banner28

Teröriste Karşı Silah, Konuşmak İsteyene Diyalog

AK Parti Sakarya İl Gençlik Kolları’nın haftalık olarak düzenlediği ‘Çarşamba Söyleşileri’nin bu haftaki konuğu Yazar Yusuf Yavuzyılmaz’dı.

Teröriste Karşı Silah, Konuşmak İsteyene Diyalog
banner3

AK Parti Sakarya İl Başkanlığı’nda gerçekleşen “Çukurlar, Barikatlar Arasında Bölge Halkı” konulu söyleşiye konuşmacı olarak konuk olan Yavuzyılmaz : “Yeni dönemde teröriste karşı silah, konuşmak isteyene diyalog stratejisinin benimsendiğini dile getirerek, eğer HDP yöneticileri barış söylemlerinde samimi olsaydı, bölgedeki çukurları kapatır, eli silahlı teröristleri sokaktan çekerler ve askerin de bölgede operasyon yapmasına gerek kalmazdı. Diyaloğun önü açılırdı.” dedi.

 

“TOPLUMSAL ZEMİNİ TANIMADAN YAPILACAK ANALİZLER SAĞLIKLI OLMAZ”

Bir analiz yaparken toplumsal zemini iyi tanımak gerekir. Toplumsal zemini tanımadan yapılacak analizler çok sağlıklı sonuçlar üretmez. Kabul edelim etmeyelim bu toplumun toplumsal zemine Sünni İslam üzerine oturur. Buradaki siyasette Sünni İslam üzerinden anlam kazanır. Sünni İslam geleneğinde ise devlete başkaldırı yoktur. Eleştirilir, yanlışlar protesto edilir ama bu gelenekte eline silah alıp devlete savaş açmak yoktur. Bunun içinde yabancı teröristlerle bu bu yapıyı bozmaya çalışıyor örgüt uzun yıllardır.

 

“DÜZENİN KARŞITI KAOSTUR”

Sünni İslam üzerinden kalkarak haksız bir devrim yapmanın imkânı ve ihtimali yoktur. O düşünceyi dönüştürmeniz gerekir. Çünkü bu düşünce bütün İslam siyasal klasiklerinin de şöyledir; “Ani değişikliklere hep şüphe ile bakar. Devlete karşı gelen hareketleri hoş karşılamaz.” Çünkü düzenin karşıtı kaostur.

 

“ERBAKAN HİÇBİR ZAMAN DEVLET KARŞITI, ASKER KARŞITI OLMAMIŞTIR”

28 Şubatta Müslümanların tamamına yakınının devlete karşı bir bakışı vardı. Ama devlet olmasına dönük anarşik bir tavır değildi bu. Devleti yönetenlerin zihniyete karşı bir tavırdır. Mesela rahmetli Erbakan hiçbir zaman devlet karşıtı, asker karşıtı olmamıştır. Suçlu olanın zulmü uygulayan kişiler olduğunun bilincinde hareket etmiştir.

 

“İSLAMİ SOL YA DA DEVERİMCİ İSLAM DEDİĞİMİZ ŞEYİN TOPLUMSAL ZEMİNİ YOKTUR”

Türk muhafazakâr İslam zihniyeti hiçbir zaman devleti ortadan kaldırmaya dönük bir siyasal proje üretmez. O zaman bizim İslami sol ya da devrimci İslam dediğimiz şeyin aslında toplumsal zemini yoktur. Bir aydın hareketi olarak diğerleri gibi kalır ve ondan sonrada devam eder. Ama ana gövdenin ne istediğine bakmak gerekir.

 

“BİZİM PROBLEMİMİZ BRÜKSEL MİDİR? YOKSA ANKARA’DAKİ ASKERİ SİVİK BÜROKRASİ MİDİR?”

AK Parti niye 2002’den beri başarılıdır? Çünkü gövdesini başarılı bir siyasal akla dayandırıyor. Ama bu siyasal akılda önemli değişimler yaratmıştır. Mesela klasik Sünni akıl için AB sürekli bir karşıtlık gösterir. Hristiyan kulübü. Ama AK Parti kurulduğu zaman şöyle bir problem çıktı önüne. “Bizim acaba problemimiz Brüksel midir? Yoksa Ankara bürokrasisi midir? Recep Tayyip Erdoğan ve diğer ortak siyasal akıl, bir çıkış noktası ararken kendilerine bu soruyu sormuştur. Cevap ise Ankara’daki askeri ve sivil bürokrasidir. İkinci aşama Ankara’daki bürokrasinin etkisi nasıl kırılacaktır? Çünkü Ankara’daki bürokrasi Kürt sorunundaki çatışmayı sürekli askere havale ettiği için asker siyasetin hep önünde olmuştur. O zaman AK Parti şöyle düşünmüştü; “Eğer bu sorunu çözersem askerin siyaset önünde ki pozisyonunu da geri çekmiş olurum.” Ve bunu da yerine getirmiştir.

 

“BÖLGE HALKINA YÜREĞİMİZİ AÇMALIYIZ”

“Bugün kendisini Kürt milliyetçisi olarak tanımlayan terör örgütü ile Türk milliyetçilerinin toplumdan dışlama hareketleri nedeniyle bölge halkı iki arada sıkışmış kalmıştır. Her iki cephenin de amaçladığı kırılma ve ayrışma ise Türk-Kürt evlilikleri ile gerçekleşmesi imkansız hale gelmiştir. Bölge halkıyla gönül bağımızı daima sıkı tutmalıyız, bölgede ve bölgeden batıya göçe edenler olmak üzere bölge halkına daima yüreğimizi açık tutmalıyız.” dedi.

Söyleşinin sonunda AK Parti Sakarya İl Gençlik Kolları Başkanı Yusuf Demir, konuşmacı Yusuf Yavuzyılmaz’a teşekkür ederek günün anısına hediye takdim etti.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 12:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER