ÜSTÜN: ÇUKUR KAZACAKLARINA YATIRIM YAPSINLAR!

AK Parti'nin İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, TRT Haber'de bir çok konuda açıklamalarda bulundu.

ÜSTÜN: ÇUKUR KAZACAKLARINA YATIRIM YAPSINLAR!
banner3

AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, TRT Haber’de katıldığı canlı yayın programında bu yıl 24’üncüsü düzenlenen İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda ele alınan konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

DEMOKRASİ VE ÜLKE YÖNETİMİ AÇISINDAN HAYATİ ÖNEME SAHİP

Terörle mücadele ve iç güvenlik, dış politika, hükümet programı çerçevesinde reformlar, küresel ekonomi ve Türkiye’deki gelişmeler gibi temel konu başlıklarının masaya yatırıldığı istişare toplantısına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak AK Parti teşkilatlarının bir araya gelmesinin gerek ülkenin açmazlarının çözümü noktasında gerek demokratik bağlamda çok önemli bulduğunu ifade eden Üstün:

“Son derece faydalı ve verimli bir toplantı oldu. Toplantıda Ülkemizin çok önemli meselelerini; ekonomisini, dış politikasını, iç siyasetini tüm teşkilatımızla birlikte değerlendirme imkânı bulduk. Diğer partilerin bir araya dahi gelemedikleri bir ortamda AK Parti, 502 kişinin müzakerelere katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdi. 35’ten fazla milletvekilimiz burada söz aldı, görüşlerini bildirdi. Yereldeki sorunları da masaya yatırarak yapacakları projeleri bir bir sundular. Böylesine geniş katılım sağlanan bir organizasyonun gerek ülkemizin yönetimi açısından yeni stratejiler belirleme noktasında gerekse demokrasi ve ülke yönetimi açısından hayati öneme sahip olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum” dedi.

Doğuda yürütülen terörle mücadele operasyonları kapsamında PKK terör örgütünün ağır baskısı altında görevlerini icra etmeye çalışan teşkilat mensuplarıyla Başbakan Davutoğlu’nun yakından ilgilendiğini de ifade eden Üstün:

“Şu anda Doğu’da hukuk ve demokrasi içerisinde çok ciddi bir terörle mücadele operasyonu yürütülüyor. Orada AK Parti olarak bizim; İl, İlçe, Belde teşkilatlarımız,  Belediye Başkanlarımız, Kadın ve Gençlik Kollarımız çalışıyor. PKK terör örgütünün ağır baskısı altında bu görevleri yürütüyorlar. Dolayısıyla AK Parti büyük bir aile ve bu ailenin içerisine burada görev yapan arkadaşlarımızı da alalım, bu arkadaşlarımız orada 2 gün boyunca aynı havayı solusunlar istedik. Yine bu arkadaşlarımızla Sn. Başbakanımız ayrıca bir toplantı gerçekleştirdi. Onları tek tek dinledi, görüşlerini aldı. Bölgede yaşanan gelişmeler açısından onların görüşlerini de önemsediğini kendilerine ifade etti. Toplantıya onları da davet ederek büyük bir moral kazanacaklarını da düşünüyorduk bu bakımdan toplantıya onları da davet ettik. Çok da faydalı oldu. Aldıkları moralle de bölgeye gittiler” dedi.

HER ALANDA REFORMİST BİR PARTİYİZ

AK Parti’nin her alanda reformist bir Parti olduğunu belirterek son zamanlarda insan hakları alanında bir duraksamaya gidildiğine yönelik bir algı oluştuğunu anımsatan ve AK Parti’nin bu algıyı kaldırmaya yönelik olarak İnsan Hakları Başkanlığı Birimini kurduğunu vurgulayan Üstün:

“AK Parti’nin son 13 yılına baktığımızda her alanda reformlara imza atmış, reformist bir Parti olduğunu görüyoruz. En fazla reform da demokrasi alanında gerçekleştirmiştir. Son zamanlarda nedense insan hakları alanında bir duraksamaya gidildi, reformlarda frene basıldı gibi bir algı oluştu. İşte bu algıyı ortadan kaldırmak adına öncelikle İnsan Hakları Başkanlığı’nın kurulmasına karar verildi. İnsan haklarına verdiğimiz önemi göstermek ve yeni projelere imza atmak adına müstakil bir İnsan Hakları Başkanlığı’nı kurulmasında fayda var diye kararlaştırıldı. Öncelikli olarak hedefimiz bu hizmetleri insan hakları boyutuyla sürdürmeye devam etmek olacaktır. Bu noktada muhataplıklarımız değişmiştir. Demokrasi ve insan hakları çerçevesinde Milli Birlik ve Kardeşlik projemiz devam edecektir. Bölgedeki insanlarımızın talepleri değerlendirecek ve bu çerçevede bu taleplere ilişkin çözümler üreteceğiz. Alevi ve Roman kardeşlerimizin sorunlarına eğilecek göçmenler ve göç konusunda yeni politikalar geliştireceğiz. İşte bu yeni mekanizmaya hareketlendirecek oluşumu da partimizde oluşturduk” diye konuştu.

78 MİLYONA KARŞI SORUMLUYUZ

AK Parti’nin milletvekili çıkaramadığı Hakkâri, Şırnak ve Tunceli'ye üçer milletvekilini görevlendirilmesine yönelik olarak: “Bu illerde milletvekili çıkartamadık diye bu illere sırtımızı dönecek halimiz yok. Onların sorunları da birebir bizim çözmemiz gereken sorunlar. O illerin sorunlarını da mecliste ifade edecek arkadaşlarımız olsun istedik. 3’er arkadaşımızı bu illerde görevlendirdik” şeklinde konuşan Üstün: bölgeye gidecek vekillerin halkla birebir temas halinde bulunacaklarını vurgulayarak:

“AK Parti 78 milyonu temsil ediyor. O illerin sorunlarını da mecliste ifade edecek arkadaşlarımız olsun istedik. 3’er arkadaşımızı da bu illerde görevlendirdik. Bu arkadaşlarımız o bölgelere gidecekler ve o bölgelerin sorunlarıyla birebir ilgilenecekler. O bölgenin sorunlarını Bakanlıklar çözecekse bakanlıklarla temasa geçecek, mecliste ifade edilecek bir sorunsa mecliste ifade edecekler. Bu süreçte kadın milletvekillerimiz bu heyetin içerisinde yer almak konusunda talepte bulunarak “Bizde oraya gitmek istiyoruz” dediler. Başbakanımız da bu talepten son derece memnun oldu. Öncesinde her ile 2’şer milletvekili görevlendirilecekken sonrasında birer tane de kadın milletvekilinin heyete dahil edilmesi kararlaştırıldı. Ak Parti 78 milyonun sorumluluğunu üzerine almış bir Parti olarak bu sorumluluğunu yerine getirmeye çalışıyor” dedi.

HDP’Lİ BELEDİYELERE KAYNAK ELEŞTİRİSİ

Öte yandan AK Parti’nin yakın dönemde yerel yönetimler alanında birçok reforma imza attığını yineleyerek kaynakların HDP’li belediyeler tarafından kötü amaçlar için kullanıldığı noktasında ciddi şüphelerin olduğunun da altını çizen Üstün:

“AK Parti geçtiğimiz yıllarda Yerel Yönetimler alanında reformlar gerçekleştirerek yeni büyükşehirler kurdu. Büyükşehir belediye başkanlıklarına, il belediye başkanlıklarına çok ciddi yetkiler verdi. Mali kaynaklar aktardı, aktarmaya da devam ediyor. Yerel yönetimlerin aslında bu manada da bir bahanesi bulunmuyor. Özyönetim, özerklik filan diyorlar ya… Büyükşehir belediye başkanlarımızın bakan kadar yetkileri, para kaynakları var. Ancak bu kaynaklar Yereldeki insanımıza da hizmet etme noktasında kullanılmıyor. Bu kaynakları yerli yerine kullanacaklarına yani orada içme suyu kanalizasyon çevre düzenlemesi için harcayacaklarına maalesef yüzde 80’ine yakını personel giderlerine harcıyorlar. Aslında kanunlar da buna duruma müsaade etmiyor. Bu paranın öncelikle yatırımlara harcanması lazım. Artık bu paraların personel giderlerine aktarılarak oradan da başka amaçlar için kötü amaçlar için kullanıldığı noktasında şüphelerimiz var” diye konuştu.                  

ÇUKUR KAZACAKLARINA YATIRIM YAPSINLAR

Son olarak gerekli kaynakları yerli yerinde harcamayan belediyeler hakkında ilgili soruşturmalar da açılacağını söyleyerek bundan sonraki süreçte Hükümet olarak meselenin üzerine ciddiyetle gidileceğini aktaran Üstün:

“Bundan sonra da bu meselenin üzerine ciddiyetle gidilecek. Gerekli kaynakları yerli yerinde harcamayan belediyeler hakkında ilgili soruşturmalar da açılacak. Suç unsuruna rastlanıldığı takdirde gereği de yapılacak. Bölgede yerli yerinde bir reform gerçekleştirdiğimiz için özyönetim, özerklik taleplerinde bulunmaları için bir neden de bulunmuyor. Şu anda Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin yetkileri ne ise Van’daki, Mardin’deki, Diyarbakır’daki Büyükşehirlerinde yetkileri o çerçevede. Bu illerimize yeteri kadar da kaynak gönderiliyor. Çukur kazacaklarına oradaki insanımızın hayat standartlarını yükseltecek yatırımlar yapsınlar. Hakkâri’ye gittiğimde oradaki manzarayı görünce utandım. Ortaçağ manzarasından farksız. Sokaktan adeta lağım akıyor. Belediyeler lağımı kapatacaklarına insanları bu duruma mahkûm ediyor. Bundan sonra gereken ne ise o yapılacaktır” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2016, 20:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER