banner28

ÜSTÜN: 'ANAYASAYI, MUHALEFETİN DESTEĞİYLE DEĞİŞTİREBİLİRİZ'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Üstün, "Anayasa değişikliği konusunda muhalefetle anlaşmak zorundayız” dedi.

ÜSTÜN: 'ANAYASAYI, MUHALEFETİN DESTEĞİYLE DEĞİŞTİREBİLİRİZ'
banner3

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, anayasa değişikliği konusunda muhalefetle anlaşmak zorunda olduklarını bildirdi. Üstün, Türkiye'de hükümet, muhalefet, basın ve sivil toplum kuruluşlarının 1982 Anayasası'nın "darbeci anayasa" olduğu, Türkiye'ye dar geldiği, bu anayasayla yürünemeyeceği fikrinde birleştiğini söyledi.


BAHANELER
"Hadi değiştirelim dediğimizde herkes bir bahane uyduruyor" diyen Üstün, "Kimisi 'yerim dar' diyor, kimisi 'şöyle, böyle' diyor. AK Parti de 'bunu değiştirelim' diye ifade etti, beyannameye de koydu, hükümet programına da yeni bir anayasa yapacağını taahhüt etti ama milletimiz şunu da gözden kaçırmasın. AK Parti'nin oy kullanabilecek 316 milletvekili var, bu milletvekili sayısıyla maalesef anayasayı değiştiremiyoruz, buna gücümüz yetmiyor" değerlendirmesinde bulundu.


ANAYASAYI DEĞİŞTİREBİLİRİZ
Anayasa değişikliği konusunda muhalefetle anlaşmak zorunda olduklarını vurgulayan Üstün, sözlerini şöyle sürdürdü:"Muhalefetin desteğiyle biz ancak. Sayın Başbakanımız bunu bildiği için şu anda muhalefet partilerine gidiyorlar. Yeniden bir sayfa açalım, masa oluşturalım ve bu masada konuşmaya devam edelim. Biz konuşursak ortak noktada buluşacağımıza inanıyoruz. Zaten insan haklarında, hak ve özgürlüklerde artık dünyada bunlar netleşmiş durumlar. Üç aşağı beş yukarı aynı şeyi söylüyoruz. CHP'liyle bizim insan haklarına bakışımız arasında bir fark yok. O bakımdan bunlar çok kolay geçeceğimiz maddeler. Bu bakımdan biz öncelikle bu masanın kurulmasını arzu ediyoruz. Sayın Başbakanımız da bunu talep edecektir. Bizim dileğimiz, muhalefetin bu iş birliğinden kaçmaması çünkü onlar da bildiğim kadarıyla seçim beyannamelerinde aynı sözü verdiler. Şimdi bundan kaçmaları, çok yanlış bir durum olur. 2019 seçimleri geldiğinde de milletimiz bunu not eder ve hesabını sorar. Umarım inşallah buradan hayırlı sonuç çıkar ve liderler de bir makulde buluşur."


FETÖ/PDY OPERASYONLARI
Üstün, 17-25 Aralık operasyonunun "yargı darbesi" olduğunu insanların gördüğünü, darbeyi yapmak isteyenlerin ülkeyi terk ederek kaçtıklarını kaydetti. Türkiye'nin birçok darbe gördüğünü ifade eden Üstün, "Modernini, post modernini, postallısını gördü ama 'yargı darbesini' 17-25 Aralık'ta görmüş olduk. Tabii başta anayasa olmak üzere ülkemizin sistemini değiştirerek demokratikleştirmemiz, millileştirmemiz lazım. Bu ülke kabuğunu kırmıştır, artık darbelerle içeri ve dışarıdaki ihanetle bu milletin yükselişi engellenemeyecektir. O bakımdan uyanık olmamız lazım ama artık bundan sonra daha çok işimize odaklanmamız lazım" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2016, 12:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER