Yavuz'dan Kılıçdaroğlu'na Dava

Aralarında Ali İhsan Yavuz'un da bulunduğu AK Parti'nin avukat olan 7 milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu'na, Cumhurbaşkanına hakaretten dolayı dava açtı.

Yavuz'dan Kılıçdaroğlu'na Dava
banner3

AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Genel Sekreter ve Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül, Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Elitaş ile Milletvekilleri Zeyid Aslan, Hilmi Bilgin, Murat Alparslan ve Oktay Çanak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunmak üzere Ankara Adliyesine gitti.

 

aşsavcılığa verilen dilekçede, Kılıçdaroğlu'nun, 16 Ocak 2016'da partisinin 35. Olağan Kurultayı'nda yaptığı konuşmada Erdoğan'a hakarette bulunduğu savunuldu.

AK Parti Genel Sekreteri Gül, adliye önünde yaptığı açıklamada, Kılıçdaroğlu'nun, yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı, AK Parti Kurucu Genel Başkanı ve AK Parti hareketinin siyasi lideri Recep Tayyip Erdoğan’a, asla kabul edilemeyecek hakaretlerde bulunduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 10 Ağustos 2014'teki cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 52 oy aldığını hatırlatan Gül, şunları söyledi:

"Bu ülkede siyasi nezaketten yoksun, siyasi ahlaktan yoksun bir profil olarak, Sayın Cumhurbaşkanımız için kullandığı 'diktatör bozuntusu' lafını kendisine iade ediyoruz ve kınıyoruz. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de cumhurbaşkanına yapılan hakaretler suç teşkil etmektedir. Bu ülkede 27 milyon seçmenin oyuyla seçilmiş cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan'a karşı kullanmış olduğu yakışıksız, edebe ve hukuka aykırı bu ifadelerin karşılığında suç duyurusunda bulunduk."

- "Diktatör bozuntusu görmek istiyorsa kendi tarihine dönüp baksın"

"Eğer Kılıçdaroğlu, diktatör bozuntusu görmek istiyorsa kendi tarihine dönüp baksın, eğer bu anlamda siyasal diktatör bozuntusu görmek istiyorsa dönüp aynaya baksın. Orada diktatör bozuntusunun kim olduğunu görmüş olur" ifadesini kullanan Gül, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 6 yıllık genel başkanlığı döneminde 7 kez seçim kaybeden Kılıçdaroğlu, bu seçim mağlubiyetlerinden dolayı Cumhurbaşkanımıza olan kinini kurultayda yapmış olduğu konuşmalarla ifade etmiştir. Siyasi ahlaktan yoksun bu üslubu reddediyoruz. Kurultaydan sonra gerek bugün gerekse geçen haftaki parti grup toplantısında da Sayın Cumhurbaşkanımıza hakaretlerini sürdürmüştür. Aslında bunlar, sadece Sayın Cumhurbaşkanımıza değil onu oraya seçen demokrasiye, ona oy veren seçmene, millete ve millet iradesine bir hakarettir."

Milletvekili kimlikleriyle şikayetçi olduklarını belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş ise Kılıçdaroğlu'nun kurultay ve Meclis grup toplantılarında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "haddini aşarak" hakaret ettiği kaydetti.

Türkiye genelinde parti teşkilatlarının suç duyurusu yapmadan önce kendilerinden bilgi aldığını belirten Ataş, "Milletvekillerimiz ve teşkilatlarımızın şikayetleri devam edecek diye düşünüyorum. Hukuki yollardan, haddini bilmeyenlerin haddini bildirmek gerekiyor. Hukuk önünde de bunların hesabının verilmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

- Dilekçeden

Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurultayda yaptığı yaptığı konuşmaya yer verilen dilekçede, CHP liderinin, bu ifadeleriyle Türk Ceza Kanunu'nun 299. maddesinde düzenlenen "Cumhurbaşkanına hakaret" suçunu işlediği ileri sürüldü.

"Cumhurbaşkanına hakaret" eden kişinin bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırıldığı, suçun alenen işlenmesi halinde ise verilecek cezanın altıda bir oranında artırıldığı hatırlatılan dilekçede, ayrıca Kılıçdaroğlu hakkında, üzerine atılı suçtan soruşturma yapılarak kamu davası açılması talep edildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2016, 18:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER