ÜSTÜN: ALEVİ VATANDAŞLARIN SORUNLARINI ÇÖZMEKTE KARARLIYIZ

Ak Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, Alevi açılımı kapsamında Alevi Dedeleri ve Dernek Başkanlarıyla Genel Merkezde bir araya geldi.

ÜSTÜN: ALEVİ VATANDAŞLARIN SORUNLARINI ÇÖZMEKTE KARARLIYIZ
banner3

Son derece sıcak ve samimi bir havanın hakim olduğu görüşmede “Hoşgeldiniz” diyerek söze başlayan Ayhan Sefer Üstün, Ak Parti ve Hükümetin Alevi vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü noktasında kararlı olduğunu ifade etti.

Ak Parti olarak 1 Kasım seçimlerinden önce Alevi vatandaşların sorunlarının çözümüne yönelik olarak Seçim Beyannamesinde vaatlerde bulunulduğunu yineleyerek Hükümet programı ve Acil Eylem Planı’nda da ilgili konu başlıklarına yer verildiğini hatırlatan Üstün, konunun hem Hükümet kanadı hem de Parti nezninde ciddi bir şekilde çalışıldığını belirtti.

Öte yandan Cemevlerine statü verilmesi ve Cemevlerinde Dedelerin görev yapması hususlarının temel konu başlıkları olarak öne çıktığı toplantıda görüş ve fikirlerini açık bir şekilde Üstün’e ileten heyet üyeleri:

“Cemevi, Dede, Talip… bu kavramlar birbirlerinden ayrılmaz unsurlar olduğu gibi Cem sözcüğü ile Cami sözcüğü de aynı kökten gelmektedir. Aleviliğin hukukunu kişinin imanı korur. Biz namazımızı da kılarız, cemimizi de yaparız. Bizim Dedelerimiz Resullullah’ın evlatlarıdır. Bizim yolumuz Ehlibeyt yoludur, Kur’an rehberimiz Ehlibeyt ise bizim dayanak noktamızdır” şeklinde konuştu.

Toplantıda Dedelere ve Cemevlerine statü verilmesinin Osmanlıda da olduğunu belirterek bu taleplerinin benzer nitelikler taşıdığını aktaran heyet üyeleri, Alevilerin teşkilatlandırılmasına yönelik olarak yakın dönemde bir Üst Kurul oluşturulması temennilerini de Üstün’e iletti.

Son olarak toplantıya katılımlarından dolayı Alevi Dedeleri ve Dernek Başkanlarına ayrı ayrı teşekkür eden Üstün, “Alevi kardeşlerimizin sorunlarını Alevilerin kendi çözüm önerileri doğrultusunda çözüme ulaştırmakta kararlıyız” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2016, 15:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER