banner28

Özkoç Cerattepe Direnişine Destek Verdi

CHP Sakarya Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Engin Özkoç, Artvin’de ormanı, suyu ve tüm yaşam alanını katledecek Cerattepe’deki maden projesine karşı halkın direnişine destek verdi.

Özkoç Cerattepe Direnişine Destek Verdi
banner3

Dün Artvin’e giden Özkoç,  Cerattepe’yi korumak için nöbet tutan halkın yanında yer aldı. Diğer CHP milletvekilleriyle birlikte güvenlik güçleri ve halkın arasında tampon olmaya çalışan Özkoç, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın, yargı kararları, uzman raporları ve halkın vicdanına aykırı bu sürecin sona erdirilmesi amacıyla başlattığı oturma eylemine de destek oldu.

Burada gazetecilere açıklama yapan Engin Özkoç, “Cerattepe ile ilgili çok basit bir denklem var;  Ya Yaşam Ya Rant, kent için üçüncü bir seçenek yok” dedi.

“YİNE YANILMIŞIZ, YANILTILMIŞIZ DERSENİZ CERATTEPE’NİN TELAFİSİ YOK”

Özkoç, sözlerine şöyle devam etti:

“Bölgede20 yıldır maden kurulmaya çalışılıyor. Bu süreçte alınan mahkeme kararları, üniversite heyetlerinin raporları, bilirkişi raporları, resmi kurumların görüşleri “ya yaşam ya maden” arasına seçim yapılması gerektiğini, başka bir seçeneğin bulunmadığını ortaya koydu. Bölgenin öyle özel bir doğa yapısı var ki, “tedbirle hallederiz” diyebileceğiniz bir durum yok. Bakın Cerattepe, dünyadaki 100 doğal ormandan bir tanesi, yaşlı, köklü, muhteşem ağaçlardan oluşuyor. İlk etapta sadece projenin bize yansıtılan kısmıyla, 50 bin ağaç kesilecek. Ormanın katledilmesi erezyon, heyelan, sel tehdidi yaratacak. Siyanür ve diğer tehlikeli atıklar, halkın içtiği, doğanın beslendiği kaynak suları zehirleyecek. Tablo bu kadar basit ve net. Sonra biz hata yapmışız, klasik tabirleriyle “yanılmışız, yanıltılmışız” deseler bile, telafisi mümkün olmayan bir tablo çıkmış olacak ortaya. Biz de şimdi “Durun” diyoruz sadece, “Herşey para değil, rant değil. Doğa yok oluyor, ağaçlar, hayvanlar, yaşam alanı yok oluyor, bir yandaş para kazanacak diye halkımız, sağlığından oluyor” diyoruz. Artvin halkı muhteşem bir direniş ortaya koyuyor, buna büyük bir saygıyla destek vermeye çalışıyoruz.”

İŞİN ALTINDA MİLLETİN YAKINDAN BİLDİĞİ BİR İSİM VAR”

Altın, bakır, gümüş, çinko açısından zengin olduğu bilinen bu bölgede 1990’lı yıllardan beri maden kurulmaya uğraşıldığını söyleyen Özkoç, önce Kanadalı 2 firmanın savaş verdiğini, yargı kararları sonucu 2009’da ülkeyi terk etmek zorunda kaldıklarını, ancak AKP hükümetinin 2012’de Cerattepe’yi yeniden ihaleye çıkardığını anlattı. Özkoç, şöyle devam etti:

“Bu işin altında da Milletimizin o meşhur küfrüyle yakından bildiği Mehmet Cengiz var. Bir kişi para kazanacak diye koca kenti, yaşamı, doğayı nasıl yok edersiniz! Ediyorlar işte. Bakın 31,8 hektarlık proje sahasının tamamı ve tüm çevresi verimli devlet ormanlarıyla kaplı. 600 metre uzağında Hatila Vadisi Milli Parkı ve 14 kilometre doğusunda arkeolojik sit alanı var. Böyle bir doğayı, güzelliği, değeri katletmeyin! Bunu bir tek biz söylemiyoruz. Ortada mahkeme kararları, hala devam eden bir yargı süreci var. 2012’de ihale yapıldıktan sonra şirketin ÇED Raporu’nun iptali için dava açıldı. Rize İdare Mahkemesi, iptal kararı verdi. Şirket temyize götürdü, Danıştay safhasında.

Bu arada Orman Bakanlığı’nın bir genelgesine dayanarak  Cengiz Holding’in şirketi yeni bir ÇED Raporu için Bakanlığa başvuruda bulundu ve aldı. Yeni ÇED Raporuyla ilgili de 751 kişinin dahil olduğu Türkiye’nin en büyük çevre davası açıldı ve dava hala devam ediyor.

Bu koşullarda siz, güvenlik güçleri marifetiyle, halkı hiçe sayarak maden çalışmalarını başlatmaya çalışıyorsunuz. Yazık değil mi bu halka, doğamıza, ülkemize, tüm insanlığa. Şu bilinsin; Bu zorbalığa karşı biz buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz, gitmeyeceğiz. Sonuna kadar Artvin halkının yanında olacağız.”

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2016, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER