banner28

Sandık Böyle İstedi!

Oyları 2011 genel seçimlerine göre gerileyen AK Parti, 2002 seçimlerinden bu yana ardı ardına girdiği 4’üncü seçimden de birinci çıkmayı başardı. Ancak bu sonuç da AK Parti’nin tek başına iktidar elde etmesine yetmedi.

Sandık Böyle İstedi!
banner3

Türkiye, dün yakın siyasi tarihinin en kritik seçimlerinden birini yaşadı.  Türkiye genelinde  54 milyon 91 bin 596 seçmenden 46 milyon 395 bin 354’ü oy kullandı. Katılım oranı yüzde 85,77’yi buldu. Seçmenlen 174 bin 236 sandıkta oylarını kullandı. Seçimde, 1 milyon 219 bin 652 kişi görev yaptı. Kesin olmayan seçim sonuçlarına göre AK Parti oyların 40,87’sini alarak TBMM’de 259 milletvekili ile seçilmeye hak kazandıb ikincisi olan CHP ise bir önceki seçime göre oylarını yarım puan düşürdü. Oyların yüzde 25,16’sını alan CHP 131 milletvekili çıkarmayı başardı.

HDP ve MHP yükseldi

MHP ise bir önceki seçime göre oylarını yaklaşık yüzde 3 oranında artırmayı başardı. Kesin olmayan sonuçlara  7 milyon 423bin 338 oy alan MHP, oylarrın yüzdelik olarakda 16,45’ini almayı başardı. MHP’nin sayısı da 81 olarak gerçekleşti. İlk defa parti olarak seçime giren HDP kesin olmayan sonuçlara göre 5 milyon 800 bin civarında oy aldı. Yüzde 12. 75 oy oranını yakalayan HDP TBMM’de 79 milletvekili ile temsil edilecek.

Tulum çıkan iller

AK Parti Çankırı, Düzce, Karaman, Rize, Erzincan’da tüm milletvekilini alarak “tulum” çıkardı. Daha önce hiç vekil çıkaramadığı Hakkari, Iğdır ve Tunceli’ye, Ağrı ve Şırnak eklendi.

AK Parti’nin 100 kadın adayından, 19’u başörtülü olmak üzere 40 kadın  Meclis’e girdi. Geçen dönem AK Parti’nin 45 kadın milletvekili vardı. Kadın vekil sayısında da 5 düşüş oldu.

Şanlıurfa yarıya bölündü

Şanlıurfa, geçmiş seçimlerde en yoğun oy aldığı iller arasındaydı. 2011’de 10 milletvekili çıkaran AK Parti, bu sefer 12 olan vekil sayısını HDP’ye yarı yarıya paylaştı. 2011 seçimlerinde özellikle Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin kabul edilmemesiyle tartışma konusu olan Diyarbakır, bu sefer HDP’nin farklı üstünlüğüyle sonuçlandı. Geçen seçimde 5 bağımsıza karşı, 6 milletvekilini alan AK Parti, bu sefer sadece birinci sırada yer alan Bingöl’den transfer Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ı Meclis’e gönderebildi. Siirt’te de 2-1 üstünlüğü elinde bulunduran AK Parti’den, bu sefer sadece Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay seçilebildi.

Akdeniz’de dengeler değişti

 AK Parti’nin 4 milletvekiline sahip olduğu Mersin’de vekil sayısını 3’e düşürdü. Adana’da, 6 olan milletvekili sayısı 5’e düştü. Ege bölgesinde kayıp yaşayan AK Parti, Manisa’da birinci parti konumunu korurken, vekil sayısında kayıp yaşadı. Manisa’daki sandalye sayısı 5’ten 4’e düştü. Daha önce 11 milletvekili bulunan İzmir’de de AK Parti’nin vekil sayısı 8’e düştü. Ankara’dan 2 bölgede 17 milletvekili bulunan AK Parti, 1. bölgeden 7, 2. bölgeden 8 olmak üzere toplamda 15 vekil çıkardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en yakın isimlerinden Mücahit Aslan, Aydın Ünal ile Başbakan Davutoğlu’nun danışmanlarından Ertan Aydın, Vedat Bilgin, Meclis’e giren isimlerden oldu.

İç Anadolu’da MHP

Afyonkarahisar’dan 1. sıra adayı olan Erdoğan’ın ve AK Parti’nin avukatı Ali Özkaya ile Aydın’dan 2. sıra adayı olan Davutoğlu’nun avukatı Abdurrahim Öz, Melis’e girdi. Doğu Anadolu’da Kürt nüfusunun yoğun olmadığı iller ile İç Anadolu’da daha önce MHP ağırlığı olan illerde MHP’ye doğru bir kayış olduğu dikkat çekti.

 

İstanbul’da 39 milletvekili

İstanbul’da üç bölgede toplam 46 milletvekili bulunan AK Parti, dünkü tabloyla 1. bölgede 14, 2. bölgede 12, 3. bölgede ise 13 milletvekili çıkarabildi. Toplamda 39 milletvekili çıkaran AK Parti’nin kaybı 7 oldu. Gazeteci Mahmut Övür, Gençlik Kolları Başkanı Abdürrahim Boynukalın yeni giren isimlerden oldu. Eski il Başkanı Aziz Babuşçu, Galatasaray Üniversitesi Rektörü Ethem Tolga, Gazeteci Markar Eseyan da, 2. bölgeden milletvekili seçildi. 1. bölgeden de, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak, Merve Kavakçı’nın kızkardeşi Ravza Kavakçı Kan  yeni giren isimler oldu.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 06:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER