ÜSTÜN'DEN NOBEL'E ADAYLIK BAŞVURUSU

Ak Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, Suriyeli sığınmacılara kollarını açan Kilis halkı için Nobel Barış Ödülüne Adaylık Başvurusunda bulundu.

ÜSTÜN'DEN NOBEL'E ADAYLIK BAŞVURUSU
banner3

Kilisliler Ödüllendirilmeli

Başvuru sürecini ve niçin bu başvuruyu gerçekleştirdiğini belirten Üstün; ‘2011 Nisan ayından bu yana devletimiz, hükümetimiz birçok organıyla bir destan yazıyor. Burada AFAD’ı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğünü, Kızılay’ı vs. anmamız gerekir. Fakat daha çarpıcı olan şey ise, halkımızın ve sivil toplumun gösterdiği yardım ve kardeşlik çalışmalarıdır. Her ilimiz ayrı bir övgüyü hak ediyor. Ama Kilisliler ayrı dünyaya örnek olacak bir tavır sergilediler. 130 Bine yakın nüfusuyla Kilis, bugün kendi nüfusundan da fazla Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapıyor. Daha iki gün önce 30 Bini aşkın sığınmacı Kilise geldi. Bu insanlar evlerini, işlerini, yaşam alanlarını Suriyeli kardeşlerimize açtılar. Biz de bu örnek barış tablosu için, dünyanın prestijli ödüllerinden olan Nobel Barış ödülü için adaylık başvurusu gerçekleştirdik. Oslo’daki Nobel Komitesine yazdığımız başvuru mektubunda; Kilis halkının Nobel Barış Ödülüne layık olduğuna ilişkin inancımızın tam olduğunu ve bu güzel örneği sergileyen insanların ödüllendirilmesini, dünyaya duyurulmasını temenni ettiğimizi söyledik’ dedi.

1901 yılından bu yana Alfred Nobel’in vasiyeti üzerine her yıl Oslo’daki Norveç Nobel Komitesi tarafından verilen Barış Ödülüne yalnızca; Parlamento Üyeleri, Uluslararası Mahkeme Üyeleri, Üniversite Rektörleri ve profesörler, Nobel Barış Ödülünün sahipleri, Nobel Kurul Üyeleri başvurabiliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2016, 21:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER