SEÇMENİN MESAJI NET! '2+2' 4 ETMİYOR

Cumhur İttifakını Sakarya’nın birçok bölgesinde yetkili kılan seçmen mesajını da verdi. 2014 yerel seçimlerinde alınan sonuçlar ile bu seçimler mukayese edildiğinde ittifak ile girdikleri seçimde AK Parti ve MHP’nin oyları 2+2 = 4 etmez dedirtti.

SEÇMENİN MESAJI NET! '2+2' 4 ETMİYOR
banner3

Adalet ve Kalkınma Partisi(AK Parti) Sakarya’daki 17 belediyenin 14’ünü aldı. Cumhur İttifakı kapsamında 1 belediye Milliyetçi Hareket Partisi’ne(MHP) bırakılırken 1 belediye Saadet Partisi’ne(SP), 1 belediye de Büyük Birlik Partisi’ne(BBP) kaybedildi. MHP ile yapılan ittifaka rağmen iki belediyenin herhangi bir ittifaka bağlı olmayan partilere kaybedilmesi ise seçmenin mesajı olarak yorumlandı. 

2014 yerel seçimlerindeki verilere bakıldığında Cumhur İttifakı, Sakarya’daki 17 belediyenin 16’sında büyük oranda kan kaybetti. Sadece Taraklı’da oy oranını koruyabilen Cumhur İttifakı, bazı ilçelerde %50’lere varan bir kayıp yaşadı. Arifiye, Hendek, Karasu, Kaynarca ve Pamukova’da AK Parti kendi oy oranını dahi yakalayamadı. 2014 yerel seçimlerine göre sadece AK Parti’nin oyları açısından değerlendirilse bile Arifiye’de 4, Hendek’te 10, Karasu’da 7, Kaynarca ve Pamukova’da da yaklaşık 14 puan düştüğü görüldü. 

Milliyetçi Hareket Partisinin de desteği hesaplandığında ortaya çıkan oy oranları geçen seçime göre Cumhur İttifakı açısından seçmenden alınması gereken mesajı gözler önüne serdi. 2+2’nin her zaman 4 etmediğini sandıkta net bir şekilde ifade eden seçmen, Sakarya’nın birçok bölgesinde Cumhur İttifakını yetkili kılarak bundan sonra da yapılacak çalışmaları beraber yapmaları gerektiğini her iki partiye de açıkça gösterdi. Cumhur İttifakı Hendek’te %52, Kaynarca’da %45, Geyve’de %40, Karasu’da %36, Söğütlü’de ise %30’luk bir oy kaybı yaşadı.

İşte 2014 Yerel Seçimleri Verileriyle 2019 Seçimleri Arasındaki Fark;

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2019, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER