur. Yani KPSS ye de, mülakata da girmesine  müsaade etmemiş oluruz.

Tabi şunu da söylemeden geçemeyeceğim öğretmen adaylarını Eğitim Fakültelerine alırken seçmek daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum…

Öğretmen yetiştirme politikamızı da gözden geçirmemiz şart. Ülkemizin çocuklarının eğitimin de çağın gereklerine ve bizim değerlerimize uygun eğitimcilerin yetiştirilmesi geleceğimiz için çok önemlidir…

Öğretmeni, idareciyi eleştir bu en kolayı bakanlık arada sırada kendisini eleştirebilirse doğrulara daha kolay ulaşacak ve zulme  dönen uygulamalara gerek olmadığını görecektir.

Neyse biz asıl konumuza geri dönelim

Sözleşmeli istihdamının bir diğer sebebi de Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerimizdeki  öğretmen eksikliği ile gelen öğretmenlerin bu bölgelerde çok kısa süreli kalmalarıydı.

Hal bu ki  bu durumda çok kolay çözüme kavuşturulabilir…

Nasıl mı?

O bölgelerimizde çalıştırmak istediğimiz öğretmen ya da diğer personellere daha fazla ücret ödenerek devlet memurlarının daha uzun süre hatta kalıcı olarak çalışmaları sağlanabilir. Mesele bu memleketin çocuklarını memleket sevdalısı, milli ve manevi değerlerimize sahip, bu değerleri yaşayıp ve yaşatan bireyler olarak yetiştirmek istiyorsak bazı fedakarlıklardan kaçınılmaması gereklidir…

 

Sözleşmeli olarak çalışan bu kişilere bırakın fazla ücret ödemeyi mazeret tayini hakkını bile güdük bir şekilde vermiştir. Ne kadar üzücü ki eşinden çocuğundan ayrı çalışmak zorunda bırakılan memurlar mutsuz ve huzursuzdurlar…

Bakanlık acilen bu zulme son vermelidir….

Denilebilir ki bekara kadın boşamak kolay. Asla!

Bundan 15 ila 20 yıl önce çalışanlara fazla ücret ödeme politikası denenmiş ve başarılı olmuştur.

 Ayrıca bundan sonra ki öğretmen alımlarını 4/A şeklinde yapmalı sorun üreten değil çözüm üreten bir tavır geliştirilmelidir. Adaletten taviz verilmemeli çünkü adalet herkese lazım.

Unutulmamalıdır ki mutsuz olan mutlu edemez.

 

 

 

YORUM EKLE